29. listopadu 2008 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přijel Medveděv a vyšlo slunce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 192Diskuse
Raúl Castro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raúl Castro | foto: AFP

HAVANA/PRAHA Bylo to velkolepé turné, ale kýžený vrchol cesta ruského prezidenta Dmitrije Medveděva po Latinské Americe nepřinesla. Měla jím být obnova vojenského paktu s Kubou, té se však Medveděv nedočkal. Zatím.

Dohoda o společném dobývání ropy u kubánských břehů je jen podružným výsledkem cesty ruského prezidenta do oblasti, která je pokládána za tradičně americkou sféru vlivu. Hlavním cílem bylo demonstrovat svůj návrat do latinskoamerického prostoru. Ostatně potvrdil to na tiskové konferenci v Havaně i sám Medveděv: „Můžeme říci, že jsme se konečně vrátili“, řekl doslova. A zdůraznil, že s některými zeměmi byla úspěšně navázána či obnovena vojenská spolupráce.

Rusové jsou až za Čínou
Podle Medveděva je v dnešní Latinské Americe patrný zápas o vliv a výhodné kontrakty, o čemž vedle snah USA svědčí i rostoucí zájem Číny. „Nebojme se konkurence, musíme statečně vstoupit do boje,“ prohlásil Medveděv.

Analytici ale varují, že současná ekonomická krize a snížení cen ropy silně poškozují ruskou ekonomiku. Podle nich dnes Moskva nemá na to, aby uzavírala „velké kontrakty“. Hlavním výsledkem Medveděvova turné po Jižní a Střední Americe proto zůstává demonstrace návratu Ruska mezi vojenské světové velmoci.

Medveděv se sice chlubil, že letos dosáhne objem vzájemného obchodu s latinoamerickými státy 15 miliard dolarů. Ovšem ve srovnání s Čínou, kde tento ukazatel činí 115 miliard dolarů, nejde o nic výjimečného.

Kuba nechce provokovat
Ruští novináři psali o návštěvě Medveděva na Kubě až s jakýmsi mystickým nádechem. Například tvrdili, že s příjezdem Medveděva vysvitlo nad „Ostrovem svobody“ konečně slunce (po dvou týdnech špatného počasí).

Dohady o tom, že Rusko nabízí Kubě modernizaci ještě existujícího, starého sovětského systému protiraketové obrany, ovšem oficiálně nikdo nepotvrdil. Přitom se o tom bezesporu jednalo. Podle komentátorů je teď ale Havana opatrná - věří prý, že se s příchodem Baracka Obamy do Bílého domu zlepší americko-kubánské vztahy. Proto o vojenské spolupráci s Ruskem Kubánci nahlas raději nehovoří, na rozdíl od Venezuely.

Za ránu pod pás označily v té souvislosti některé ruské sdělovací prostředky výroky Raúla Castra den před příjezdem Medveděva na Kubu. Kubánský vůdce totiž prohlásil, že je připraven setkat se s Obamou a vyřešit jednou provždy spory mezi oběma zeměmi, aby mohlo být ukončeno obchodní embargo Kuby trvající 46 let.

Medveděv navštívil vedle Kuby ještě Peru, Brazílii a Venezuelu. Vrcholem vojenské spolupráce budou společné venezuelsko-ruské manévry, které by měly vypuknout příští týden. Ruské válečné křižníky do bezprostřední blízkosti amerických břehů připluly poprvé od dob studené války. A Moskva se netají tím, že jde o jakousi odpověď na přítomnost amerického válečného loďstva v Černém moři, do kterého křižníky USA připluly v souvislosti s gruzínskoruským konfliktem o Jižní Osetii.

  • 192Diskuse


Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz