Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Při útocích na diplomaty na Kubě byly použity mikrovlnné zbraně, tvrdí vědci

Svět

  17:00
HAVANA/WASHINGTON - Od stažení prvního amerického diplomata z Kuby uběhl již téměř rok. Vyšetřovatelé a vědci však stále nepřišli s jasnou verzí toho, jak se odehrály události před stažením tří desítek diplomatů z Kuby a následně i z Číny. Podle posledních informací z vyšetřování mají být za onemocněním diplomatů mikrovlnné zbraně.

Ambasáda USA v Havaně. foto: Reuters

Jednotlivé případy onemocnění se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku či nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů. Podle lékařů měli všichni symptomy podobné otřesu mozku.

Američané se rozhodli vyhostit 15 kubánských diplomatů. Krok souvisí s útoky na Kubě

„Teď se zdá, že lékaři prověřují, zda za tajemným onemocněním nestojí technologie z období studené války,“ informoval deník The Telegraph, podle kterého mikrovlnné zbraně vyvíjely USA i SSSR. Tyto zbraně mají být založeny na tzv. Freyově efektu pojmenovaném po amerického vědci Allanu Freyovi, jenž zjistil, že mozek může být za pomoci mikrovlnného vysílání oklamán a lidé pak mají pocit, že slyší hlasy, nebo ruchy.

Doposud se zdálo, že diplomaté byli obětí sonických zbraní, ale ředitel Centra pro mozková zranění z Pennsylvánské univerzity Douglass Smith uvedl pro New York Times, že s „nejvyšší pravděpodobnosti“ byli ambasadoři cílem mikrovlnných zbraní. „Z počátku byli všichni relativně skeptičtí, ale teď se všichni shodují, že je to více než možné,“ uvedl Smith.

Členové námořní pěchoty USA vztyčují vlajku.
Lidé čekají před hlavním vstupem na ambasádu USA.

USA musely z Kuby stáhnout polovinu svého diplomatického sboru. V červnu 2018 oznámilo, že podobné incidenty se odehrály i na ambasádě v Číně.

Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po více než půlstoletí obnoveny. Jeho nástupce Trump má ale ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně revokoval některé vstřícné kroky Obamovy vlády.

Již v říjnu loňského roku USA v reakci na onemocnění vyhostily patnáct kubánských diplomatů. Nebyli ale označeni za nežádoucí osoby. Znamená to, že jejich případný návrat není vyloučen, uvedla tehdy agentura AP.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v říjnu prohlásil, že Spojené státy s Kubou i nadále udržují diplomatické styky a spolupracují s Havanou na hledání příčin zdravotních komplikací.

Autor: