Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Přišel o Muchovu Epopej, teď jde zámek v Moravském Krumlově do dražby

Asie

  19:23
PRAHA - Zámek v Moravském Krumlově se dostal do popředí zájmu před pěti lety. Tehdy se odtud stěhovala Slovanská epopej, cyklus Alfonse Muchy. Proti byla nejen část veřejnosti, Jihomoravský kraj a město Moravský Krumlov, na místě ji chtěl nechat i Muchův potomek John Mucha.

Kdyby měl Moravský Krumlov tu správnou péči, byl by vyhledávaným turistickým místem foto: Lidové noviny

Teď má jít zámek do dražby. Ještě v polovině června to přitom vypadalo, že se město, které vyhlášení aukce sledovalo, nedočká. Původně se měla konat v lednu, zastavil ji ale insolvenční návrh, který jen pár hodin před dražbou podala firma Pretis. Po majiteli zámku – společnosti Reality MK, dceřiné firmě Incheby – žádá téměř deset milionů korun.

Muchův vnuk vyzval Prahu, ať mu vrátí Slovanskou epopej

Radnice Moravského Krumlova se ke středeční aukci nechce vyjadřovat. „Nebudeme říkat detailnější informace, protože by se to mohlo obrátit proti nám,“ řekl LN starosta Tomáš Třetina. Město ale už dříve dalo najevo, že o zámek stojí.

Památka se bude dražit v elektronické aukci a cena začne na 14 milionech.

Insolvenční řízení by už dražbu nemělo zastavit. „Můžu říct, že dražba určitě bude, insolvenčním návrhem, jako posledně, už by zmařená být neměla, protože soud vydal předběžné opatření a tu dražbu povolil,“ tvrdí soudní exekutor Jiří Prošek, který předběžné opatření navrhl.

Odhadní cena zámku je 21 milionů korun. Kolik zájemců se do dražby přihlásilo, není jasné. Podle ČTK ale ze soudního rozhodnutí vyplývá, že jich je víc. Zájemci se navíc mohou přihlásit klidně i zítra. „Jediné, co je limituje, je, že musí před dražbou složit dražební jistotu, což se dá samo o sobě udělat i tak, že to složí na účet i hodinu před začátkem. Takže i ve středu ráno se může někdo přihlásit,“ říká Prošek.

Město se do dražby přihlásilo už v lednu. Tehdy byly podle starosty Třetiny zájemci dva. Druhý měl ale před jejím zahájením odstoupit. Letos navíc nechala radnice o koupi zámku hlasovat v anketě svoje obyvatele. Ti se ze dvou třetin vyjádřili pro to, aby ho město koupilo. Ankety se ovšem zúčastnil jen malý zlomek lidí.

Praha Epopej nedá

Radnice dlouhodobě plánuje, že by na zámku měla být expozice věnovaná umění. A doufá také, že by se na místo mohla vrátit právě Slovanská Epopej, na kterou se sem lidé chodili dívat několik desítek let. Dvacet pláten tady bylo vystaveno od 60. let. Ročně měla přilákat do města ve znojemském okrese až 50 tisíc návštěvníků.

Praha návrat Muchova díla během uplynulého roku nevylučovala. Teď ale radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) na otázku, zda o tom bude hlavní město jednat, odpověděl: „Nepředpokládám, že by se vracela na Moravu. Věřím, že najdou v zámečku místo pro jiného autora. Slovanská Epopej byla přece jen věnovaná Praze.“

Epopej se nicméně z Prahy vydává příští rok na „turné“. V pražském Veletržním paláci bude k vidění jen do konce roku. Pak zamíří do Japonska a následně do Číny. Možností je i to, že se poté na čas přemístí také do Jižní Koreje a do USA. Praha chce mezitím řešit, zda pro ni nechá zbudovat nový dům, nebo ji vystaví v objektu, který městu patří. Mucha totiž plátna v roce 1913 Praze daroval pod podmínkou, že pro ně najde vhodné místo.

Wolf doufá, že by Epopej mohla do hlavního města přitáhnout víc turistů, zejména z Asie. To se ale podle historika architektury Zdeňka Lukeše Praze doteď nepotvrdilo. „Slovanská Epopej je v podstatě takový danajský dar. Všichni se navíc podle mě museli během posledních let přesvědčit, že nebudou v celonočních frontách postávat Japonci, aby se na dílo podívali. Předpoklad, že to bude nějaká velká atrakce Prahy, se nesplnil, to by Epopej musela být někde v centru,“ míní Lukeš.

Za Moravský Krumlov přitom stále „lobbuje“ Alfonsův vnuk John Mucha. Ten letos v dubnu Prahu zažaloval. Důvodem je právě to, že metropole nedodržela slib, a nepostavila galerii. Muchovi se ale nelíbí ani to, že by mělo dílo jeho dědy putovat po Asii.

Obvodní soud pro Prahu 1 teď bude řešit, zda je Praha skutečně vlastníkem dvaceti velkoplošných pláten. „Když to vyhraju, dáme Epopej do Krumlova a uděláme z něj muchovské centrum. Sbírka je hrozně velká, není to jen dvacet pláten. Nedaleko je Vídeň, Bratislava, nemusí být vše v Praze,“ prohlásil v dubnu Mucha.

Příliš drahá oprava

Slovanská Epopej byla v Krumlově vystavená v Rytířském sále, ten jediný zůstával v celku zachovaný. Jinak zámek není v dobrém stavu. Město počítalo s tím, že by na jeho opravu využilo evropské dotace. Cestu k nim ale znesnadnila odložená dražba a nejistota, co se zámkem bude. Před rokem 1989 tady sídlily úřady, armáda nebo Železniční stavitelství Brno. V té době tady bylo učiliště s internátem.

Po revoluci bylo v plánu vybudovat na zámku kongresové a hotelové centrum, ale nepovedlo se. I kvůli milionovým dluhům, pro které se nakonec zámek dostal do dražby. Nakonec ho v roce 2004 získala za 14 milionů firma Incheba. I ona tady chtěla vybudovat kongresové centrum. Náklady na opravy chátrajícího zámku se ale vyšplhaly k půl miliardě korun a plány nevyšly ani tentokrát.

Společnost Incheba a její dceřinou firmu Reality MK zasáhly obchodní spory kvůli desetimilionovému odškodnému za šperky, které byly před lety ukradeny z výstavy v Praze. V neposlední řadě nepomohlo ani to, že zámek přišel o to nejcennější – o Epopej.

Co bude se zámkem dál, by měla ukázat středeční dražba.

Autor: