8. června 2009 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při nehodě v uhelném dole zemřeli dva lidé, devět dalších se pohřešuje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Záchranáři na místě nehody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři na místě nehody | foto: ČTK

DONĚCK Dva lidé zahynuli při nehodě v uhelném dole Skočinskij nedaleko města Doněck na východě Ukrajiny. Jeden člověk byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice a devět dalších se dosud pohřešuje, informovala agentura ITAR-TASS.

K nehodě došlo dnes dopoledne v hloubce zhruba 1000 metrů pod zemí. Mluvčí státního inspektorátu uvedla, že šlo pravděpodobně o výron metanu, jehož koncentrace v dole trojnásobně překračovala normu. Agentura Interfax upozornila, že v noci z neděle na pondělí se v dole pracovalo za použití výbušnin.

V době nehody bylo v dole 53 horníků. Většině z nich se podařilo dostat na povrch včas. Těla dvou horníků našli záchranáři už bez příznaků života, jeden utrpěl těžká zranění. Po ostatních se pátrá.

Nehodu vyšetřuje zvláštní vládní komise v čele s ministrem uhelného průmyslu Viktorem Poltavcem. Na dole Skočinskij, který kvůli silné koncentraci metanu patří k nejnebezpečnějším na Ukrajině, došlo už k několika smrtelným nehodám. Nejvážnější z nich se odehrála v dubnu 2004 a zahynulo při ní 63 lidí a 51 bylo zraněno, uvádí agentura AFP.

Důl byl otevřen v roce 1975 a je kontrolován státem. Pracuje v něm kolem 3000 lidí a produkuje až 1700 tun uhlí denně. Zásoby uhlí se v tomto místě odhadují na 100 milionů tun a celková délka jeho chodeb dosahuje podle mluvčí státního inspektorátu stovky kilometrů.

Nehody v ukrajinských dolech jsou velmi časté. Důvodem je jejich stáří, některé byly vybudovány už v 19. století. V dobách Sovětského svazu pak prošly nedostatečnou modernizací. V roce 2007 při třech důlních výbuších během dvou týdnů zahynulo více než 100 lidí. Loni takto přišly o život desítky osob.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz