Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Prezidenta jsem neurazil. Mou neúčast budou vnímat jako šok, říká rektor Bek

Česko

  16:15
PRAHA - Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek odmítá, že by kdy Miloše Zemana urazil, jak tvrdí sám prezident. V rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že pouze chránil politickou neutralitu univerzity, když zakázal Zemanovo vystoupení na akademické půdě během jeho návštěvy Jihomoravského kraje. Prezident ho za to nepozval na oslavu svátku 28. října na Pražském hradě.

Rekor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. foto: Tomáš Hájek

Lidovky.cz: Kdy jste si uvědomil, že nejste mezi pozvanými?

Mě bylo divné už někdy koncem minulého týdne, že nepřišla tradiční pozvánka, takže jsem se začal poptávat na sekretariátu. Říkali, že zatím nepřišla. Když se nic nedělo ani v průběhu tohoto týdne, tak jsem včera (ve čtvrtek – pozn. red.) požádal sekretariát, aby na Hradě ověřil, zda byla ta pozvánka poslána. A posléze odpověděla nějaká úřednice, že nejsem na seznamu zvaných.

Lidovky.cz: Bez jakéhokoli zdůvodnění?

Bez jakéhokoli zdůvodnění. Ani hradní mluvčí ho nesdělovala. A zaznělo až před chvíli na tiskové konferenci pana prezidenta.

Lidovky.cz: Odmítl jste umožnit vystoupení prezidenta. Nemůže to být urážka hlavy státu?

Trvám na stanovisku, že vystoupení představitelů politických stran a ústavních činitelů v době volební kampaně je nevhodné. Může být vnímáno jako zásah do nezbytné politické neutrality univerzit. Postup, který neutralitu chrání, nelze označit za urážku hlavy státu. Naše vyjádření není důvod tajit, zveřejňujeme je. (viz box na konci textu).

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Máte tedy kritiku za výpad vůči akademickým svobodám?

Já bych se zdráhal říci, že jde o ohrožení akademické svobody. Myslím si, že očividně mezi některými politiky a naší univerzitou neexistuje shoda o tom, kde je hranice politické agitace. Zcela věřím panu prezidentovi, že by během přednášky neřekl větu Volte SPOZ. Ale podle našeho vnímání, a na tom máme velkou shodu s děkany, se senátem, se studentskými organizacemi, už přítomnost čestného předsedy strany, který bude mluvit třeba o problémech ekonomických nebo společenských, je ve svých důsledcích zvýhodněním té strany, kterou reprezentuje. To je pro mne rozhodující.

Lidovky.cz: Takže jste s odmítnutím přednášky neváhal?

Já jsem neměl jinou volbu. To nebylo předmětem zvažování, stejný pokyn jsme dali před volbami prezidentskými, žádného kandidáta jsme nepřijali, přestože o to mnoho z nich usilovalo. Ani před krajskými volbami, ani před parlamentními. Máme jediný formát, který je před volbami možný, a to když politologové organizují diskusi zástupců více politických stran. Na ní je zajištěna vyrovnaná šance. To byla výjimka třeba před krajskými volbami. Ale tam to organizují studenti a je to součást studia politologie, je to jiné než když předseda nějaké strany, a je jedno jestli čestný nebo výkonný, hovoří na nějakém celofakultním fóru. My to považujeme za ovlivnění klimatu uvnitř univerzity. A mezi mnou a panem prezidentem, přesněji už mezi univerzitou a prezidentem, existuje neshoda na tom, kde je hranice toho politického ovlivňování. Jsem přesvědčen, že pravdu máme a jsou to naše pravidla. A doufám, že politici by měli ctít vnitřní pravidla univerzity, jaká si stanoví pro zacházení s politiky. Mne mrzí, že dochází ke konfliktu, nemám z toho žádnou radost. Ale nezbývá nám, než hájit pozici univerzity. 

Lidovky.cz: Mrzí vás, jak reagovali další kolegové rektoři, kteří jako protest pozvání na Hrad neodmítli?

To, že ty hranice mají jiné v Ústí nad Labem je samozřejmě možné. Očividně mají. Mne to nemrzí. Byl bych překvapený, kdyby se všichni shodli, že postoj můj a náš je jediný správný. Jsem velmi rád, že naprostá většina rektorů univerzit se shodla s námi. Lidovky.cz: Může v tom hrát roli i kandidatura vašeho předchůdce Petra Fialy do sněmovny za ODS?

V žádném případě. Z univerzity kandiduje několik kandidátů, kandiduje i profesor Zlatuška (za ANO – pozn. red.), od obou mám pozitivní vyjádření, oba emeritní rektoři podporují postoj, ač jsou politicky velmi vzdálení. Ale shodují se, že postup je správný. A myslím si, že kandiduje mnoho dalších, za ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a další. To si myslím, že nesouvisí s aktuální politickou situací.

Lidovky.cz: Je to pro akademiky takové překvapení?

Tady prostě prezident republiky nepozval zástupce druhé největší univerzity, která je navíc s tím svátkem úzce spojena (jménem i datem založení – pozn. red.) na klíčovou událost. A to bude vnímáno, i kdybych to veřejně nekomentoval, jako šok pro akademickou veřejnost, uvidí, že tam nejsem.

Lidovky.cz: Kam to tedy až může zajít? Jako v případě profesora Putny?

ČTĚTE TAKÉ:

Já myslím, že to nezajde nikam daleko. Nechci být paranoidní. Jsem přesvědčen, že se máme chovat ve veřejných funkcích ne jako soukromé osoby, ale jako představitelé principů, které stojí za těmi institucemi. A to se týká pana prezidenta i mne. Je to spor o to, kde je hranice mezi politického ovlivňování vnitřního prostředí univerzit. To je vážný spor, to je vážné téma. Nemělo by končit u toho, že si vyměníme s panem prezidentem pár replik. Mne přesvědčuje široká podpora univerzit, doufám, že nastane příležitost, aby se ten názor vyjasnil. S panem prezidentem, případně s novou vládou, aby nedocházelo k podobným překvapením v budoucnu.

Lidovky.cz: Kdyby ten problém nenastal, šel byste na Hrad i přesto o kom se diskutuje, že by mohl být mezi oceněnými?

Tu otázku jsem si takto nekladl. V tom souhlasím s většinou svých kolegů. Ve chvíli, kdy probíhají na Hradě oslavy založení republiky, jde opravdu o reprezentaci nějakého vztahu ke státu. Přestože bych asi nesouhlasil nějak nadšeně se všemi možnými oceněnými, tak bych to nepovažoval za rozumný důvod pro svoji neúčast. Je trochu služební povinností rektorů se takových událostí účastnit. Účastnil jsem se inaugurace pana prezidenta, považoval jsem to za institucionální povinnost, i když nejsem voličem pana prezidenta, považoval jsem za svoji povinnost se účastnit jmenování profesorů, přestože jsem měl kritický názor na postup pana prezidenta vůči profesoru Putnovi. Šel jsem jak na jmenování, kde byl pan prezident, tak na to, kde přítomen nebyl. Považoval jsem za svoji povinnost tam jít, přestože jsem měl kritický názor. V těchto příležitostech zastupujeme instituce.

Lidovky.cz: Pomůže to důvěře lidí ve stát?

Tento stát trpí poměrně velkou dávky nedůvěry svých občanů, rozhodně není úkolem rektorů ještě tu důvěru podemílat, ale na druhé straně já opravdu chápu postup kolegů, kteří se rozhodli tam nejít. Tady došlo ke sporu o politické ovlivňování prostředí univerzit a kolegové považují za důležitější teď hájit zájmy autonomie univerzit, než projevit loajalitu vůči státu. Přitom bychom rádi na Hradě symbolizovali sepjetí státu s jeho univerzitami.

Vyjádření MU, kterým univerzita odmítla možnost, aby prezident vystoupil

"Z pověření Mikuláše Beka, rektora Masarykovy univerzity, Vám sděluji, že na Masarykově univerzitě není zvykem v předvolebním období pořádat přednášky či diskuse představitelů politických stran s výjimkou debat, které lze označit za součást výuky v relevantních studijních programech, a za předpokladu rovného zastoupení stran politického spektra. Politická agitace není na Masarykově univerzitě podporována v jakémkoliv čase a jakékoliv podobě.

Prezident České republiky je čestným předsedou strany, která se zapojila do předvolební kampaně letošních podzimních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Proto by bylo vhodné najít pro návštěvu prezidenta na Masarykově univerzitě jinou příležitost, jiný termín."