Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Příklad Tomáše Halíka aneb Jak být otevřený vůči rozmanitosti světa

Kultivace duchovního života člověka a odpovědné hledání jeho smyslu je hlavním cílem katolického kněze, jenž letos získal Templetonovu cenu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
C

Cermans

23. 3. 2014 6:00
Čím je to, že ten Český národ je tak slaboduchý. Všechny jeho
slavné syny , které, které oslavuje celý svět vlastní národ nechápe. A nebo že by v tom bylo něco jiného? Kdo ví? Nejsem teologicky vzdělán a mnoha věcem o kterých zde mluvíte nerozumím. V mládí jsem silně praktikoval katolictví. Jsem přesvědčen, že mi to neuškodilo. Od jistého věku mě katolické náboženství přestalo naplńovat a musel jsem si vytvořit své vlastní náboženství, které vyznávám dodnes. Je to má vina , že mi katolictví nic neříká. Na vykladače náboženství mám vyšší nároky, než které vykazují v praxi katoličtí kněží. Snad nejbližší mému pohledu na svět je světící biskup Malý. Našim učitelům se vyčítá, že neumí učit . Katolický farářům vyčítám, že neumí vykládat víru. Řeknete si je namyšlený, není ale stav víry v Čechách toho důkazem. Jako dítě jsem obdivoval hrdiny románu Quo vadis, kdy si naši kněží vezmou příklad z prvních křesťanů. Přibližuje se snad msgr. Duka ideálu prvních křesťanů? Nepřibližuje se dněšní stav katol. církve období papežského schizmatu? Dokud se křesťanství v praxi nepřiblízí svým kořenům sebevětší majetek ho nezachrání. Je to vina tohoto národa? Kdo ví? Co vím přesně je to obrovská škoda tohoto národa. Myslíte , že pro odstranění hendikepu tohoto národa toho msgr. Halík udělal dost , aby si tu cenu zasloužil? Kdo ví? Já nevím, pochybuji.
0 0
možnosti
WM

Wachtl Miloš

22. 3. 2014 15:02
Pěkný a výstižný článek.
Mons. Tomáš Halík, jak je v článku Martina Kočího uvedeno, je osobností naprosto mimořádnou, uznávanou i daleko za hranicemi naši země. Skutečnost, že mu toto uznání mnozí nepřejí, není u nás v České republice nic nového, ani mimořádného. Naštěstí však četní závistivci, kteří sami nikdy nic nedokázali a ani nikdy nedokážou, nezmění nic na tom, že i když je Tomáš Halík u nás jen jeden, svět ho vnímá s porozuměním a nešetří uznáním, zatím co nepřejících je sice mnoho, ale nikdo jejich názorům nevěnuje ani tu nejmenší pozornost. My ostatní, Tomáši Halíkovi k jeho úspěchu srdečně blahopřejeme.
0 0
možnosti
A

Archmichael

29. 3. 2014 17:30
Nová modla pro ty,
kteří neznají minulost, nerozumí přítomnosti a nedovedou předvídat budoucnost. Tento člověk se má honosit stejným oceněním jako např. Matka Tereza. Světe div se! Podle kritiků tato cena "staví most nad propastí mezi zdravým rozumem a hloupostí." Více viz Templetonova cena Wiki. Tento pán má zřejmě pro katolické věřící znamenat druhého pán Boha. A prý ho uznávají v celém světě, jenom tady náboženští analfabeti - dle jeho slov - ničemu nerozumí. Tento člověk, jemuž byla cíleně udělena popularita, má působit na věřící ve stylu - viz záznam v pořadu "Jak to vidí" na dvojce. Dle mého soudu by měl být spíše dehonestován za rozsévání nenávisti mezi národy, a to nejen ze strany církevní, ale i státu. Nekáže dobro, ale zlo. Aby lidi ohlopnul, musí zvolit jinou taktiku, neboť žijeme ve dvacátém prvním století. Upalování se již nenosí.
0 0
možnosti
J

Janh

28. 3. 2014 17:17
To zní jako rozhovor s
To zní jako rozhovor s Václavem Klausem po obdržení Nobelovy ceny za ekonomii.
0 0
možnosti
ZM

25. 3. 2014 10:46
Dávám za pravdu panu "Kiebitz"
T. Halíka jsem osobně poznal v době Impulsu 99. Byl jedním z těch několika kdo to rozpohybovali ale ucukli, když I99 měl cca 1500-2000 signatářů kteří se formovali do pracovních, často odborně kvalifikovaných skupin a nebylo jasné, co s tím protrženým stavidlem aktivně projevované demokracie dál. Píši hranici cca 2000 lidí (konec r.99). další podpisy přibývaly, avšak hromada lidí to vzdala, popř. výslovně požádala, aby jejich podpisy v I99 nefigurovaly protože usoudili, že šlo o bublinu. Pochopili, že pro zakladatele- (vesměs) akademické či kavárenské intelektuály mnohdy vysokého sebevědomí, by náraz s odpovědností, tedy nutnost vést konkrétní lidi, znamenal přestoupit vlastní stín, obrazně - natahnout montérky a jít do toho s rizikem každodenního vysokého nazení a případného tvrdého dopadu. Měkkost lze těžko vyčítat AC Putnovi a vyšlechtěným mazánkům. Bohorovnost doktoru Stránskému, prostě byl takový. Pokrytectví expremierce Burešové která vedoucím prac. skupin dávala rozumy o etice...a její blízcí kšeftovali s pozemky. Když v červenci 2000 T.Halík na RFE informoval, že " k dnešku prohlášení I99 podepsalo na 4,5 tisíce lidí" vysloveně nelhal, ale pravdu také neříkal. Jeho tehdejší koketerie s případným prezidetováním mi přišla kapku přespříliš. Vzdělání, inteligence a hlásaná morálka zavazuje. Proč ten úvod: iu, jsme lidé z masa a kostí, máme své meze. Od doby I99 jsem přijal T. Halíka takového, jaký je. Chápu, že káže studentům, dobré publikum. Chápu jeho velkou popularitu v Polsku, kde se část katol. inteligence potřebuje oddělit od konzervatismu, přesněji- od patologie okolo Radio Maria.T. Halíka čtu občas a se zájmem, mít čas, čtu víc, jsem vděčný, že za mne mnohé nastuduje a předá mi v kostce. Ne se vším se identifikuji, ale to přece patří do Halíkova "pochybujícího" katolického přístupu. Že.
0 0
možnosti
C

Cermans

26. 3. 2014 16:03
Plně s vámi pane Meisnere souhlasím všichni jsme
"z masa a kostí " a já ještě dodávám " nikdo nemůžeme překročit svůj stín" ani msgr. Halík. Pane Meisnere zkuste si poslechnout msgr. Halíka z dnešních Jak to vidí: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3088316 Víte mě závěr rozhovoru týkající se vztahu k Rusku od kněze /teologa / nesedí. Já slyším hlas amerických i evropských jestřábů. Proti tomu názor pana Ivo Vašíčka v pol. spektru se zdá zdaleka rozumější: http:// http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10116287760-politicke-spektrum/214411058200012 Co chce msgr.Halík rodmychat , on chce stavět Putina před mezinárodní soud, mě se zdá, že jako profesor KU je zcela mimo. Co si o tom myslíte???
0 0
možnosti
Z

Zk

24. 3. 2014 19:25
Pane Talacko,
odkazovat na Bostlovou, to je skutečně krok vedle. Zběžně si projděte její blog na wordpressu, perel jako tahleta je tam habaděj: http://petrabostlova.wordpress.com/2013/10/31/modleme-se-za-prezidenta-zemana-a-jeho-rodinu-maji-je-drzet-v-bohnicich/ Evidentně se jedná o duševně nemocného člověka.
0 0
možnosti
JT

24. 3. 2014 22:14
Duševně nemocných
co píší je mnoho, spíše jsem naivně nalétl portálu iDnes. Je mi to líto.
0 0
možnosti
K

