9. prosince 2008 8:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident to přijal vlídně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 272Diskuse
ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach, který chce založit novou pravicovou stranu po odchodu Václava Klause z ODS  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach, který chce založit novou pravicovou stranu po odchodu Václava Klause z ODS | foto: Lidové noviny

Poradce Václava Klause a šéf jeho ekonomicko-politické výzkumné skupiny CEP Petr Mach již prezidentovi řekl o záměru založit novou stranu. Už nyní se o ni prý zajímá i část poslanců ODS.

* LN Co vás vlastně motivuje zakládat novou pravicovou stranu? 
Bylo to moje poznání o špatném fungování ODS v Praze 5. Poznal jsem, že tam není možné nic prosadit, že to funguje tak, že si tam někdo trvale zajistí většinu, ale o myšlenky, program a lidi vůbec nejde. Mnohde to je podobné. Roli hrál i totální odklon ODS od vlastních idejí. Například příklon premiéra Topolánka k Lisabonské smlouvě je toho nejmarkantnějším důkazem. Kongres ODS pak ukázal, že se strana nezměnila a nezmění.

* LN Kdo konkrétně se na přípravě strany podílí, kdy vznikne a jak se bude jmenovat? Mluví se o jménu Svobodní. Je to pravda? 
To se možná spekuluje, protože mám zaregistrovaný web Svobodní. cz. Ale název strany, který máme v hlavě, je jiný. Kdo se na tom podílí, teď neřeknu. Přípravný výbor přijde s oznámením o záměru ji založit v řádu dnů či týdnů.

* LN Do jaké míry se na vzniku strany budou podílet lidé z prezidentova okolí jako Petrové Hájek či Havlík? 
S panem Havlíkem jsem o tom vůbec nejednal. Jestli tam budou další spolupracovníci prezidenta, je to jen shodou okolností. Protože vyznávají stejné hodnoty, ideje a dokáží je hájit. Ale nebudu říkat, kdo bude v přípravném výboru.

* LN Jak počítáte s využitím Václava Klause, který se vzdal čestného předsednictví ODS a už dříve řekl, že by nové pravicové uskupení podpořil. Mluvili jste spolu o jeho možném vstupu?
Pro novou stranu by určitě bylo ctí, kdyby byla atraktivní pro prezidenta jako pro voliče, nebo kdyby ji podpořil. O možnosti prezidentova vstupu jsme nemluvili. Já jsem panu prezidentovi pouze oznámil záměr iniciovat založení nové politické strany, chtěl jsem ho s tím seznámit. Řekl bych, že to přijal vlídně.

* LN Mimochodem počítáte, že v čele strany budete vy, nebo lídra teprve budete hledat? 
Počítám s tím, že budu hlavní tváří té strany, ale až strana vznikne, bude volit předsedu a já nemohu předjímat, kdo bude zvolen.

* LN Mluví se i o tom, že by v Klausově okolí vznikla i česká pobočka irského hnutí Libertas Declana Ganleye pro evropské volby. Vy jste ale v ČT řekl, že bude pouze jedna strana. To už je tak dohodnuto? 
Myslím, že nakonec nevzniknou dvě strany, že bude opravdu pouze jedna. Ta bude součástí hnutí Libertas a pod tou značkou by kandidovala do Evropského parlamentu, protože máme shodné názory na Lisabonskou smlouvu a fungování EU. Libertas je ale projekt pouze pro evropské volby, nová strana by působila standardně na české politické scéně.

* LN Topolánkovi oponenti volali po „návratu ke kořenům“ ODS. Tak by tedy měla nová strana v Česku vypadat? Kolik myslíte, že můžete oslovit voličů? 
Ta strana bude mít srozumitelný program pro široké a zásadní spektrum pravicových voličů. Cílem určitě není dělat stranu pro 2 procenta lidí. Chci, aby ta strana prosazovala rozumnou pravicovou politiku, a vím, že ji určitě bude prosazovat lépe než ODS.

* LN Počítáte s přetahováním části nespokojených členů ODS? 
Nechci nikoho aktivně lámat. Faktem ovšem je, že i někteří současní poslanci se zajímají o vznik nové strany. Pokud půjde o kvalitního a věrohodného člověka, který sdílí stejné myšlenky, není důvod ho odmítat. Ale nechci aktivně lovit a přemlouvat někoho z ODS. Chci, aby vztahy zůstaly maximálně přátelské.

* LN Takže byste ODS brali jako nejbližšího koaličního partnera? Nebylo by zvláštní spolupracovat s ODS, když zakládáte jinou proto, že jsou málo pravicoví?
Když se ale rozhlédnu, tak ODS i při vší té bídě - pokud bude ještě dál existovat - je prostě myšlenkově nejbližší stranou. Já byl donedávna jejím členem a voličem, takže mi to nelogické nepřijde.

  • 272Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!