8. února 2010 9:57 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Prezident se omluvil národu za nemanželské dítě, svého 20. potomka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jacob Zuma uprostřed během obřadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jacob Zuma uprostřed během obřadu. | foto: Reuters

JOHANNESBURG/PRAHA Tři oficiální manželky a dvacet dětí. Aneb život jihoafrického prezidenta v číslech. Minulý týden Jacob Zuma přiznal nemanželské dítě. Nyní se za svou mileneckou aféru omlouvá celému národu.

"Hluboce lituji bolesti, kterou jsem způsobil své rodině, ANC (African National Congress), koalici a Jihoafričanům vůbec," uvedl kontroverzní prezident v sobotním prohlášení a přiznal, že i přesto, že se jedná o soukromou záležitost, vyvolal tím vším obrovský tlak jak na svou rodinu, tak na organizace, ve kterých působí.

Diskuse nad netajenou státníkovou polygamií, ke které se jako člen kmene Zuluů hrdě hlásí, se znovu naplno spustily poté, co Zuma minulý týden přiznal svého již dvacátého potomka – nemanželskou holčičku. Matkou dítěte, které se narodilo minulý rok v říjnu, je navíc Sonona Khozaová, dcera rodinného přítele a předsedy výboru organizujícího letošní mistrovství světa ve fotbale Irvina Khozy.

Nová událost, která nečekaně zasáhla do života oblíbeného politika, ho prý ale také přiměla nad tím vším se zamyslet. "Minulý týden jsem měl čas na to, abych vše zvážil a přemýšlel o otázkách týkajících se vztahu, který jsem vedl mimo manželství," prohlásil Zuma s tím, že připouští, že právě toto chování se stalo "předmětem mnoha veřejných diskusí a debat".

Prezidentova nemanželská aféra našla kritiky především v opozičních řadách. Někteří z nich ho obvinili dokonce z určité závislosti na sexu, ze které by se měl prý léčit. Přiznání poměru se opozici nelíbilo také kvůli vládní kampani boje proti AIDS, která vyzývá k bezpečnému pohlavnímu styku, používání kondomů a věrnosti jednomu partnerovi, píše britský zpravodajský server BBC News. Postoj a opatření vlády se prý neslučují s prezidentovými soukromými aktivitami. Jakékoli maření tolik vychvalované kampaně v zemi, kde je více než pět milionů lidí nakaženo virem HIV, ale sedmašedesátiletý Zuma razantně odmítá.

Není to ale poprvé, co se sexuální život jihoafrického prezidenta probírá na veřejnosti. Poté, co byl v roce 2006 zproštěn obvinění ze znásilnění, se přiznal, že udělal ještě jednu velkou chybu, a to že měl nechráněný pohlavní styk s jistou ženou, o které ale věděl, že je HIV pozitivní. Zuma se zatím oženil pětkrát. Jednou se však rozvedl a jedna žena mu zemřela. Jeho zatím poslední svatba se konala v lednu. Tehdy si bral svou třetí oficiální manželku. Teď je ale prý znovu zasnoubený.
Najdete na Lidovky.cz