Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Příklad Tomáše Halíka aneb Jak být otevřený vůči rozmanitosti světa

Kultivace duchovního života člověka a odpovědné hledání jeho smyslu je hlavním cílem katolického kněze, jenž letos získal Templetonovu cenu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JT

23. 3. 2014 13:57
Protože
zde náboženství už dávno není tím, čím má být. Pro mne je vzorem náboženství USA, protože asi jedině tam plní to co plnit má.Cituji jeden názor :"Náboženství ve Spojených státech dává národu pocit, že je na správném místě a jde správným směrem. Ačkoli v kultuře Američanů dominuje tradice křesťanská a pak judaistická, v civilním náboženství není viditelná dominance. Dědictví judeokřesťanské tradice je viditelné pouze v jedné, ale základní věci – totiž v přesvědčení, že Bůh si vyvolil jeden národ, aby zvláštním způsobem plnil jeho vůli. To přesvědčení je u Američanů velmi aktuální. Jen takové civilní náboženství je schopno plnit úkoly, které před ním stojí – zajistit národní solidaritu a mobilizovat nejhlubší prameny lidské motivace pro obětavou službu ve prospěch národních cílů. Koncepce civilního náboženství totiž vůbec vznikla během zkoumání pramenů lidské jednoty a solidarity jakožto výsledků symbolické komunikace."U nás v Česku právě tohle všechno náboženství postrádá. Nestuduji Halíka a ani ho moc neposlouchám, jeho teorie ke mně nehovoří. Navíc je s největší pravděpodobností i Svobodný zednář, a to je úplně mimo mísu. Myslím, že cenu dostal Halík hlavně za své neúnavné propagování církve jako takové v Česku. To udělal naposledy kardinál František Tomášek, když vystoupil proti okupaci v roce 1968.
0 0
možnosti
P

Pepan25

23. 3. 2014 18:33
Škoda
Škoda, že jste svůj příspěvek na konci úplně shodil tím "zednářstvím". Nechápu, proč někdo něco takové šíří, proč T.H. tak nenávidí ...
0 0
možnosti
P

Pepan25

22. 3. 2014 23:43
Nejen blahopřání ..
určitě nejsem sám, kdo mu dluží poděkování za impulsy pro duchovní život.
0 0
možnosti
A

Apa.G

22. 3. 2014 23:13
trapný pokus udělat z Halíka světovou osobnost...
Není ani osobnost, ani světový, jen si někdo potřebuje zasurfovat na vlně quasi mondény... Halík sám stojí asi za fajfku tabáku, jenže to n´by nebyla taková sláva a nechápu, proč takovém tanečky kolem člověka, jehož věrohodnost, podrobena prosté zvědavosti, veme ve psí... Ale je to věc katolíků. kteří s lidmi této země mají společný jen rozpočet...
0 0
možnosti
J

Janh

22. 3. 2014 20:32
Ne, že bych Halíkovi cenu a z
Ne, že bych Halíkovi cenu a z ní vyplývající benefity nepřál (po revoluci jsem patřil k jeho příznivcům), ale v současnosti na mne působí jako nesmírně falešný člověk, který dokáže halit banality do "krásných" frází, což nemění nic na faktu, že jde o plané řeči.Jistě, jeho příznivci ho budou hájit do posledního dechu, stajně tak jako odpůrci hanět. Já pouze sděluji svůj dojem, že není tím, kým se zdá být.Mimochodem, na videu Tempelton Prize působí Halík jako pod vlivem nějaké neznámé drogy.http://www.youtube.com/watch?v=f_svm0Bi4BkMožná; nejsem filosof a rozhodně ne teolog, ale tohle je ordinérní rádobyfilozofie. Chcete-li, blábol. Na "nobelovku" trochu málo.
0 0
možnosti
K

Kiebitz

22. 3. 2014 21:56
Možná je ten příběh jen málo znám
Zůstanu u pocitů (mých) a dojmů. Ověřit by měl životopisec, ale když vakua ponechána , budí nedůvěru, soudím zbytečně. Tak třeba cena nás podpořila v čase Putinova tažení, neb svět ví, jak slabá vrstva zde je ochotna čelit zvůli. To je stinná stránka cen, mají širší kontext, ne třeba vždy docela vědomý natož záměrný. Umím si představit člověka typu p.Halíka, jak si klade velké cíle a tak se ocitne i poblíž terapii, dokonce u legendárního MUDr Skály. V čase, kdy by měl asi konat vlastní výcvik, odchází. Přirozeně, zatímco duchovní či církevní orientace je hodně strukturovaná, tradice, zkušenosti, pravidla, stabilita, organický růst; terapie je poněkud opak. Proces bouřlivý, nevypočitatelný, jen snaha dát mu hranice, podporu, garance bezpečí. Řada duchovních v česku přešla na stranu terapie, člověk typu p.Halíka, zvolil cosi mezi, "sociologii". I terapie Perlsova, postavená na talmudicko-biblické tradici, sklouzla v česku k jakémusi budhismu zážitků pocitů, ale beze změn. To jeho právo, jen nám potom srozumitelnější, proč se věnuje spíše mladým, nezralým, kteří se za semestr vymění, než by se trápil s "církví viditelnou", tedy i se zodpovědností za slabost nedostatky druhých, opotřebených, omezených. Proč odklon k tvorbě oklikové-písemné, prodlouženému kazatelství, odpovídání otázek, než podporovat jejich kladení i vůči sobě. Z antických textů je známa návštěva přátel u Joba. Mají rady, nápady, chtějí pomoci, ale zbytečně. Vše vyhýbavé, řeší své nesnáze, v kterých se ocitli tváří v tvář soužení druhého. Jobovi snad jen jako zrcadlo jeho vlastní hlouposti. Tak u našeho muže i odstup od zodpovědnosti za druhé v církvi, snad přiznání své omezené formace a potom poněkud zbytečné pubertální kritizování autorit, které tuto službu podstoupily. Sny o církvi jiné, s jinými lidmi, s jinými informacemi, jsou legitimní. Ale hic Rhodus, hic salta. Potom snad více pochopení i bez dlouhých knih a řečí. To Agnesë Gonxhe Bojaxhiu šla rovnou na plac. A když nemocní trpěli, nepumpovala do nich anestetika, a svěřovala jim co katolíkům intimní, že utrpením člověk zraje a pyká za viny a tak se osvobozuje i sám před sebou. Pán Bůh naše nesnáze nepotřebuje, my jsme to, kdo skrze ně jde dál a hloub. Tam kde jsme, ne vedle. Mediální úspěch si žádá virtualitu, televizní přístup, v protialkoholní léčebně vydrží minutu. Tak náš muž ještě obstál. I katolíci potřebují celebrity, pozvracení po antabusu do toho nějak nezapadají.
0 0
možnosti
JT

22. 3. 2014 10:25
Vůbec se nenamahej
Halíkovi je to fuk, protože je svobodným zednářem a tebe má u zadku.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

22. 3. 2014 8:41
Existuje  důvodné podezření,
Existuje důvodné podezření, že byl v určité fázi připravován jako kandidát pro komunistické předání moci. Jeho spis byl skartován hned v prosinci 1989 a do dnešní doby se zachovalo jen torzo svazku. Jak to tak u disidentů bývá, ti, kteří spolupracovali s StB či KGB, byli v novém režimu nadšenými podporovateli nové moci a stejně vydatně později spolupracovali se CIA. Často agenti jednoho režimu automaticky převzali závazek agenta nového režimu, v takovém případě v osobním svazku daného člověka jsou některé stránky zabíleny či začerněny či úplně chybí a ty nejvíce kompromitující dokumenty jsou skartovány. Zda je to případ i Tomáše Halíka, nevíme, víme jen, že jeho spis se nedochoval. Pravdou také je, že ten, kdo až podezřele snadno přežíval bez větších útrap ze strany StB za normalizace, je v novém režimu agitátorem pro USA - vidíme Halíka, údajného křesťana, kterak horuje pro humanitární bombardování Jugoslávie a vůbec pro jakoukoli špatnost, která přichází ze strany USA, EU, NATO a "mezinárodního společenství". V jednom ze svých dopisů Čechoameričanovi Jiřímu Pehe (dříve řediteli politického odboru kanceláře prezidenta Havla) píše: hledal jsem tě ve čtvrtek marně na US-Embassy. To, že se Pehe vyskytuje často na americké ambasádě, je nabíledni - že tam dochází i Halík, je zajímavé, i když nikterak překvapivé. Vlastně to do sebe všechno hezky zapadá, stejně jako jeho podpora Evropské unie, členství ve spolku Ano pro Evropu a organizování veřejných výzev a protestních dopisů eurohujerů proti tehdejší euroskeptické politice Václava Klause. Podobně zavile se přitom Halík strefuje i do současného prezidenta, který by mu měl být v mnohém bližší (už jen svým eurofederalismem a vůbec levicovostí), nuž není tomu tak a vysvětlení hledejme spíše v tom, že Halík hájí zájmy jistých skupin, pro které jsou tito politici nepohodlní rovným dílem, ať je to Václav či Miloš.Snad to ale nebude trvat tak dlouho. Pomyslná smyčka kolem Tomáše Halíka se totiž utahuje...
0 0
možnosti
K

Kiebitz

22. 3. 2014 0:05
Není katolíka jež by katolíka za katolíka považoval
To je přirozený paradox katolicity, je církev příliš objemná, aby ji jeden obsáhl. Ne náhodou řehole se specializovaly podle svých sklonů a potřeb. A nejendou i ostře vzájemně vyhranily. Jakkoliv by katolík čekal u katolíka Halíka více biblična, nutno jej omluvit, že v improvizovaném studiu (mám pocit že denní teologii nestudoval), těžko najít desetiletí života Bibli zasvěcené. Nečekám od něj hebrejské citace, natož postbiblické knihy např. talmudické tradice. Masarykovsky se věnoval pokroku. Ale i u Bible platí, že netřeba ba nelze ji dočíst celou. Každý jen svůj kousek, na který stačí. Není ta kniha ideologickou příručkou a vyčerpávajícím projevem usurpátora Putina. Přesto, snad na stáří nám i o Bibli, co správný český vlastenec, sdělí. Kriticky vidím sociologické přístupy, protože by je někdo mohl vzít vážně, jako akademické cvičení dekadentní scholastiky mi nevadí. Jo, a mají v sakristii docela slušné kafe, kdo je asertivní, natočí si ho i když jde jen kolem. I to je katolické, kde jinde je čerstvé dobré kafe, absolutně free of charge, snad jim ten majetek neseberou, a bude i nadále. Kdysi jsem chtěl dát před barák kohoutek s pitnou vodou, aby turista nemusel pít na záchodku, hostinský komunista by mne ale byl býval ... (víte co)
0 0
možnosti
K

Křivan

22. 3. 2014 10:07
Ano můj vůdče, článek je sice
Ano můj vůdče, článek je sice o něčem jiné, ale na Putina i bible pomůže.
0 0
možnosti