Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Přísná soudkyně v kauze Homolka. Posadila Rampulu, vyšlápla si na Dbalého

Česko

  6:00
PRAHA - „Já bych, paní předsedkyně, ráda...,“ zkouší se o slovo přihlásit obhájkyně Vladimíra Dbalého. „Hlavní líčení řídím já, ne vy. Nejdřív dokončíme výslech,“ utne ji rázně soudkyně Silvie Slepičková. V prvních dvou týdnech soudního jednání v kauze Nemocnice Na Homolce potvrdila pověst přísného arbitra. Nikoho nenechala na pochybách, kdo v soudní síni rozhoduje.

Slepičkové vůbec nevadí, že v lavicích obhajoby sedí například Vít Široký, známý především jako advokát Romana Janouška, či bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a Katarína Kožiaková Oboňová, kteří v jiných kauzách zastupují Ivo Rittiga.

Jednání řídím já

Důkaz o ovlivňování? Potřeboval jsem privátní místnosti, tvrdil u soudu Dbalý

Advokáty ostatně již několikrát usadila. „Jednání řídím já, ne vy, takže se posaďte,“ zpražila například Oboňovou, když se pokoušela přednést námitku týkající se státního zástupce Zdeňka Matuly. Stejným stylem usměrnila i Rampulu.

A hned prví den neváhala okřiknout exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, když v souvislosti s Rampulou zmínil nechvalně známé prokurátory z 50. let v čele s Karlem Vašem. „To není na místě, takto vystupovat proti státnímu zástupci. K panu státnímu zástupci se musíte chovat s úctou,“ utnula Dbalého.

Slepičková nevynechá jedinou příležitost, aby přítomným ukázala svoji autoritu. „Chápu, že se musíte napít, ale abyste popíjel za každým slovem, to není třeba,“ vysvětlila například při výslechu dalšímu obžalovanému Petru Kutilovi, že popíjení bez dovolení tolerovat nebude.

Do úzkých drobná dáma ve středních letech dostala všechny obžalované, kteří odpovídali na její otázky. Když kličkovali, neváhala se na stejnou věc zeptat opakovaně, klidně třikrát. A pokaždé přidala na intenzitě. „Rozuměl jste otázce?!“ změřila si přísným pohledem obžalovaného podnikatele Jozefa Kalavského, když ji potřetí neuspokojil svoji odpovědí. Na druhou stranu není výjimkou, že se na její tváři objeví úsměv.

Přešlap soudkyně Slepičkové

Jakmile se objevila informace, že Slepičková bude soudit kauzu exředitele Nemocnice Na Homolce, začal se připomínat její nejznámější skalp: exministra Vladimíra Mlynáře poslala na pět a půl roku za mříže kvůli společnosti Testcom. Stát však nakonec uznal, že politik vůbec neměl být stíhán a Slepičková jen o fous unikla kárné žalobě.

Server Lidovky.cz požádal obhájce, aby dosavadní vystupování Slepičkové okomentovali, podle očekávání jsou ale opatrní. Od většiny odpověď nedorazila, část ho nechtěla komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odmítla Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová. A stejná odpověď dorazila i od jejího kolegy Romana Lamky, advokáta obviněného chirurga Michala Toběrného. „Ani já, ani klient tuto věc nebudeme jakkoliv komentovat, nepřísluší nám to,“ reagoval Lamka.

„Působí přísným dojmem“

Toběrný nicméně svůj dojem ze soudkyně stručně popsal v rozhovoru se serverem Lidovky.cz. „Jistě působí velmi přísným dojmem, na druhou stranu působí tak, že je velmi dobře připravena. Má velmi dobře nastudovaný spis a ptá se na konkrétní jednotlivosti, o nichž dopředu ví,“ řekl chirurg krátce poté, co čelil palbě otázek soudkyně.

Jeden příklad za všechny: „Jak vás oslovoval pan doktor Dbalý?“ ptala se například Slepičková. „Michale,“ reagoval Toběrný. Soudkyně tak narážela na zdánlivý detail - Dbalý o něm ve svých zápiscích, stěžejním důkazu, píše jako o „M“ či Michalovi.

Do kouta Slepičková zahnala i tehdejšího ministerského úředníka Pavla Kocourka, obžalovaného kvůli úplatkům při digitalizaci chorobopisů. Slepičková za rozčarovaných pohledů obhájců detailně pitvala jeho majetkové poměry.

Policisté totiž při domovní prohlídce u Kocourka našli 175 tisíc korun a skoro 10 tisíc euro. „Na co byly, čí jsou, jak jste je vydělal?“ pálila soudkyně. Poté, co úředník jakžtakž vysvětlil původ peněz, však soudkyně smečovala: „Jak vysvětlíte, že na bankovkách jdou sériová čísla po sobě?“ „To nevím,“ krčil rameny Kocourek.

Zleva obžalovaní Tomáš Kadlec, Vladimír Dbalý a advokátka Petra Lamková.
Advokát Vlastimil Rampula hájící v kauze Homolka Pavla Kocourka.

Před soudkyní si nemohou být obžalovaní nikdy jistí. Velmi ráda se totiž nečekaně doptává, k otázkám nevynechá jedinou příležitost a neváhá improvizovat. Když se například Toběrný na dotaz jednoho z advokátů rozpomněl, že Dbalý jako ředitel Nemocnice Na Homolce často posmrkával, což mohl být důsledek užívání kokainu, Slepičková se toho chytla.

Dbalý totiž při výslechu často vytahoval kapesník, sám tvrdil, že kvůli nachlazení. „Můžete se vyjádřit k tomu, jak pan obžalovaný vystupoval před soudem, mohlo to být v souvislosti s kokainem?“ zeptala se proto soudkyně zaskočeného Toběrného.

Hlavní líčení v kauze Nemocnice Na Homolce pokračuje ve čtvrtek a v pátek, jelinek pokračování je potom nařízeno na březen. Šestice obžalovaných se zpovídá z korupce při zakázkách na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Nemocnici měli způsobit škodu přes 60 milionů korun, za což Dbalému s Toběrným hrozí 12, zbytku 8 let vězení.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...