4. února 2012 15:30, aktualizováno  18:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezidenta Klause trápí zrak. Byl na operaci šedého zákalu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LÁNY Poté co si prezident Václav Klaus v úterý vymkl kotník, využil vynucené omezení svého programu k tomu, aby si nechal operovat šedý oční zákal. Nyní se zotavuje na zámku v Lánech.

Podle informací LN proběhla operace ve středu. Po telefonickém dotazu na prezidentův pooperační stav se nejprve ve sluchátku na několik vteřin rozhostilo ticho. Poté následoval dotaz, odkud redakce LN informaci má.

Mluvčí Hradu Petr Macinka následně uvedl, že "nemůže vědět všechno", a zda prezident na oční operaci byl, ověří. "Nemám vám k tomu co říct," uvedl později. Informaci tak nepotvrdil, ani nepopřel.

Až v sobotu vpodvečer se na prezidentových stránkách objevilo krátké tiskové prohlášení, které informaci LN potvrdilo. Podle Radima Ochvata, mluvčího prezidenta, šlo o dlouho plánovaný zákrok. Operaci šedého zákalu podstoupil prezident na zlínské oční klinice Gemini. Zákrok provedl Pavel Stodůlka a podle Hradu probíhá rekonvalescence podle plánu.

Komentovat prezidentův stav nechtěl ani předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který se jako jeden z mála s hlavou státu od operace sešel. "Já se omlouvám, ale tuto věc nechci komentovat. Nesouvisí to s obsahem naší schůzky," reagoval Sobotka na otázku, zda už je prezident zdravotně v pořádku. Podle deníku Právo spolu jednali v pátek večer kvůli Klausovu návrhu jmenovat Jana Sváčka ústavním soudcem.

ČTĚTE TAKÉ:

Operace šedého zákalu spočívá v odstranění zkalené čočky a jejím nahrazení čočkou novou. Vidění se po operaci stabilizuje během několika dní. Ročně lékaři v Česku provedou na 80 tisíc těchto operací. Zlínská klinika patří k těm nejlepším v zemi a disponuje nejmodernějšími přístroji.

Oční zákrok ale není jediným důvodem, proč se prezident na několik dní uchýlil odpočívat na zámek v Lánech. Důvodem omezení programu bylo prvotně poranění kotníku. Jak informoval mluvčí prezidenta Radim Ochvat, v úterý večer Klaus "špatně došlápl na schodech a přivodil si výron v levém kotníku".