Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Přístup českých lékařů je skvělý, říká otec těžce nemocného malého Brita

Česko

  16:47
PRAHA - Pětiletý britský chlapec Ashya King v úterý v pražském protonovém centru podstoupil první část procedur před stanovením přesného plánu léčby nádoru na mozku. Lékaři zatím počítají s tím, že by ozařování protony mělo začít v pondělí. Vyšetření se vyhodnocují. Novinářům to řekl primář protonového centra Jiří Kubeš. Chlapcův otec Brett King přístup českých lékařů v úterý chválil. Uvedl, že jeho syn se cítí dobře.

Ashya King foto: Reuters

"Začneme pracovat na přípravě ozařovacího plánu. Napřed na něm začnou pracovat lékaři, poté fyzici. Všechno probíhá zatím tak, jak jsme předpokládali. Nic se na dosavadním plánu nemění," uvedl Kubeš. Hochův stav nechtěl blíž komentovat. Podle něj je přiměřený onemocnění. Výsledky vyšetření se nyní hodnotí.

ČTĚTE:

Protonová léčba by měla trvat šest týdnů. Chlapec by měl podstoupit 30 ozařování, vždy od pondělka do pátku. V centru bude vždy zhruba tři hodiny. Na zákrok ho lékaři uspí, a to zhruba na 45 minut. "Mluvíme o velmi přesném způsobu ozáření. Kdyby se to malé děcko v průběhu léčby malinko pohnulo, tak ten protonový svazek dopadne jinam, než jsme plánovali. Je nutné, aby po dobu 30 minut, co bude ozařované, bylo bez jakéhokoliv pohybu," popsal primář. Zbývající čas se bude chlapec probouzet pod dohledem anesteziologa. Pak se přesune do motolské nemocnice, v jejíž péči je.

Peníze získají od dárců

Chlapci byl nádor odoperován v Británii. Jeho protonová léčba by měla začít příští pondělí. Pro cizince si centrum za léčení dětí účtuje 1,8 milionu korun, peníze chlapcovi rodiče zřejmě získají především od dárců.

Do Motola z protonového centra odjel hoch i v úterý po vyšetřeních před 14:00. Rodiče ho doprovázejí. Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové se další vyšetření uskuteční ve středu, jejich výsledky mají být pak večer či ve čtvrtek ráno. "Vyšetření zahrnují plánovací CT, tvorbu obličejové masky, v níž pak bude ozařován, provedení magnetické rezonance, a možná bude muset být provedena i lumbální punkce, aby se zjistilo, zda není nějaká progrese onemocnění," řekla Danková.

Důležitá vyšetření

Lékaři se snaží vyšetření urychlit, aby hoch mohl nastoupit léčbu co nejdřív. "Výsledky budou ve středu k večeru, nebo ve čtvrtek ráno, pak se udělá plán ozařování a léčba může v pondělí začít. Pokud by se zjistilo, že onemocnění postoupilo a nádor se dostal do páteře, musela by se léčba změnit, na proton už by to nebylo," řekla Danková.

"Diagnostická vyšetření zjistí, jak by léčba měla vypadat. Diagnostické scany pošleme do Motola, protože tam jsou pediatričtí onkologové," potvrdila mluvčí centra Iva Taťounová.

Skvělý přístup lékařů

King přístup českých lékařů v protonovém centru dnes chválil. "Není to uzavřené zařízení, kde vám nikdo nedá žádnou informaci. Informace, které mají oni (čeští lékaři), vysvětlí i vám. Nic se netají," uvedl otec. Podle něj stejně otevřený přístup má i motolská nemocnice. "Léčí s respektem. Moje žena se ptala na jídlo, na vodu. Neignorovali nás. Vše bylo vysvětleno mile. Cítíme se dobře, v dobré péči. Myslím, že můj syn má nejlepší léčbu, jakou jsme mohli očekávat. To dává naději," řekl.

Dodal, že jednání české strany bylo velmi rychlé a na rozdíl od jiných zemí bez administrativních překážek. Když se na léčbu informoval, záhy dostal odpověď. "Když jde o rakovinu, čas je důležitý pro léčbu. Nemůžete otálet," podotkl King. Řekl, že jeho syn se v Praze cítí dobře. Byl sice prý trochu traumatizovaný přesuny z Británie a Španělska, ale rychle se přizpůsobil situaci. Není vyděšený a necítí paniku jako dřív, řekl otec. On i matka mohou být s chlapcem.

Šetrnější léčba

Rodiče dítěte se pro léčbu v Praze rozhodli, protože v Británii nebyla tato metoda k dispozici a v centrech ve Francii, Německu, Švýcarsku a Švédsku prý narazili na administrativní problémy. Protonová léčba šetří zdravé tkáně kolem nádoru, a je tak šetrnější k pacientům.

Britský chlapec byl v pondělí po příletu ze Španělska přijat do Motola. Taťounová řekla, že centrum zaplatí nemocnici z platby rodičů tu část péče, kterou Ashyovi poskytne. "Kingovi od začátku tvrdili a tvrdí, že peníze na léčbu zajištěné mají," dodala k pochybnostem, že finanční otázka dosud není vyřešena.

Do jihoevropské země Ashyu odvezli rodiče koncem srpna z britské nemocnice bez vědomí lékařů. Chtěli tam prý prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčbu. Britské úřady na ně ale vydaly zatykač kvůli zanedbání péče, a než ho stáhly, strávili manželé Kingovi několik dní ve vazbě.

Protonové centrum má v Česku smlouvu jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou, její obsah obě strany tají. Do centra posílají pacienty i ostatní pojišťovny, úhradu za léčbu vyjednávají individuálně. Centrum v roce 2006 získalo smlouvu o smlouvě budoucí, podle níž měla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) po dobu 15 let platit ročně miliardu korun za léčení 1650 lidí. Smlouvu uzavřenou nuceným správcem VZP později pojišťovna zpochybnila a rozhodčí soud ji začátkem července označil za neplatnou. Spor nyní posoudí Obvodní soud pro Prahu 6.

Autoři: ,