Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Příběh agenta, kterého měl udat Kundera

Česko

  11:55
Byl souzen za zběhnutí, vyzvědačství a velezradu. Hrozil mu trest smrti. Takzvaný agent chodec Miroslav Dvořáček měl strávit dvaadvacet let za mřížemi těžkého žaláře. Odseděl si čtrnáct let. Dodnes si myslel, že ho udala kamarádka z vysoké školy. Skutečnost je ale jiná. Tehdy ho zřejmě komunistické policii vyzradil 21letý student, spisovatel Milan Kundera. Ten to však popírá.

Miroslav Dvořáček po zatčení. foto: www.ustrcr.cz

Píše se rok 1947, osmnáctiletého studenta z Kostelce nad Orlicí Miroslava Dvořáčka právě přijali na LeteckouPortrét Miroslava Juppy jako studenta letecké akademie. vojenskou akademii v Hradci Králové. Jeho studium však nemá dlouhého trvání. Po únorovém převratu a čistkám v armádě se Dvořáček rozhodl se svým přítelem Miroslavem Jupou utéct na Západ a přihlásit se k tamnímu letectvu. Při útěku však narázili na německého pohraničníka, který je odvedl k osobní prohlídce a výslechu na celnici. Poté byli odesláni do uprchlického tábora.

Uvozovky dolníCo vedlo Kunderu k udání člověka, kterého vůbec neznal, není jasné.Uvozovky horní

V polovině listopadu 1949 se Dvořáček, Juppa a jejich bývalý spolužák z akademie Josef Hájek setkávají s generálem Františkem Moravcem, který jim nabízí práci pro „československou zpravodajskou službu podporovanou Američany“. Mladí piloti mohou asi jen stěží odmítnout nabídku bývalého legionáře, legendárního velitele československých tajných služeb a válečného hrdiny. Přijímají s podmínkou, že jim generál Moravec poté, co odvedou svoji práci, zajistí umístění u letectva.

Miroslav Dvořáček v letecké akademii.Den zatčení
Milan Kundera je v roce 1950 zapálený komunista a člen KSČ. Přesně v tuto dobu je také rozhodnuto o Dvořáčkově misi do Československa. Má překročit hranice, dostat se do Prahy a tam kontaktovat ing. Václavíka, vysoce postaveného zaměstnance Chemapolu, získat jej pro poskytování informací z  oboru chemického průmyslu a domluvit s ním způsob předávání zpráv. V Praze potkává svou známou, Kunderovu kolegyni, Ivu Militkou, kterou doprovází do studentské koleje Kolonka.

Milan Kundera tvrdí, že neudával - poslechněte si

Krátce po poledni Dvořáček odchází z koleje hledat ing. Václavíka. Odjíždí na Stalinovu třídu na Vinohradech, kde měl Václavík bydlet. Na dané adrese jej však nenašel. Hledal ho i podle jmenovek na dveřích v okolních domech, ale marně. Dvořáček se rozhodl počkat před budovou Chemapolu v Panské ulici a pokusit se ing. Václavíka poznat podle popisu. Nikoho, kdo by tomuto popisu odpovídal, však nezahlédl. Rozhodl se tedy odložit pátrání na další den a odjel do Kolonky k Ivě Militké. Tady byl kolem půl osmé večer zatčen. Patrně ho udal komunistické policii 21letý student Milan Kundera. Ten se od kamarádky podle tehdejšího policejního záznamu dozvěděl, že Dvořáček "měl udánlivě sběhnouti z vojny a snad měl býti od jara minulého roku (1949 - pozn. redakce) v Německu, kam ilegálně odešel"
Záznam udání Milana Kundery
V dokumentu je uvedeno, že Kundera se 14. března 1950 dostavil na policejní oddělení v Praze 6. Podle záznamu o své kamarádce nahlásil, že "téhož dne se sešla na Klárově s jistým známým Miroslavem Dvořáčkem...".

Kundera: Nikoho jsem neudal
Spisovatel Milan Kundera popírá, že by v 50. letech kohokoli udal. Informace, které zveřejnil Ústavu pro studium totalitních režimů, v telefonickém rozhovoru s ČTK označil za lež. "Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," řekl Kundera.

Vojtěch Ripka z Ústavu pro studium totalitních režimů má však odlišné informace: "Dvořák byl velmi pravděpodobně zatčen na základě udání Milana Kundery," říká. V září 1950 byl Dvořáček odsouzen. Prokurátor navrhoval trest smrti. Nakonec mu byl vyměřen trest 22 let těžkého žaláře, pokuta 10 000 Kč, propadnutí veškerého majetku a ztráta občanských práv na dobu 10 let. Hlavní část trestu si odpykával v táborech Vojna a Bytíz u Příbrami. Propustili ho po téměř 14 letech s podmínkou do roku 1970.

Čtrnáct dní po invazi armád Varšavské smlouvy do Československa odjel Miroslav Dvořáček s rodinou do Jugoslávie, odkud se již domů nevrátil. Dnes žije ve Švédsku a zotavuje se po mrtvici. S největší pravděpodobností si dosud myslel, že ho udala kamarádka, u níž si v březnu roku 1950 nechal kufr. Kundera podle Dvořáčkovy ženy jejího manžela nikdy nekontaktoval, aby se omluvil. Co ho vedlo k udání člověka, kterého vůbec neznal, není podle ÚSTR zřejmé. Žádné dochované dokumenty tuto záhadu prý neobjasňují.

Více informací ZDE.

Příběh Miroslava Dvořáčka byl sestaven na základě informací, které o něm v rámci vyšetřování zjistily tehdejší bezpečnostní složky.

Milan Kundera (*1. dubna 1929 v Brně)
česko-francouzský spisovatel žijící od roku 1975 ve Francii

Studoval v Praze, nejdříve filozofii, poté scenáristiku na FAMU, na níž později přednášel světovou literaturu. Debutoval ve 24 letech sbírkou lyrických básní stalinistického ražení a Člověk zahrada širá (1953), proslulost mu přineslo drama Majitelé klíčů, za které v roce 1963 obdržel Státní cenu Klementa Gottwalda.

Všechna tato díla někdejší dvojnásobný člen komunistické strany (1948-1950 a 1956-1970) později zavrhl a na jaře 1967 vydal román Žert, který patří k hlavním dílům české poválečné literatury.

V roce 1970 ztratil Kundera zaměstnání a o pět let později odjel do Francie. Po vydání románu Knihu smíchu a zapomnění (1979) byl zbaven československého občanství. Francouzské získal o dva roky později. Jeho posledním česky psaným románem se stala Nesmrtelnost, pak už psal jen francouzsky a nedovolil překládat svá díla do češtiny.

Loni se čeští čtenáři dočkali aspoň prvního oficiálního vydání Nesnesitelné lehkostí bytí; předtím vyšla jen v exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Česky vyšly i některé Kunderovy eseje.


Autoři:

Prodej bytu 2+kk 61 m, Benátky nad Jizerou
Prodej bytu 2+kk 61 m, Benátky nad Jizerou

Marie Krupičkové, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
4 390 000 Kč