Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Příklad Tomáše Halíka aneb Jak být otevřený vůči rozmanitosti světa

Kultivace duchovního života člověka a odpovědné hledání jeho smyslu je hlavním cílem katolického kněze, jenž letos získal Templetonovu cenu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Vůbec se nenamahej
Halíkovi je to fuk, protože je svobodným zednářem a tebe má u zadku.
0/0
22.3.2014 10:25
Foto

Josef Novak

Existuje  důvodné podezření,
Existuje důvodné podezření, že byl v určité fázi připravován jako kandidát pro komunistické předání moci. Jeho spis byl skartován hned v prosinci 1989 a do dnešní doby se zachovalo jen torzo svazku. Jak to tak u disidentů bývá, ti, kteří spolupracovali s StB či KGB, byli v novém režimu nadšenými podporovateli nové moci a stejně vydatně později spolupracovali se CIA. Často agenti jednoho režimu automaticky převzali závazek agenta nového režimu, v takovém případě v osobním svazku daného člověka jsou některé stránky zabíleny či začerněny či úplně chybí a ty nejvíce kompromitující dokumenty jsou skartovány. Zda je to případ i Tomáše Halíka, nevíme, víme jen, že jeho spis se nedochoval. Pravdou také je, že ten, kdo až podezřele snadno přežíval bez větších útrap ze strany StB za normalizace, je v novém režimu agitátorem pro USA - vidíme Halíka, údajného křesťana, kterak horuje pro humanitární bombardování Jugoslávie a vůbec pro jakoukoli špatnost, která přichází ze strany USA, EU, NATO a "mezinárodního společenství". V jednom ze svých dopisů Čechoameričanovi Jiřímu Pehe (dříve řediteli politického odboru kanceláře prezidenta Havla) píše: hledal jsem tě ve čtvrtek marně na US-Embassy. To, že se Pehe vyskytuje často na americké ambasádě, je nabíledni - že tam dochází i Halík, je zajímavé, i když nikterak překvapivé. Vlastně to do sebe všechno hezky zapadá, stejně jako jeho podpora Evropské unie, členství ve spolku Ano pro Evropu a organizování veřejných výzev a protestních dopisů eurohujerů proti tehdejší euroskeptické politice Václava Klause. Podobně zavile se přitom Halík strefuje i do současného prezidenta, který by mu měl být v mnohém bližší (už jen svým eurofederalismem a vůbec levicovostí), nuž není tomu tak a vysvětlení hledejme spíše v tom, že Halík hájí zájmy jistých skupin, pro které jsou tito politici nepohodlní rovným dílem, ať je to Václav či Miloš.Snad to ale nebude trvat tak dlouho. Pomyslná smyčka kolem Tomáše Halíka se totiž utahuje...
0/0
22.3.2014 8:41
Foto

Kiebitz

Není katolíka jež by katolíka za katolíka považoval
To je přirozený paradox katolicity, je církev příliš objemná, aby ji jeden obsáhl. Ne náhodou řehole se specializovaly podle svých sklonů a potřeb. A nejendou i ostře vzájemně vyhranily. Jakkoliv by katolík čekal u katolíka Halíka více biblična, nutno jej omluvit, že v improvizovaném studiu (mám pocit že denní teologii nestudoval), těžko najít desetiletí života Bibli zasvěcené. Nečekám od něj hebrejské citace, natož postbiblické knihy např. talmudické tradice. Masarykovsky se věnoval pokroku. Ale i u Bible platí, že netřeba ba nelze ji dočíst celou. Každý jen svůj kousek, na který stačí. Není ta kniha ideologickou příručkou a vyčerpávajícím projevem usurpátora Putina. Přesto, snad na stáří nám i o Bibli, co správný český vlastenec, sdělí. Kriticky vidím sociologické přístupy, protože by je někdo mohl vzít vážně, jako akademické cvičení dekadentní scholastiky mi nevadí. Jo, a mají v sakristii docela slušné kafe, kdo je asertivní, natočí si ho i když jde jen kolem. I to je katolické, kde jinde je čerstvé dobré kafe, absolutně free of charge, snad jim ten majetek neseberou, a bude i nadále. Kdysi jsem chtěl dát před barák kohoutek s pitnou vodou, aby turista nemusel pít na záchodku, hostinský komunista by mne ale byl býval ... (víte co)
0/0
22.3.2014 0:05
Foto

Křivan

Ano můj vůdče, článek je sice
Ano můj vůdče, článek je sice o něčem jiné, ale na Putina i bible pomůže.
0/0
22.3.2014 10:07