Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Útok nervovým plynem v Česku, třeba kvůli Kimovu strýci v nemilosti? Jsme připraveni, tvrdí hasiči i vojáci

Česko

  5:00
PRAHA - Necelé dvě stovky vojáků vycvičených na boj s chemickými zbraněmi jsou od pátku nasazeny v malém anglickém městečku Salisbury. Je tomu téměř týden, co v něm byl nervově paralytickou látkou otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal se svou dcerou. Česká armáda s podobnými situacemi zkušenosti nemá, je však na ně připravena.

Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále zasahují na místě nálezu Skripala a jeho dcery. foto: Reuters

Nervově paralytické látky (nepřesně označovány také jako „nervové plyny“) jsou považovány za nejnebezpečnější chemické zbraně. Naposledy - dosud stále není zveřejněno, o jaký konkrétní druh šlo -, byly použity v neděli právě proti exruskému rozvědčíkovi a jeho dceři.

Vojáci - experti na chemické zbraně - nasazení v „ospalém“ anglickém městě Salisbury.

Loni v únoru ale také zapříčinily smrt Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una, jemuž dvě ženy na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru nastříkaly do obličeje bojový „nervový plyn“ VX.

Britové po útoku nervovým plynem nasadili 180 vojáků vycvičených na boj s chemickými zbraněmi

V Česku k podobnému incidentu prozatím nedošlo. Právě po vraždě Kim Čong-nama se ovšem o Praze mluvilo v souvislosti s dalším možným útokem. Za potenciální cíl atentátníků tajné služby KLDR byl označen tamní velvyslanec v české metropoli Kim Pchjong-il, strýc Kim Čong-una. Ten údajně upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.

Česká armáda se situacemi takového typu nesetkala ani v zahraničí, kdyby se tak ale přeci jen stalo, specialisté z chemické jednotky, ale i tuzemští hasiči jsou na to podle svých slov připraveni.

Podívejte, se jak vypadal příjezd jednotek při obrovském cvičení na nervový plyn Sarin v metru na Andělu.

„V tom případě volíme nejvyšší ochranu, kterou máme k dispozici a nejvyšší obezřetnost v taktice zásahu,“ říká vedoucí chemického oddělení pražských hasičů Petra Najmannová. Samozřejmostí je zásah v protichemických oblecích s dýchací technikou a zajištění dekontaminace zasahujících i zasažených osob.

Dekontaminace hasičů u metra.
Dekontaminace hasičů u metra.

Nervově paralytické látky lze rozdělit do dvou kategorií. Tu první reprezentují například poněkud známé sarin, soman či tabun. Do té druhé spadají takzvané plyny VX. Liší se zejména v chemické struktuře a v účinnosti. Na lidský organismus ovšem působí totožně. Ochromují dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a často končí smrtí.

Drastická smrt

„Zpravidla lidi umírají na to, že se jim v křeči stáhnou mezižeberní svaly, které poté stáhnou dýchání. Zasažení se následně při plném vědomí udusí v naprosté křeči. Je to velice drastický způsob smrti. Mozek funguje, ale centrální nervová soustava je přehlcená,“ přibližuje pro Lidovky.cz Petr Pecháček, chemik HZS Praha.

Za smrtelnou dávkou jsou považovány už pouhé jednotky miligramů těchto látek. Záleží však na jejich čistotě a způsobu, jimž vniknou do organismu. Do něj se mohou dostat přes kůži, sliznice nebo plíce.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.

Pro běžného civilistu je navíc takřka nemožné rozeznat příznaky jejich otrávení. „Nervové plyny“ tak s sebou nesou zároveň vysoké riziko „řetězové otravy“. Což se ukázalo i před několika dny ve Velké Británii, kde bylo nespecifikovaným nervovým „agentem“ zasaženo kromě Skripala a jeho dcery dalších 19 lidí. Policista Nick Bailey, který se pokoušel pomoct Skripalovi a jeho dceři, byl dokonce v kómatu, od čtvrtečního rána však s okolím komunikuje, přesto je jeho stav dál vážný.

„Pokud budete znát symptomy takové otravy, tak ji můžete rozpoznat, nicméně škála toxických látek je tak obsáhlá, že těžko budete bez přístrojové detekce schopen se naučit a rozpoznat veškeré symptomy všech látek,“ vysvětluje Martin Holub, náčelník střediska speciálního určení 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Exhumace ostatků Ludmily Skripalové.

„Pokud se někdo rozhodne něco podobného použít, nemáme šanci tomu zabránit. Naší prací je odstranit nebo zmírnit následky. Ve velké většině používáme průmyslové detekční přístroje, ale máme i vojenské, které objeví i bojové látky. Při každé směně jsou v Praze ve službě chemici, kteří jsou specialisté na detekci a likvidaci nebezpečných látek, včetně bojových,“ říká pro server Lidovky.cz ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský.

