Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Při silném zemětřesení v Íránu zahynulo 37 lidí, stovky zraněných

Svět

  18:09aktualizováno  10. dubna 8:15
TEHERÁN - Při silném zemětřesení na jihu Íránu přišlo o život nejméně 37 lidí a na 850 osob bylo zraněno. Informovala o tom íránská tisková agentura IRNA. Otřesy byly naměřeny jižně od Búšehru, kde je jediná íránská jaderná elektrárna. Podle místních zdrojů elektrárna nebyla poškozena a její provoz nemusel být přerušen.

Stovky lidí přišly o domov. foto: ČTK

Země se otřásla v 16:22 místního času (13:52 SELČ) a pak bylo zaznamenáno ještě patnáct následných otřesů. Zemětřesení mělo sílu 6,3 stupně a bylo lokalizováno v řídce obydlené oblasti u města Kákí. To je asi 90 kilometrů jihovýchodně od Búšehru, kde jediná íránská jaderná elektrárna stojí.

Nukleární zařízení se tedy nacházelo ve zhruba stokilometrovém okruhu, uvnitř kterého podle statistik podobně silné zemětřesení může ničit budovy.

Guvernér provincie Búšehr Bandar ale řekl, že elektrárna není nijak porušena. Podle ruských konstruktérů, kteří se na stavbě v Búšehru podíleli, nemusel být provoz v elektrárně přerušen. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) na svých internetových stránkách uvedla, že ji Írán informoval, že nedošlo k poškození elektrárny ani k úniku radioaktivity. S touto informací je prý MAAE spokojena a žádné další upřesnění nepožaduje.

Epicentrum otřesu se nacházelo asi 90 kilometrů jihovýchodně od Búšehru, kde stojí jediná íránská jaderná elektrárna.

Epicentrum otřesu se nacházelo asi 90 kilometrů jihovýchodně od Búšehru, kde stojí jediná íránská jaderná elektrárna.

Do márnice ve městě Chormodž, které je nejblíže postiženým oblastem, bylo zatím převezeno 30 mrtvých. Pracovníci íránského Červeného půlměsíce počítají s tím, že konečný počet mrtvých bude ještě vyšší. Podle nich je jedna z vesnic zcela zničena a v další jsou velké hmotné škody. V místě nefungují telefony. Do oblasti dorazilo několik záchranných týmů, kterým se podařilo vyprostit z trosek domů asi dvacet lidí. Jejich práci ale postupem času začala ztěžovat tma.

Dvanáctitisícové město Kákí leží jižně od provinčního střediska Búšehr. Svědci citovaní sdělili, že otřesy vyvolaly paniku a lidé vybíhali ven z domů. Na nejpostiženější místo vyjeli záchranáři a přelétávaly nad ním vrtulníky. Zemětřesení pocítili až ve vnitrozemském Šírázu a také na západním pobřeží Perského zálivu, ve Spojených arabských emirátech, v Bahrajnu a v Kataru. V Manámě a v Dauhá byli lidé evakuováni z úřadů. Provoz v elektrárně v Búšehru byl oficiálně zahájen v roce 2010, produkce pak na podzim 2011. Provoz byl ale několikrát kvůli technickým problémům přerušen.

V normálním režimu
"Zemětřesení reaktor nijak neovlivnilo. Zaměstnanci pracují v normálním režimu a radiace je naprosto v normě," sdělil o situaci v búšehrské elektrárně zástupce ruské společnosti Atomstrojexport, která se na výstavbě podílela. Západní odborníci a státy Perského zálivu vyjádřili v minulosti obavy nad tím, že Íránci budují jadernou elektrárnu v seizmicky aktivní oblasti. Írán se přes výzvy západních zemí a OSN nepřipojil ke konvenci o jaderné bezpečnosti, která vznikla po jaderné havárii v Černobylu.

Írán leží v tektonicky aktivní oblasti a zažil už řadu ničivých zemětřesení. Nejkatastrofálnější z posledních let udeřilo v prosinci 2003 a zabilo 31.000 lidí. To je asi čtvrtina obyvatel města Bám na jihu země.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!