26. dubna 2010 15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentem Súdánu bude opět Bašír. Vládne už 21 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Súdánský prezident Umar Bašír | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Súdánský prezident Umar Bašír | foto: Reuters

CHARTÚM Súdánské prezidentské volby poznamenané bojkotem části opozice vyhrála dosavadní hlava státu Umar Bašír, který je u moci od roku 1989. Súdánská národní volební komise dnes oznámila, že obdržel 68 procent hlasů voličů.

"První je Umar Hasan Ahmad Bašír. Kandidoval a vyhrál," sdělil předseda volební komise.

Kromě prezidentských voleb se konaly souběžně také volby parlamentní. Šlo o první celostátní pluralitní hlasování za posledních 24 let, které se v Súdánu konalo ve dnech 11. až 15. dubna. Jejich uspořádání bylo součástí mírové dohody, jež vedla v roce 2005 k ukončení 22leté občanské války mezi severem a jihem země.

Volby jsou vnímány především jako důležitý test křehké súdánské demokracie před referendem o osamostatnění jižního Súdánu, které se má konat v lednu 2011. V této nyní již poloautonomní oblasti hlasovala drtivá většina voličů pro kandidáta Súdánského lidového osvobozeneckého hnutí (SPLM) Salvu Kiira.

Dřívější povstalec a prezident Jižního Súdánu od roku 2005 se tak dočkal znovuzvolení - podle předběžných výsledků dostal téměř 93 procent hlasů. Očekává se, že Bašír a Kiir opět vytvoří vládní koalici.

Zmanipulované, nicméně klidné volby
Volby poznamenal bojkot některých opozičních stran, které se neúčastnily parlamentních voleb v některých částech země. Kvůli podezření z podvodů stáhly dvě hlavní opoziční strany také své prezidentské kandidáty. Bašír, na kterého vydal Mezinárodní trestní soud zatykač kvůli odpovědnosti za masakry v provincii Dárfúr na západě země, tak měl poměrně snadné postavení.

Po skončení hlasování označila většina místních pozorovatelů volby za zmanipulované. Zahraniční pozorovatelé byli ve svém hodnocení opatrnější, uvedli nicméně, že hlasování zdaleka neodpovídalo západním měřítkům. Někteří zástupci mezinárodního společenství nicméně ocenili jeho relativně klidný průběh a zdůraznili nutnost připravit se na nadcházející referendum.

Zatím jediné větší střety byly hlášeny z oblasti jižního Dárfúru, kde se vojáci jihosúdánské armády tento víkend střetli s bojovníky dárfúrských arabských kmenů. Při násilnostech bylo podle jednoho z kmenových vůdců zabito nejméně 58 lidí.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz