9. září 2010 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Příručka pro policisty radí: Oblékněte se podle počasí a nedrážděte sršně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Nesahejte naslepo do děr v zemi, neprovokujte sršně a vosy, oblékněte se podle počasí a za bouřky nechoďte po volné krajině. Policisté dostali kuriózní příručku, jak se chovat na ozdravném pobytu. A diví se i ministr John.

"To se snad ani nedá komentovat," vyjádřil se Radek John k úrovni dvoustránkového materiálu pro server Sedmička.cz, který o příručce informoval.

Svoji příručku mají i poslanci

Podle serveru iDnes.cz dostali příručku i poslanci. Ta jim například radí, že popíjet v nevěstinci se nevyplácí, cena drinků je v nich příliš vysoká.

Policisté se textem baví. "Když jsme si to četli, tak jsme mysleli, že praskneme smíchy. Člověk se pak nemůže divit, že o nás vznikají takové vtipy," popsal serveru policista z plzeňské čtvrti Lochotín. "Navíc se mi to jeví jako dvoustránkový výcuc z časopisů o Rychlých Šípech. Liší se snad jen tím, že jejich autor, Jaroslav Foglar, pro lepší srozumitelnost používal i obrázky," doplnil jeho kolega.

Autorem příručky je plukovník Roman Fidler z ředitelství pro řízení lidských zdrojů Policie České republiky. Manuál má dvě části, v první se věnuje třem základním nebezpečím: přecenění fyzických vlastností, působení přírodních alergenů i ztráta orientace v neznámém terénu. DRuhá část už zabíhá do detailů: jak si poradit s prochladutím, co dělat po zásahu blesku, nebo po útoku zvířat.

"Nepřibližovat se k pasoucímu se dobytku, zvláště v případech, kdy jsou na pastvinách krávy a býci s telaty, nevstupovat do prostorů, kde se psi volně pohybují, nedráždit je, neutíkat před nimi, had sám od sebe nezaútočí (dejte mu šanci k úniku), nesahat naslepo do různých děr v zemi, ve skalách či ve stromech," píše se podle serveru v příručce.

Její smysl brání snad jen mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej: "Při psaní uvedeného pokynu autor využil dlouhodobé zkušenosti pracovníků, kteří se zabývají bezpečností práce. Proto také použil demonstrativní vymezení případných rizik," řekl.


Lidovky.cz
  • 7Diskuse