7. dubna 2008 9:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentem Černé hory opět Vujanovič

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Staronový vítěz Filip Vujanovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staronový vítěz Filip Vujanovič | foto: ČTK

PODGORICA Obyvatelé Černé hory si zvolili staronového prezidenta Filipa Vujanoviče. Poprvé od osamostatnění republiky na Srbsku v roce 2006 volilo zhruba 490.000 oprávněných voličů mezi čtveřicí kandidátů. V 1. kole získal Vujanovič zhruba 52%, jeho protivníci nepřekročili 20%.

Staronová hlava státu prohlásila, že chce být "prezidentem všech občanů Černé Hory", a vést stát "po evropské cestě". "Černá Hora patří do Evropské unie a dostane se do ní," zdůraznil. Jeho vítězství oslavily vzápětí v
Podgorici ohňostroje a dělbuchy.

Jeho hlavní konkurent Nebojsa Medojevič, který skončil zřejmě až na třetím místě, uznal již svou porážku. "Volby ukázaly, že Černohorci ještě nejsou připraveni změnit zkorumpovaný a totalitní systém," řekl. "Náš boj za lepší budoucnost země tím ale nekončí," dodal.

Volební místnosti se otevřely v neděli 08:00 SELČ. Do hodiny po jejich uzavření ve 21:00 SELČ by měly být známy první předběžné výsledky. Průzkumy veřejného mínění dávají Vujanovičovi naději na znovuzvolení hned v prvním kole, v němž potřebuje získat přes polovinu odevzdaných hlasů.

"Toto hlasování ukáže, že většina Černohorců podporuje naši politiku," prohlásil Vujanovič při vhazování volebního lístku do urny. "Prezidentští kandidáti, kteří byli proti nezávislosti Černé Hory, nemají morální právo stanout v čele země," dodal. Vyjádřil také přesvědčení, že získá více než 50 procent hlasů, takže na druhé kolo hlasování nedojde.

Jeho hlavními soupeři jsou prosrbský kandidát Andrija Mandič a liberál Nebojsa Medojevič, kteří doufají v druhé kolo. To by se konalo do dvou týdnů. Čtvrtým kandidátem je Srdjan Milič.

Technokrat Medojevič prohlásil, že volební vítězství by pro něj znamenalo začátek konce dlouhé vlády socialistů v čele s premiérem Djukanovičem. "Jsem velký optimista a tak věřím, že mám šanci zvítězit a vyhlásit konec zkorumpovaného režimu," řekl Medojevič poté, co sám hlasoval.

Medojevič tvrdil, že se úřady snažily zabránit Vujanovičově porážce nabízením úplatků stoupencům opozice za jejich průkazy totožnosti, nezbytné pro hlasování. Medojevičova manželka prý byla "vymazána" z volebních listin ve volebních místnostech v hlavním městě Podgorici. "Znamená to, že panikaří," prohlásil Medojevič.

"Zcela jistě dojde na druhé kolo voleb," dal se slyšet při odchodu z volební místnosti kandidát Mandič.

Dosavadní prezident využil v předvolební kampani popularitu premiéra Mila Djukanoviče, který má zásluhu na osamostatnění země a jenž dal zároveň přednost silnému hospodářskému růstu před rozvojem cestovního ruchu.

Předními tématy kampaně byl boj proti zločinnosti a korupci, ale nechybělo ani zlepšení životní úrovně, snížení nezaměstnanosti a modernizace země.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz