Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Přitíží jim počasí? U soudu v kauze Homolka se řešilo, jestli před šesti lety padal sníh

Česko

  10:00
PRAHA - Nejen osobní poznámky Vladimíra Dbalého. U soudu v kauze Nemocnice Na Homolce budou rozhodovat i zdánlivě bezvýznamné detaily. Ukázalo to čtvrteční hlavní líčení, kdy jeden z obžalovaných musel vzpomínat, jaké bylo více než před šesti lety počasí. Podnikatel Jozef Kalavský se snažil přesvědčit soud, že exřediteli Nemocnice Na Homolce kvůli zakázce na nákup gama nože nedal žádný úplatek.

Jozef Kalavský (uprostřed) a advokát Vlastimil Rampula (vlevo) foto: Petr TopičMAFRA

Na první pohled představují zápisky Vladimíra Dbalého, které kromě jiného zaznamenávají kde, s kým a proč se setkal, pro policii trumf. Detektivové mají však za sebou zjevně mravenčí práci s jejich ověřováním. Ukázalo se to u čtvrtečního výslechu šéfa společnosti Transkontakt Medical Jozefa Kalavského před soudem. Právě on dal podle obžaloby Dbalému a jeho náměstkovi Michalu Toběrnému úplatek z nákupu gama nože 5,6 milionu korun.

Dbalý neustále posmrkával, zřejmě kvůli kokainu, popsal u soudu kolega

„16.12. 2009 ...12:00 - 12:45 V Mövenpicku (nejprve na parkovišti před hotelem výběr, pak kafe v restauraci) meet s ing. Kalavským z Transkontakty - přináší 215 000 E za gama nůž (při stávajícím kurzu 26 Kč to je 5,59 M),“ cituje obžaloba z poznámek Dbalého.

A právě kolem programu Kalavského ve zmíněný den se mimo jiné točila palba otázek soudkyně Silvie Slepičkové. Státní zástupce totiž tvrdí, že podnikatel skutečně v Praze byl, Kalavský se snažil jeho tvrzení vyvrátit.

Tankoval na kartu

Policisté díky podnikatelově kartě zjistili, že v 10:21 tankoval ve Velkém Meziříčí. Údajný úplatek tak podle nich mohl do Prahy pohodlně dovézt. Kalavský však u soudu přišel s jinou verzí. „Tankoval jsem ve Velkém Meziříčí, ale byl jsem se poblíž podívat na pozemek kvůli chalupě,“ uvedl. Konkrétně prý jel do obce Rudíkov.

Soudkyně potom od něj chtěla veškeré detaily údajné prohlídky, Kalavský dokonce musel nakreslit plán místa, kde se měl pozemek nacházet. Soudkyně má zřejmě k dispozici také meteorologickou zprávu z inkriminovaného dne.

Jozef Kalavský (uprostřed) a advokát Vlastimil Rampula (vlevo)
Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý

Kalavský tak lovil z paměti, jaké bylo tehdy počasí. „Běžné zimní počasí, část byla zasněžená,“ tápal. Podle očekávání nicméně Slepičkovou neuspokojil. „Byl poprašek, nebo souvislá vrstva sněhu? Umíte to rozlišit? Jaká byla teplota? Jaká byla vozovka? Byl na ní posyp?“ naléhala. Manažer to však blíže nedokázal specifikovat.

Při pitvání počasí se dokonce ozval smích z lavic obhajoby. „Chápu, že obhajobě to přijde vtipné, ale žádám, aby zachovala dekorum,“ napomenul advokáty žalobce Zdeněk Matula. Po prohlídce pozemku se prý Kalavský vrátil do Brna, kde z jeho konta byly vybrány peníze, což přisvědčuje jeho verzi.

O jakém zisku se bavíme?

Kalavský se podle očekávání pustil do obžaloby. Popřel například informaci, že díky zakázce si jeho společnost přišla na 44 milionů korun, z nichž pak měl uloupnout úplatek pro dvojici lékařů. „Zisk z prodeje gama nože jsme měli 31 milionů korun. Kdyby se porouchala jakákoliv součástka, i za 20 milionů, museli bychom ji vyměnit na vlastní náklady. Jen mzdy techniků za tři roky činily 22 milionů. Tak o jakém zisku se tam bavíme?“ bránil se.

Později nicméně na dotaz jednoho z přísedících připustil, že technici pracovali i na jiných věcech. Jak vysoké náklady padly na servis gama nože, však nedokázal vyčíslit. Čistý zisk pro svoji firmu odhadl Kalavský na 10 milionů korun.

Obžalovaný obchodník se také obul do předsedy Nadace Charty 77 Františka Janoucha. Právě nadace Homolce pronajímala původní gama nůž pořízený ze sbírky v 90. letech. Janouch nákup nového modelu kritizoval a upozornil, že Dbalý odmítl nabízený příspěvek 800 tisíc eur (cca 20 milionů) z prodeje staršího modelu přístroje.

Svědek v kauze Homolka zaútočil na Nadaci Charty 77: Jednali neeticky

Janouchovy komentáře v médiích označil Kalavský za „nechutné“. „Tento pán spustil kampaň a hysterii kolem gama nože. Přišel o kšeft, to byl motiv,“ opřel se podnikatel do Janoucha. Původní přístroj totiž vlastnila Nadace Charty 77, Homolka za pronájem nejdříve neplatila nic, od roku 1997 posílala nadaci 45 tisíc korun měsíčně, od roku 2003 pak 2 miliony korun ročně. Nadace pak peníze dávala zpět do léčby pacientů.

Nějaká Charta 77

„Jak mohla Homolka upgradovat majetek, který vlastnila nějaká Charta 77? To nedokáži pochopit,“ řekl u soudu Kalavský. Stejně tak podle něj pro nemocnici nepřicházelo do úvahy vzít od nadace příspěvek z prodeje starého modelu nože, aby nový přístroj spoluvlastnila. „Vůbec nevím, jak tohle někoho může napadnout,“ podivoval se Kalavský.

Před soudem uvedl, že žádné peníze Dbalému nedal. „Úplatek se dává někomu, kdo dostane nějakou výhodu, já jsem žádnou výhodu nedostal,“ dušoval se manažer. Jeho vystoupením ve čtvrtek skončily výslechy sedmi obžalovaných v kauze Nemocnice Na Homolce, v pátek chce soudkyně číst listinné důkazy. Další hlavní líčení je potom naplánováno na březen.

Dbalý a spol. se u soudu zpovídají z manipulací s tendry na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. exšéfovi Homolky a jeho náměstkovi Toběrnému hrozí až 12 let za mřížemi.

Autor: