9. dubna 2012 15:00, aktualizováno  16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer popřál Romům, 'aby společnost docenila jejich přínos'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Mezinárodní den Romů nechala v neděli většina českých politiků bez povšimnutí. Kandidát na prezidenta Jan Fischer se ale rozhodl romským spoluobčanům popřát a povzbudit je. Ve funkci premiéra dříve čelil výhrůžkám extremistů.

„Přeji všem Romům, aby se kvalita jejich života neustále zlepšovala, stejně jako je tomu u celé společnosti, aby nebyli svědky pochodů neonacistů a extremistů demonstrujících proti jejich přítomnosti v naší zemi, aby jejich děti měly možnost získat stejně kvalitní vzdělání jako děti jejich spoluobčanů a aby se Romové stali sebejistou součástí české společnosti, která docení jejich přínos,“ napsal Jan Fischer v neděli na své facebookové stránky.

Toho lze podle něj dosáhnout „... budeme-li pracovat na zlepšení sociální a ekonomické situace všech obyvatel, nikoliv pouze jedné, nespravedlivě stigmatizované, skupiny.“ Fischer si v příspěvku také stěžuje na letošní zkrácení státní dotace festivalu romské kultury Khamoro.

Jan Fischer na Vánoce 2009 přivítal na Úřadu vlády děti z dětských domovů.

„Připojuji se k apelu vynikající české etnografky Evy Davidové za zachování festivalu. Jsem přesvědčen o tom, že i ve složité hospodářské situaci má tento festival místo na kulturní mapě České republiky a je nutné jej podpořit,“ míní bývalý premiér, podle kterého festival přispívá k odbourávání předsudků a vzájemnému poznávání.

Bývalý premiér úřednické vlády nedávno oficiálně zahájil svoji kampaň v prezidentských volbách, ve kterých budou hlavu hlavu státu poprvé vybírat přímo občané. Podle průzkumu agentury SC&C patří mezi favority. Hlas by mu dala čtvrtina voličů.

Podobně jako mnoho Romů čelil Fischer v minulosti také výhrůžkám extremistů. Těm vadil jeho židovský původ, ke kterému se otevřeně hlásí. Ochranka tak musela za dobu jeho působení v premiérské funkci hlídat nejen jeho, ale také manželku Danu a nejmladšího syna Jana. 

ČTĚTE TAKÉ:

V současnosti působí Fischer jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně. Svou kandidaturu chce stavět na 50 tisících podpisech, což je podle zákona podmínkou pro nestranické kandidáty. Počítá ale i s tím, že by si jej jako svého kandidáta mohla „osvojit“ i některá z parlamentních či neparlamentních stran.

mevMartin Nevyhoštěný