30. listopadu 2009 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentem Hondurasu zvolen rival svrženého Zelayi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kandidát Honduraské národní strany na prezidenta Porfirio Lobo po oznámení vítězství.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát Honduraské národní strany na prezidenta Porfirio Lobo po oznámení vítězství. |

TEGUCIGALPA Kandidát opozice Porfirio Lobo jasně vyhrál nedělní prezidentské volby v Hondurasu. Tento výsledek již veřejně uznal i jeho hlavní rival Elvin Santos. Volební účast byla podle hlavního volebního orgánu vysoká - přes 60 procent.

Lobo z Národní strany Hondurasu (PNH) získal podle předběžných oficiálních výsledků 56 procent hlasů, zatímco Elvin Santos z Liberální strany Hondurasu (PLH) jen 38 procent.

Vítěz nahradí svrženého levicového prezidenta Manuela Zelayu i prozatímního nejvyššího představitele Roberta Michelettiho, dosazeného pučisty. Ani jeden z nich ve volbách nekandidoval.

Příznivci Národní strany slaví vítězství v ulicích Tegucigalpy.

Volby by měly vyřešit vleklou vnitropolitickou krizi v zemi.

Manuel Zelaya ovšem vyzval obyvatele Hondurasu, aby volby bojkotovali, neboť výrazná neúčast při hlasování by mohla zpochybnit výsledky voleb a přesvědčit zahraniční státy, aby novou vládu neuznaly.

Spojené státy, hlavní zahraniční obchodní partner Hondurasu, již dříve uvedly, že výsledky voleb v Hondurasu uznají. Některé levicově orientované latinskoamerické státy včetně Brazílie a Venezuely však výsledky uznat odmítají.

Manuel Zelaya byl v červnu svržen a vyhnán ze země kvůli tomu, že se snažil měnit ústavu kvůli udržení svého mandátu. V září se vrátil do Hondurasu a požadavkem návratu prezidentského postu.

Ve středu rozhodne honduraský parlament o jeho případnému návratu do funkce do ledna, kdy ji převezme vítěz nedělních voleb Porfirio Lobo.

Lidovky.cz, ČTK