Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Mirek Topolánek

Česko

  16:45
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Mirek Topolánek. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ex-premiér, ex-předseda ODS, ex-předseda Rady Evropské Unie. Mirek Topolánek se díky podpoře deseti senátorů do prezidentských voleb 2018 dostal na poslední chvíli a jeho kandidatura okamžitě zaplnila titulní strany médií. Topolánek se narodil 15. května 1956 ve Vsetíně. Vystudoval strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně. V roce 1991 se podílel na založení obchodní společnost VAE, která se zabývala energetickými projekty.

Mirek Topolánek.

Před rokem 1989 nebyl aktivní v politice – a to přesto, že ho KSČ opakovaně lákala. V roce 1989 působil v Občanském fóru, jeho politická kariéra začala nabírat obrátky v roce 1994 vstupem do ODS.

Profily kandidátů ZDE

O dva roky později z něj byl senátor. Senátorskému klubu následně předsedal až do roku 2002, kdy od Václava Klause přebral šéfování ODS poté, co se stranou Klaus prohrál volby a na předsedu se rozhodl znovu nekandidovat. „Prázdný a falešný Topolánek,“ napsal tehdy Václav Klaus zřejmě svému synovi v SMS zprávě, která se náhodou dostala do hledáčku fotografů. O patnáct let později však Klaus Topolánkovu prezidentskou kandidaturu uvítal.

S ODS Topolánek vyhrál řadu voleb včetně parlamentních v roce 2006, kdy vládu musel sestavovat na dvakrát po nevyslovení důvěry – což se nakonec podařilo jen těsně díky tomu, že poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka opustili před hlasováním zasedací sál Sněmovny. Za vládu podal demisi v roce 2009 po vyslovení nedůvěry – tehdy proti němu hlasovalo i několik spolustraníků. Na post předsedy rezignoval, dle svých slov nedobrovolně, když se ukázalo, že opoziční ČSSD nechce předčasné volby. Pověstnou poslední kapkou se mezi spolustraníky stala jeho negativní vyjádření k adopci dětí homosexuálními páry, která pronesl během fotografování pro časopis LUI. Nahradil ho v řadách ODS populárnější a tehdy méně kontroverzní Petr Nečas.

S jeho politickou kariérou se pojí řada afér – od zdviženého prostředníčku, kterým prý zdravil Miroslava Kalouska, přes napadení bulvárního fotografa až po dosud neobjasněné schůzky s toskánskými lobbisty. Kritizován je také za svého poradce Marka Dalíka, který byl odsouzen za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut pro českou armádu.

Koncem minulé dekády uvítal Merkelovou v Praze tehdejší předseda české vlády Mirek Topolánek.

Po odchodu z politiky působil od roku 2011 jako předseda Teplárenského sdružení a dozorčí rady Elektrárny Opatovice. Politické dění však stále glosuje, jako to udělal například ve své knize Hlavně se nepo*rat. Politické úspěchy, kterými se prezentuje, jsou například jednání s Vladimirem Putinem o dodávání plynu z Ruska do Evropy či jednání se špičkami světové politiky včetně oficiální návštěvy v Bílém domě, kde ho přijal George W. Bush.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...