23. listopadu 2008 9:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při otřesu v dole na Karvinsku zahynuli dva polští horníci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Důl Karviná  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Karviná | foto: ČTK

OSTRAVA Při důlním otřesu v závodě ČSA Dolu Karviná zahynuli v noci na dnešek dva horníci. Jednalo se o devětatřicetiletého a šestačtyřicetiletého horníka polské národnosti, kteří byli zaměstnanci dodavatelské organizace těžební společnosti OKD. Další tři lidé utrpěli lehká zranění. Všichni ostatní pracovníci byli evakuování. Informaci sdělil mluvčí NWR, mateřské společnosti důlní firmy OKD, Vladimír Bystrov.

Neštěstí se stalo zhruba půl hodiny před půlnocí, a to ve hloubce 710 metrů pod povrchem. V tu dobu pracovalo na místě celkem 21 pracovníků. "Účinky otřesu se projevily zejména na přístupových chodbách porubu. Na místo ihned vyrazili pracovníci báňské záchranné služby, kteří poskytli zraněným první ošetření, vyvedli horníky z ohrožené oblasti a přijali nezbytné kroky k zajištění bezpečnosti v místě neštěstí," uvedl Bystrov.

"V případě dvou horníků musel bohužel lékař i přes veškerou snahu o záchranu životů konstatovat zranění, jež nebyla slučitelná se životem," dodal.

Silný otřes zaznamenala i řada obyvatel nedaleké Orlové. Příčiny neštěstí už šetří policie ve spolupráci se zástupci báňského úřadu a dalšími odborníky.

Naposledy se podobné neštěstí v oblasti stalo letos 17. července, kdy v závodě Staříč v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku zahynul devětatřicetiletý dělník, kterého zavalila hornina uvolněná z nadloží. Týden před tím v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku zemřeli dva muži. Letos tak zahynulo při neštěstích v dolech OKD podle dostupných informací sedm lidí.

Závod Důl Karviná vznikl letos počátkem dubna, kdy společnost OKD sloučila vedení Dolu Lazy a Dolu ČSA, jež těží černé uhlí pod Karvinou a Orlovou. Sloučené doly těžební firma provozuje jako svou největší šachtu.

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!