12. prosince 2008 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při důlním neštěstí v Rusku zemřelo 12 horníků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Horník (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horník (Ilustrační foto) | foto: Pavlíček Luboš ČTK

MOSKVA Včerejší výbuch v dole na severozápadě Ruska si vyžádal dvanáct obětí. Informovaly o tom ruské úřady. Původně se hovořilo o devíti mrtvých a třech nezvěstných. Záchranářům se však pohřešované nepodařilo najít včas. Ani tato bilance neštěstí ale nemusí být konečná.

"Podle našich údajů se v dole nacházelo 18 horníků. 12 zahynulo, pět bylo zraněno a osud jednoho horníka zůstává neznámý," komentovala situaci Irina Grecková z murmanské správy ministerstva pro mimořádné situace.

Nečekaný výbuch nastal v okamžiku, kdy horníci rozmisťovali nálože k chystanému odpálení horniny. V dole prý bylo rozmístěno okolo 30 až 55 tun náloží kapalné výbušné směsi.

Neštěstí se stalo ve čtvrtek večer místního času v Rasvumčorrském dole, který leží asi osm kilometrů od města Kirovsk v Murmanské oblasti. Důl patří společnosti Apatit, dceřiné společnosti koncernu FosAgro, který patří k předním světovým výrobcům minerálních hnojiv.

Pozůstalí nezůstanou bez pomoci
Práce na dole byla po výbuchu přerušena a zasahují zde záchranáři. Na místo dorazili rovněž lékaři a psychologové, kteří poskytují pomoc příbuzným obětí. Prokuratura zahájila vyšetřování podle paragrafu o porušení bezpečnostních pravidel při důlních pracích.

Pozůstalí podle gubernátora Murmanské oblasti nezůstanou bez pomoci. Každá rodina obdrží 700.000 rublů od podniku a 300.000 rublů od místních úřadů.

Doly na území bývalého Sovětského svazu bývají považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě. Loni 19. března v dole Uljanovskaja v Kemerovské oblasti na Sibiři explodoval metan a zahynulo 110 horníků. V květnu při obdobném neštěstí na dole Jubilejnaja v téže oblasti přišlo o život 39 horníků. O měsíc později zahynulo ve Vorkutě na severním Uralu deset horníků. Ruský důlní průmysl zaměstnává na čtvrt milionu lidí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Najdete na Lidovky.cz