29. listopadu 2008 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezidentův syn opouští ODS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse

PRAHA Občanská demokratická strana přišla o jednoho z nejznámějších členů. Syn prezidenta a ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Kalus ml. se totiž rozhodl, že z ODS vystoupí. Důvod? Nelíbí se mu směr, jakým se strana ubírá, a spokojen není ani s jejím šéfem Mirkem Topolánkem.

Poslední pomyslnou kapkou byl fakt, že v úterý rozhodl oblastní sněm ODS Prahy 8, že na prosincovém kongresu podpoří právě současného předsedu Topolánka. Klaus, který je členem ODS v Ďáblicích, by však ve vedení strany raději viděl pražského primátora Pavla Béma.

„Mám ještě do března zaplacené členské příspěvky, ale s ODS jsem už v úterý skončil,“ řekl Klaus mladší Hospodářským novinám, které o případu informovaly jako první.

Jeho působení ve straně přitom nebylo „šťastné“ již od počátku. Krátce po svém vstupu do ní v roce 2002 označil v Lidových novinách ODS v Praze 8 za sektu. Přišlo mu totiž, že je zdejší buňka příliš uzavřená. Nyní se do kolegů „pustil“ znovu. Tentokrát na svém blogu, kde je kritizoval za to, že podpoří právě Topolánka.

Kolegové z pražské ODS však jeho odchodu příliš nelitují. Podle oblastní manažerky Oldřišky Cibulkové nepatřil Václav Klaus mladší k příliš aktivním členům. „On se tady příliš ani nevyjadřoval, máme mnohem aktivnější členy, než je on. Navíc se ani nikdy nestalo, že by se přihlásil a k něčemu něco řekl nebo něco zkritizoval přímo na místě. To udělal až druhý den v novinách,“ řekla Cibulková.

Dodala, že právě tento jeho přístup se kolegům nelíbil. „Už když k nám vstoupil, tak nás kritizoval, a to nás ještě vůbec neznal.“ Naznačila tak, že nikoho Klausův odchod příliš nemrzí. Podle jejích slov však od Václava Klause ml. nemají žádnou zprávu, že by chtěl ze strany odejít. Informace o jeho rozhodnutí mají zatím jen z médií. 

Svou antipatií vůči Mirkovi Topolánkovi je starší syn prezidenta známý. Nesouhlasil už se zvolením Topolánka do čela ODS. Proto nyní podporuje primátora Pavla Béma, stejně jako téměř všechny oblastní sněmy v Praze a středních Čechách. Praha 8 je proto výjimkou.
„Naši členové argumentovali tím, že když ODS vyhrála volby, vítězství jsme si přisuzovali všichni. Když jsme teď prohráli, říkají všichni, že prohrál Topolánek. Co ale celou dobu dělal Bém jakožto místopředseda?“ reagovala Oldřiška Cibulková.

  • 21Diskuse