Křivan

24. 3. 2014 15:08
Já ne, já jen muzikant
Já ne, já jen muzikant
0 0
možnosti
K

Křivan

24. 3. 2014 12:20
Možná se pletu, ale po
Možná se pletu, ale po Havlovi chybí v Čechách obdobná vůdčí osobnost, tak je na čase jí postupně stvořit. Kníže se nepodařil.
0 0
možnosti
C

Cermans

24. 3. 2014 12:36
Pane Skřivánku a jak to chcete zrealizovat?
Sice msgr. Halík dostane dost peněz, ale to by tu masáž musela podpořit celá ŘKC. Zatím jsem od msgr. Duky nic neslyšel ani od msgr. Vlka i když ten ho prý podpořil. Myslíte, že jsou schopni se sjednotit a udělat velkou akci? Peníze , by na to teď ještě mít mohli.
0 0
možnosti
JT

24. 3. 2014 8:46
Orientovat se
v dnešní mediální břečce je nemožné. Prosti lidé slepě věří bulváru, protože je baví a je stále exkluzivní. Naštěstí tito lidé z toho nemají trauma jako třeba naše maličkosti, když už nevíme co je vlastně pravdou. Nejlepší obranou proti takto zdeformovaným mediím je naprostá ignorance, jenže to je cesta zpět v kultuře společnosti, netroufám si říci o kolik. Snad o 100 let ? Asi tak, potom už přišla válka, nepravdivé zprávy z fronty, a po válce , kdy media začala ovládat finanční oligarchie se media stala pouze komerční záležitostí. Dnešní, jak říkám břečka je hlavně nejvíce ovlivněna reklamou, protože reklama je nejspíš nejvýnosnějším byznysem po velkých daňových podvodech a nositelé reklamy nemusí mít strach, že páchají trestný čin. Když si z této úvahy udělám závěr, pak nejvěrohodnější zpráva bude tam, kde vedle ní není reklama. To je možné jen v případě, že to někdo zaplatí ze své kapsy a jsme zase tam kde jsme byli. Proč to platí a je to vůbec pravda ? Myslím, že je to kruh, hodně uzavřený. Z každého kruhu se dá vystoupit, ale co vně kruhu, kde jsem, zase musím být součástí nejaké množiny bodů, nejlépe přímky, jenže ta musí mít nějaký směr a kam bude směřovat, kdo o tom rozhodne ?Ve zprávách o počasí říkají, že prší. Jdu se raději podívat ven, jestli je to pravda.
0 0
možnosti
K

Křivan

24. 3. 2014 15:09
16,00 neprší
16,00 neprší
0 0
možnosti
JT

23. 3. 2014 22:24
Já vím
jenže iDnes je nejvěrohodnější informační portál, tak proč to pouští.
0 0
možnosti
C

Cermans

23. 3. 2014 22:54
To je námět do diskuze, proč to iDnes pouští?
Co myslíte diskutéři. Jak se má člověk s průměrným IQ v tomto světě orientovat. Nejsme náhodou hříčkou v rukách tvůrců tohoto mediálního virtuálního prostoru? Není naše hledání demokracie a pravdy pouze úsměvnou činností Důmyslného rytíře dona Quijota de la Mancha. Většina mi namítne, že jejich vzdělání a zdravý rozum je ochrání před vlivem ideologií mediálního světa. Denně se modlím za to, aby to tak bylo. Denně si stále více připadám don Quijotem. Za to ale chraň Bože nemohou ti tvůrci oné mediální břečky, která nás obklopuje, ale mé nic moc IQ . Tak se pane Talacko nevzrušujte, kdo věří je v pohodě..
0 0
možnosti
M

Mir

23. 3. 2014 22:23
Pane Talacko, měl jsem Vás za rozumnýho chlapa
vygooglujte si co ta pí Bostlová vše prohlašuje a berte to s rezervou. Mě je také bližší americké civilní křesťanství.
0 0
možnosti