18. listopadu 2008 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při nepokojích v Janově přišel o prsty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 95Diskuse
Mezi šestnácti zraněnými v Litvínově bylo i deset policistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi šestnácti zraněnými v Litvínově bylo i deset policistů. | foto: ČTK

LITVÍNOV Lékaři mostecké nemocnice ošetřili po pondělním střetu pravicových radikálů s policií v okolí litvínovského sídliště Janov 16 lidí. Jednalo se o deset policistů a šest civilistů. V péči lékařů zůstává mladík z řad extremistů a žena, která demonstraci přihlížela.

Zatím neznámá výbušnina muži utrhla prsty na rukou, utrpěl i vážné popáleniny. Žena uklouzla na listí a v mostecké nemocnici se nyní léčí se zlomeninou kotníku.

"Mladík byl transportován na popáleninové centrum pražské vinohradské nemocnice. Hospitalizaci lékaři doporučili i další ženě. Odmítla ji však a nechala se odvézt do svého bydliště v Praze. Ostatní zranění byla lehká, většinou to byly zhmožděniny, tržné rány či zlomeniny," uvedl mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jiří Vondra.

Podívejte se na video z pondělního střetu radikálů a policie v Litvínově:


Zdravotníci se podle něj na akci radikálů připravili a posílili stavy lékařů a sester. "Mostecká nemocnice v pondělí otevřela celkem tři ambulance, tedy o jednu navíc. Pacienty se dařilo ošetřovat postupně tak, jak je sanity přivážely," doplnil Vondra.

Pět zraněných strážníků eviduje i litvínovská městská policie, žádný není v pracovní neschopnosti. Výrazné škody utrpěla technika. Strážníci přišli o dodávku Citroen Berlingo, která nejspíš po zásahu zápalnou lahví zcela vyhořela.

"Další tři vozidla přišla o skleněné výplně oken, karosérie poškodily dlažební kostky. Stejně dopadla i dvě auta hasičů," doplnil ředitel městské policie Zdeněk Urban.

Pondělní střety policie s radikály byly zřejmě nejtvrdší od roku 2000, kdy rozsáhlé pouliční násilnosti provázely zasedání světových finančních institucí v Praze. Stovky policistů a příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS) přes dvě hodiny bojovaly v ulicích kolem janovského sídliště obývaného převážně Romy. Proti zhruba pěti stům extremistů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů s vrtulníkem, vodními děly a transportéry. Policie zadržela celkem 15 lidí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 95Diskuse