Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hamáček se stal místo Brabce prvním místopředsedou vlády, není jasné, jak dlouho bude ‚sedět na dvou židlích‘

Česko

  11:22
PRAHA - Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval na Pražském hradě druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO. Menšinový kabinet ANO a ČSSD by měli ve sněmovně podporovat komunisté, definitivně o tom rozhodnou o víkendu. Předseda ČSSD Jan Hamáček se stal prvním místopředsedou vlády. Zeman podle očekávání nejmenoval ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Řízením úřadu pověřil Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra. Zeman řekl, že 11. července novou vládu před hlasováním o důvěře podpoří ve Sněmovně.

Andrej Babiš a Jan Hamáček v autobuse krátce po jmenování vlády. foto:  Dan Materna, MAFRA

Kdo je kdo v nové Babišově vládě? Přinášíme přehled všech ministrů

Ministři převzali od prezidenta dekret o jmenování a podepsali ministerský slib. ČSSD povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Ve srovnání s dosavadní vládou v té nové nastalo osm změn.

Místopředseda vlády je Jan Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček se stal prvním místopředsedou vlády, ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) bude v nové vládě předsedkyní legislativní rady. Po prvním zasedání menšinového kabinetu ANO a ČSSD, to řekl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nová vláda bude mít i zmocněnkyni pro lidská práva, a to Martinu Štěpánkovou. Změní se i obsazení funkce vedoucího úřadu vlády, kterou dosud zastával Radek Augustin. Vystřídá ho Tünde Barthová, dosud ředitelka odboru kabinetu předsedy vlády. Vláda má také novou mluvčí, Barboru Peterovou nahradila Petra Doležalová, která dosud pracovala v televizi Prima.

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstalo šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok a ministr školství Robert Plaga. Ministrem obrany se nově stal dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, poslankyně Taťána Malá povede ministerstvo spravedlnosti. Ministryní průmyslu je podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Zástup ministrů na Pražském hradě při jmenování vlády.
Petr Kčál, Miroslav Toman a Dan Ťok na Pražském hradě, kde prezident Miloš...

Hamáček jako ministr vnitra i zahraničí

Za sociální demokracii ve vládě zasedne jako ministr vnitra Hamáček, který byl zároveň pověřen řízením ministerstva zahraničí. Řešení otázek migrace v úzké spolupráci s okolními zeměmi či bezpečnost označil za své priority. Do čela ministerstva práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Petra Krčála, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Zemědělství povede Miroslav Toman.

Jako pátého člena vlády za ČSSD Babiš do vlády navrhl Pocheho. Zeman ale opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje. Vážné výhrady k Pochemu vyjadřovali také komunisté.

Úřad tak dočasně povede Hamáček. Poche by měl působit ve vedení ministerstva. Někteří sociální demokraté řekli, že pokud Zeman Pocheho ministrem v dohledné době nejmenuje, jediný možný institut je kompetenční žaloba, protože podle ústavy má prezident na návrh premiéra členy vlády jmenovat. Spor u Ústavního soudu ovšem může vyvolat premiér, který však v úterý uvedl, že k tomu nevidí důvod.  Kompetenční žaloba na prezidenta kvůli nejmenování Pocheho by zafixovala problém, řekl Hamáček. Obsazení místa šéfa diplomacie chce řešit jednáním.

Podpora komunistů

O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny. ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců, spoléhat by pak měli na podporu KSČM. Komunisté o postoji k vládě rozhodnou v sobotu, neskrývají však výhrady.

Zeman vládě ke jmenování blahopřál a poděkoval předchozímu kabinetu. Pracoval podle něj jako soudržný tým. Prezident věří tomu, že „týmový duch“ se přenese i do nové vlády a „nebude zatížena resortismem“. Před hlasováním o důvěře chce Zeman vystoupit před Sněmovnou. „Abych podpořil tuto naši vládu,“ řekl Zeman. V září chce přijít na jednání vlády při schvalování rozpočtu. Na podzim ministry pozval na večeři do Lán.

Babiš za jmenování vlády poděkoval. Slíbil, že jeho vláda bude bojovat za bezpečnost, proti ilegální migraci či za zájmy ČR v Evropské unii. Chce také bojovat proti korupci, plýtvání či byrokracii. „Naše vláda udělá všechno pro to, aby naši lidé měli lepší život,“ řekl premiér.

Na odjezd ministrů na druhém hradním nádvoří čekala necelá dvacítka demonstrantů. Připomínali, že kabinet, který se bude opírat o podporu komunistů, vznikl na den výročí justiční vraždy Milady Horákové. Demonstranti drželi například transparent „Nějaká Milada? To prostě ignorujeme!“, jedna z protestujících přišla v červených trenýrkách.

Vláda poprvé zasedla ve středu dopoledne ve Strakově akademii. Odpoledne uvede Babiš do úřadů čtyři ministry.

První zasedání vlády

První zasedání kabinetu po jeho jmenování na Hradě trvalo zhruba hodinu, Babiš s Hamáčkem poté na tiskové konferenci hájili termín jmenování vlády, který připadl na Den památky obětí komunistického režimu. Podle Babiše jde o náhodu, která vyplynula z pracovních povinností prezidenta Miloše Zemana. Hrad jako termín nabídl úterý, nebo středu. „V úterý jsme nebyli připraveni, zasedaly kluby,“ vysvětlil Babiš s tím, že poslanci teprve podepisovali programové prohlášení vlády. „Mne to určitě mrzí, je třeba odsoudit, co se stalo v minulosti, ale souvis tam nevidím,“ konstatoval.

O nové vládě vyjednával Andrej Babiš přes pět měsíců

24. ledna - Babiš, jehož menšinový kabinet nezískal důvěru, předal prezidentovi demisi. Ten ji přijal a zároveň Babiše pověřil jednáním o sestavení nové vlády. Vedení ANO už dříve rozhodlo, že Babiš je jeho jediný kandidát na premiéra.

- ANO zahájilo jednání o sestavení vlády již v půlce ledna. Zástupci ANO se sešli s ČSSD, jednali také s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté spolupráci odmítli, lidovci ji stejně jako ČSSD podmínili tím, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba (Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo). Piráti řekli, že nevidí možnost, aby do druhého Babišova kabinetu šli nebo ho podpořili.

27. ledna - Prezident Zeman, který ve volbě obhájil funkci hlavy státu, řekl, že jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.

7. února - Předseda SPD Tomio Okamura po jednání s ANO řekl, že experti obou hnutí rozpracují tři desítky priorit, které chce SPD prosadit přes vládu skládanou Babišem.

15. února - Celostátní výbor Starostů a nezávislých (STAN) odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chtělo tak zabránit podílu KSČM a hnutí SPD na vládě. Podmínkou STAN bylo, že v kabinetu nebude trestně stíhaná osoba.

18. února - Sjezd ČSSD zvolil předsedou Jana Hamáčka a prvním místopředsedou Jiřího Zimolu a pověřil nové vedení jednáním o vládě. Kabinet se podle sjezdu nesmí opírat o hlasy SPD.

21. února - Babiš po jednání s novým vedením ČSSD řekl, že kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní "jedinou variantou na stole". Předseda ODS Petr Fiala, s nímž Babiš také jednal, vládu s ANO i toleranci menšinové vlády ANO opět odmítl.

16. března - Výkonný výbor KSČM doporučil pokračovat v jednání s ANO a podpořit vznik nové Babišovy vlády, ať už ji složí pouze ANO, nebo i s účastí ČSSD, a pak ji tolerovat.

5. dubna - ANO oznámilo, že vyjednávání s ČSSD skončilo. Podle ANO ztroskotalo na požadavku sociálních demokratů získat ministerstvo vnitra. ČSSD krátce předtím odmítla koalici s ANO kvůli neochotě hnutí řešit problém s trestně stíhaným premiérem.

10. dubna - Zeman doporučil Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty.

12. dubna - Vedení ANO se rozhodlo obnovit vyjednávání s ČSSD.

20. dubna - ČSSD oznámila, že souhlasí s obnovením jednání o vládě s ANO. Hnutí nabídlo ČSSD pět ministerstev včetně vnitra.

23. dubna - ČSSD oznámila, že trvá na případné rezignaci prvoinstančně odsouzeného člena vlády. Babiš to znovu odmítl.

25. dubna - Senátoři ČSSD uvedli, že chtějí, aby sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v opozici.

28. dubna - Ústřední výkonný výbor ČSSD rozhodl, že o účasti v koalici rozhodnou sociální demokraté v referendu.

7. května - Babiš a Hamáček dospěli k textu koaliční smlouvy.

11. května - Celostátní výbor i poslanci ANO schválili návrh koaliční smlouvy s ČSSD a programového prohlášení vlády.

23. května - Zeman řekl, že jmenuje Babiše znovu předsedou vlády bez ohledu na výsledek referenda ČSSD.

4. června - Babiš řekl, že souhlasí se zdaněním náhrad za majetek, které církve nedostaly v restitucích. KSČM to označila za jednu z podmínek pro podporu menšinové vlády.

6. června - Zeman jmenoval Babiše podruhé premiérem.

15. června - Předseda ČSSD Hamáček oznámil, že v referendu bylo pro koalici s ANO 58,53 procenta hlasujících.

- KSČM oznámila, že je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády, pokud programové prohlášení kabinetu bude obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů.

17. června - Babiš seznámil Zemana s návrhy na nové ministry. Prezident poté řekl, že požádá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), s jehož jmenováním do čela MZV nesouhlasí, aby zvážil kandidaturu, a usnadnil vznik vlády. Představitelé ČSSD několikrát uvedli, že na nominaci Pocheho trvají.

22. června - Babiš představil své návrhy na ministry za ANO.

- Poche se sešel s prezidentem, který mu doporučil, aby kvůli svým postojům k migraci a nařčením z korupce neusiloval o funkci ministra zahraničí. Předseda ČSSD Jan Hamáček po schůzce se Zemanem řekl, že by pro něj bylo přijatelné, že by po nějakou dobu řídil MZV, pokud by prezident odmítl Pocheho jmenovat.

27. června - Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu. Podle očekávání nejmenoval ministrem zahraničí Pocheho, řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Hamáčka, nového ministra vnitra.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...