25. prosince 2008 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při půlnoční mši v Betlémě zněla výzva k míru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Město Betlém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město Betlém | foto: ČTK

BETLÉM Jeruzalémský patriarcha Fuád Tval při půlnoční mši v noci na dnešek v Betlémě vyzval k nastolení míru, neboť mír je podle něj právem každého člověka. Stejně jako ve Vatikánu papež Benedikt XVI. se i patriarcha Tval nepřímo vyslovil pro mírové řešení konfliktu na Blízkém východě.

"Mír je nejen právem každého člověka, ale je zároveň řešením pro všechny konflikty a rozdíly, naopak válka mír a bezpečnost nepřináší," zdůraznil patriarcha v homilii pronesené v přeplněném betlémském kostele svaté Kateřiny. Ten je součástí baziliky Narození Páně, která stojí na místě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristu
s.
Patriarcha Tval ve svém vánočním proslovu také oznámil záměr papeže Benedikta XVI. navštívit Betlém. "S potěšením vám oznamuji, že Svatý otec papež Benedikt XVI. má v plánu vykonat poutní misi do Svaté země příští rok v květnu," uvedl Tval.

Vatikán dosud papežovu cestu oficiálně nepotvrdil. Sám papež se o ní konkrétně ve svém proslovu při půlnoční mši v noci na dnešek ve Vatikánu nezmínil. Vyzval v něm jen k nastolení míru v Betlémě a nepřímo na celém Blízkém východě.

Půlnoční mše v Betlémě, kde panovala zima a větrné počasí, se zúčastnily tisíce věřících i turistů. Mezi hosty byl i předák palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a palestinský premiér Salám Fajad.
Mše, které se dnes konaly v Betlémě, živě přenášel speciální křesťanský televizní kanál, který nabídl kromě Betléma také pohledy do křesťanských památek v Jeruzalémě. 

Oslavy vánočních svátku začaly ve slavnostně vyzdobeném Patriarcha TvalBetlémě již odpoledne. Poutníkům na uvítanou hrály skupiny dudáků a bubeníků. S velkou pozorností věřící i turisté také sledovali slavnostní příchod procesí v čele s patriarchou Tvalem, které do Betléma dorazilo z Jeruzaléma. 

Večer pak náměstí Jesliček před bazilikou rozeznělo nesčetnými jazyky, protože ruské, italské, španělské i palestinské sbory zde předváděly své pěvecké umění, zatímco poutníci v dlouhých frontách mířili do kostela, aby mohli políbit hvězdu na jeho podlaze. Ta označuje údajně přesné místo ježíšova zrození.

Palestinská samospráva ve snaze zamezit jakýmkoli incidentům povolala z Jericha a Ramalláhu policejní posily a v Betlémě samém i jeho okolí zavedla přísná bezpečnostní opatření. Ministryně cestovního ruchu Chúlúd Dajbasová řekla, že se tento týden v
Betlému očekává na 40.000 návštěvníků. Obnovený zájem turistů o Betlém si pochvalují palestinští obchodníci a hoteliéři. Od roku 2000, kdy vypuklo druhé protiizraelské palestinské povstání, zelo toto významné křesťanské poutní místo prázdnotou. Letos hoteliéři hlásí plnou obsazenost a mají zamluvené pokoje až do jara. Podle odhadů přináší palestinské samosprávě cestovní ruch v úspěšných dobách až 480 milionů dolarů ročně (devět miliard korun).

Lidovky.cz, ČTK
  • 7Diskuse
Najdete na Lidovky.cz