700 záchranářů, 90 lidí zasažených Sarinem v metru na Andělu a 10 mrtvých.

Podle něj by tak třeba bojovou látku VX dokázali v Praze detekovat i první profesionální hasiči, kteří by na místo útoku dorazili z nejbližší stanice. „Každé auto má totiž ve výbavě detektor. Vozíme i přetlakové protichemické obleky. Byl by to ale samozřejmě velmi složitý zásah,“ upozorňuje Hlinovský. 

Zákaz ve světě

Kvůli své vysoké nebezpečnosti jsou nervově paralytické látky ve světě od konce minulého století zakázané. Spekuluje se ale o tom, že určité zásoby i přes zákaz stále vlastní Rusko, USA, Sýrie, Afghánistán či Irák.

„U nás se historicky vyskytovaly a z výzkumných a výcvikových důvodů i vyskytují, nicméně jde o extrémně malá množství,“ říká Holub z 31. armádního pluku. Uloženy jsou pod přísným dohledem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

„Pokud jsou tu nálezy, tak detekčních trubiček na tyto látky. Jsou to ampule, na nichž sice je napsáno sarin, soman, ale neobsahují samotnou látku, nýbrž látku, která detekuje přítomnost těchto látek,“ doplňuje Petr Pecháček s tím, že sady s těmito ampulemi dříve používala armáda nebo civilní ochrana.

Právě dovoz ze zahraničí tak podle odborníků představuje jedinou teoretickou možnost, jak by se k nám „nervové plyny“, které byly vyvinuté až za druhé světové války, mohly dostat. „Myslím si, že jejich výroba v našich podmínkách není reálná,“ míní Pecháček.

Vojáci jsou od letectva i námořnictva.

Výroba látek tohoto typu je podle něj ohromně náročná. Vyžaduje totiž nejen patřičné chemikálie, značné finanční prostředky a prostory, ale také tým plný odborníků, jenž bude postupovat „správně“ z chemického i bezpečnostního hlediska.

„Jde nejen o to, aby to nezabilo vás přímo, když to vyrobíte, ale abyste se zbavili i ‚demaskujících‘ účinků. Pokud si to vyrobíte na chatě a začnou vedle vás najednou padat mrtví ptáci, tak by se na to přišlo,“ dodává Pecháček.

Nevolnost, kašel, křeče a smrt: nervové plyny VX a Sarin

Bojový plyn VX - Ethyl-({2-[bis(propan-2-yl)amino]ethyl}sulfanyl)(methyl)fosfinát - je bezbarvá až nažloutlá kapalina bez zápachu. Proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Látka VX je od roku 1993 zakázána OSN jako zbraň hromadného ničení. Nesmí se vyrábět, ani skladovat. Smí se pouze zkoumat jen velmi malé množství za přísných podmínek.

Nervový plyn VX u zasažené osoby nejprve vyvolává nevolnost a kašel. Poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí. Smrtelná dávka leží mezi 1 mg při vdechnutí a 10 mg při absorpci kůží.

Na podobném principu funguje sarin, který byl použit k teroristickém útoku v tokijském metru v roce 1995, při kterém zemřelo 13 lidí a tisíce skončily v péči lékařů. VX je však oproti sarinu mnohem silnější. Proto látku VX považuje americké Centrum pro kontrolu nemocí a jejich prevenci (CDC) za „nejdokonalejší“ a nejsmrtelnější“ vytvořenou chemickou zbraň.

Spekuluje se, že VX použil Saddám Husajn v Iráku 1988 proti Kurdům. Jedinou známou obětí látky VX, vynalezené v roce 1952,  byl dlouho nejmenovaný 28letý Japonec. Právě sekta Óm šinrikjó, která útočila sarinem v metru, v roce 1994 vyrobila 100-200 gramů VX. Použila ho k útoku na tři osoby (které vůdce sekty Asahara Šókó považoval za špiony), jedna z nich zemřela.

13. února 2017 byl plynem VX zavražděn na letišti v Kuala Lumpuru Kim Čong-nam, bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una. Soud se dvěma ženami stále probíhá, ale věří se, že příkaz k vraždě dal právě Kim Čong-un.

Určité zásoby VX i přes zákaz pořád vlastní Rusko, USA a Sýrie. USA se oficiálně svých obrovských zásob VX zbavily už v roce 1969, když 120 tun VX hodily do oceánu. Plyn VX „proslavil“ v roce 1996 hollywoodský trhák Michaela Baye The Rock (Skála) se Seanem Connerym, Nicolasem Cagem a Edem Harrisem. V něm hrozí jeden generál vypálením raket s nervovým plynem VX na San Francisco.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!