26. října 2007 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při stavbě elektrárny v Německu zahynul Čech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lešení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lešení - ilustrační foto. | foto: TEH ENG KOON AFP

BERLÍN Jeden Čech a dva Slováci zahynuli ve čtvrtek v troskách konstrukce kotelny a lešení na stavbě tepelné elektrárny v západoněmeckém Grevenbroichu. Čtyři čeští občané jsou i mezi zraněnými, z toho tři z nich jsou zraněni těžce. Informace deníku Spiegel Online potvrdilo české a slovenské ministerstvo zahraničí.

Českému dělníkovi, který při neštěstí zahynul, bylo údajně 25 let. "Nyní zjišťujeme, zda německá strana informovala jejich příbuzné," uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Všichni zranění jsou podle vyjádření šéfa vyšetřovatelů nehody Rolfa-Petera Hoppa mimo ohrožení života. Jde o mladé lidi ve věku mezi 20 a 30 lety.

Německé úřady dnes upřesnily počet obětí čtvrteční tragédie. Podle původních informací zemřelo nejméně pět lidí. Příčiny pádu asi 100 metrů vysokého a 100 tun těžkého dílu konstrukce kotelny, který s sebou strhl lešení s dělníky, se stále vyšetřují. Zatím tedy není jasné, zda šlo o technickou chybu nebo selhání lidského faktoru.

Budovaná hnědouhelná elektrárna Grevenbroich u Neussu patří k největším v Evropě. Prostor elektrárny zabírá pozemky velké asi jako 50 fotbalových hřišť, na staveništi pracuje denně asi 1000 lidí. Nyní jsou ale práce na stavbě nejméně do pondělka přerušeny.

čtk
Najdete na Lidovky.cz