10. května 2010 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Případ 'otrava Juščenka': podezřelí žijí v Moskvě. Trestu unikli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Viktor Juščenko na snímku z roku 2006. Na jeho tváři jsou patrné známky otravy dioxinem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Juščenko na snímku z roku 2006. Na jeho tváři jsou patrné známky otravy dioxinem. | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Takzvaný případ „prezidentský dioxin“ je údajně dávno vyřešen. Z politických důvodů nelze ale pachatele, kteří chtěli v roce 2004 otrávit kandidáta na ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, zatknout.

Za tímto slavným pokusem o vraždu stojí totiž prý tajné služby, a to nejen ukrajinské. S tímto senzačním prohlášením vystoupil bývalý šéf Bezpečnostní služby Ukrajiny (BSU) Valentin Nalivajčenko.

"Byla to banda, která byla napojena na tajné služby, měla přístup ke speciálním jedům a k obrovským penězům," cituje bývalou hlavu ukrajinských tajných služeb informační portál "LIGABiznesInform". Výpověď Nalivačenka je spíš kajícnou zpovědí. Někdejší nejinformovanější muž v zemi lituje, že nedokázal atentátníky dopadnout, i když dnes už zná jejich jména."Mimochodem, i nyní mohou otrávit jakéhokoliv kandidáta…" varuje Nalivačenko a nabádá politiky, aby především ve vlastním zájmu umožnili zadržení těch, kteří už jednou za peníze hodlali spáchat těžký trestný čin a zásadně tak ovlivnit politickou situaci v zemi. Kdo si je najme příště a proti komu zaútočí, nikdo nemůže předpovědět. Podle Nalivačenka se nyní pachatelé nacházejí mimo území Ukrajiny.

Juščenko byl otráven dioxinem během prezidentské volební kampaně, 5. září 2004. Tehdy na večeři na svou chatu pozval mj. i představitele ukrajinských tajných služeb. Poté se mu udělalo špatně a řadu týdnů strávil v péči lékařů doma i v zahraničí. Vloni v září prohlásil: "Lidé, kteří organizovali mou otravu, jsou už čtyři roky v Moskvě." Obvinil tak nepřímo ruské vedení z toho, že napomáhá ukrývání zločinců. O několik týdnů později vystoupil se zásadním prohlášením šéf ukrajinské prezidentské bezpečnostní služby Oleg Litvak, který uvedl, že do případu je zapleten i generál ruské Federální bezpečnostní služby.

"Juščenko to sám zinscenoval"
Než se ale stačila ukrajinská generální prokuratura rozhoupat a předat věc k soudu, změnil se na Ukrajině režim a nové vedení v čele s prezidentem Viktorem Janukovyčem, úhlavním politickým sokem Juščenka, na rozuzlení "dioxinové kauzy" nemá zájem.

13. dubna Nejvyšší rada Ukrajiny zastavila práci Vyšetřovací komise, která měla dohlížet na vyřešení případu. Někteří poslanci sympatizující s novým vedením obvinili Juščenka, že celou věc zinscenoval sám, aby se zvýšily jeho šance na zvolení a zároveň vzrostly protiruské nálady na Ukrajině. 20. dubna byla zbavena funkce a poslána do důchodu šéfka vyšetřovací skupiny generální prokuratury, která měla na starosti "věc Juščenko", Galina Klimovič.Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz