Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zemanův politický restart? Kdepak, vrací se model z 90. let

Česko

  7:00
PRAHA - V roli prezidenta chce být svorník, který vymýtí korupci a odstřihne penězovody mířící do kapes mafiánů. V minulosti však byl Miloš Zeman spíše pravým opakem. Jako jednu z vlajkových lodí své prezidentské kampaně si vytyčil boj s korupcí. Přitom jeho kabinet z přelomu 90. let je dodnes symbolem neprůhledného vládnutí, nástupu šedých eminencí a sporných zakázek.

Nově zvolený prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA- Jan Zátorský

Miloš Zeman tak nechtěně dostál pověsti provokatéra, na které si léta zakládá. „Člověk, který provokuje, nutí druhé k myšlení. I když, jak říkal T. G. Masaryk, myšlení bolí,“ tvrdil už v únoru 2002 v rozhovoru pro LN.

Zkusme tedy společně přemoci bolest a zavzpomínat, proč heslo o potírání korupce (které si půjčují z úst do úst politici napříč stranami i generacemi) působí u Zemana o poznání bizarněji než u jiných.

Bez výběrového řízení

Tak třeba stavba dálnice D47. Kvůli slibu, že výstavbu autostrády zkrátí o šest let a stlačí cenu na 33 miliard, prosazoval Zeman, aby zakázku získali izraelští investoři. To se stalo. Bez výběrového řízení. „Není na něj čas,“ odbýval Zeman kritiky.

Po chvíli se ukázalo, že cena za výstavbu se může vyšplhat nad 100 miliard korun. Smlouvu proto později vypověděla Špidlova vláda, Česko muselo Izraelcům přesto vyplatit přes 600 milionů korun. Detaily dohody zkoumala policie i sněmovní komise. Její závěr byl jednoznačný: pro stát byla zakázka nevýhodná, korupci se ale prokázat nepodařilo.

PŘEHLEDNĚ: Klíčové okamžiky Zemanova života

Miloš Zeman s manželkou Ivanou a jejich dcerou Kateřinou

Po kliknutí na fotografii se vám zobrazí přehledná časová osa.

Potvrdilo se ale naopak, že někdy v té době byly položeny základy pro působení nikým nevolených famulusů, kteří těžili z přízně vládnoucích politiků a na úkor státní kasy se sami přiživovali.

Konstatuje to ostatně i finální zpráva zmiňované komise. „Nebyla řádně stanovena odpovědnost útvarů a osob za dojednané věci. Jednání se účastnily osoby s nízkým odpovědnostním vztahem ke státu, ale se značným vlivem na konečný výsledek jednání,“ stojí v ní.

Haló? Tady Mrázek

V pozadí politických dohod a obchodů se vyznal především Zemanův šéfporadce Miroslav Šlouf. Muž se zkušenostmi a kontakty z doby předlistopadové udržoval například čilé telefonní styky se zavražděným bossem podsvětí Františkem Mrázkem, který za ním dokonce docházel na Úřad vlády.

František Mrázek

Společně měli ladit, kdo usedne v klíčových pozicích státní správy či bezpečnostních složek. „Mám dobrýho kormidelníka na ten úřad na tři písmena (tajná služba BIS – pozn. red.),“ říkal Šloufovi podle přepisu odposlechů Mrázek v hovoru z konce roku 1999.

ČTĚTE TAKÉ:

Místo argumentů podrazy a lži

Nic přitom nenasvědčuje tomu, že model Zeman z 90. let se liší od dnešního (snad kromě oblečení, kde štáb odvedl dobrou práci). „Budu se snažit oslovit voliče svými argumenty,“ vyhlásil Zeman po 1. kole, jak si chce zajistit celkovou výhru.

I průběh posledních dní odhalil, že argumenty se smrskly na podpásové výpady vůči soupeři. Vyčetl mu jeho postoj k Benešovým dekretům, obvinil z toho, že v rodovém sídle Schwarzenbergovy ženy Therese visí obrazy s hajlujícími motivy (lež) a vmetl, že z restituovaného zámku vyhnal letitou kamarádku (další lež).

Ani zdaleka se tak nyní neblíží vlastním představám o podobě prezidenta. „Má být symbolem politiky. Má podporovat vládu a parlament, ne se stavět proti nim. A místo propagace blbé nálady by měl být propagátorem toho, co nazývám ostrovy pozitivní deviace,“ říkal Zeman v únoru 2002.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...