Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Problém je v omezenosti lékařských špiček, říká odbornice na čínskou medicínu

Jedni považují tradiční čínskou medicínu za blud, druzí za nenahraditelnou metodu, jak předcházet nemocem, případně jak je léčit. Kvůli novele zákona, která by měla uzákonit profesi specialistů tradiční čínské medicíny, se spory mezi odborníky ještě vyostřily. „Problém je v omezenosti – nemohu se tomu slovu vyhnout - našich lékařských špiček, která mě někdy až šokuje,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz lékařka a zakladatelka První školy tradiční čínské medicíny v Česku Ludmila Bendová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Merta

22. 5. 2017 16:54

Na to by se dalo mít rýpavých dotazů. Jako třeba: Jestli to tak krásně fungovalo, proč to šlo do ústraní s příchodem moderní medicíny a bylo to oživeno až s rozvrácením zdravotnictví za Mao Ce-tunga. Studovat dlouhé roky se dá i teologie, člověk si může vybrat hned z několika náboženství, dá se studovat třeba i WoW Wiki. Pokud délka nebo náročnost vzdělání vypovídá o pravdivosti studovaného, kde jsou mí orkové? Mohla by Bendová odkázat nějaké vědecké studie, které by doložili její tvrzení týkající se onkologické léčby? (Vyšetření krve se dá udělat zaslepeně, je to celkem málo invazivní zákrok, dají se objektivně posuzovat vybrané parametry.) Pokud je tradiční medicína tak super, proč trvalo tak dlouho najít ten lék na malárii a zahrnovalo to zkoušení více jak tisíce receptů?

Mimochodem, kdo bude chtít, určitě nějakou tu studii s pozitivním výsledkem najde. Problém bývá v kvalitě, problém je publikační zkreslení apod. Systematické přehledy zpracované odborníky vyznívají dost negativně.

0 0
možnosti

O. Prokop

22. 5. 2017 12:00

Paní doktorka z Atlasu na Praze 1 si dělá reklamu na placebo medicínu hrazené cash. Pokud mluví o omezenosti lék.špiček,tak se mýlí. Omezená je ona a pár lékařů bylinkářů jako ona - tzv. celostní medicíny, o které tak rádi kecají.

0 0
možnosti

J. Příplatová

22. 5. 2017 11:31

TČM nefunguje nad možnosti placeba, a nadto často škodí (nekontrolované, občas jedovaté přípravky, často například s obsahem těžkých kovů). Pokud chcete zbytečně vyhazovat peníze, našli jste svůj odpadkový koš, pokud chcete páchat pomalou a bolestivou sebevraždu, jste na dobré adrese. Pokud se chcete uzdravit, jděte za skutečným lékařem. Pokud je daná nemoc léčitelná, je léčitelná v rámci standardní medicíny. Pokud není, TČM a jiné alternativní ezokraviny vám možná dodají kuráž, ale zcela jistě vás nevyléčí.

0 0
možnosti

Č. Berka

22. 5. 2017 9:35

K čínskému lékaři byste měli chodit zdraví, aby vás mohl léčit dříve, než onemocníte. ;-)

0 0
možnosti

22. 5. 2017 9:34

Ono se to ma asi takhle. V pustine, bez jakehokoliv vybaveni pomuze lepe tradicni cinan. Jejich bezpristrojova diagnostika je docela dobra. Taky umi lepe vyuzit, co najde okolo sebe. No a v civilizaci je zase lepsi klasicka medicina podporena pristrojovym vybavenim a otestovanymi medikamenty. No a ted uz jen zalezi, jestli pani odbornice ordinuje nekde ne meste nebo v nepruchodne dzungli.

0 0
možnosti

22. 5. 2017 9:46

léky z kostí tygra nebo z rohu nosorožce jsou stejně neúčinné ve městě i v neprůchodné džungli...

0 0
možnosti

F. Houžňák

22. 5. 2017 9:18

Zajímavé, byl u nás loni náš absolvent (PhD), Číňan, který teď působí v Číně v Dalianu, ve společnosti, která staví a provozuje v Číně nemocnice pro bohaté. Měl tu seminář a vykládal věci. Kupodivu tam používají výhradně ty špatné metody západní medicíny, přístrojovou techniku, operace, biochemii a tak dál, a na tradiční čínskou medicínu zvysoka kálejí. Jak to při dotazu zdvořile formuloval, "ta není pro naše pacienty tak zajímavá".

0 0
možnosti

22. 5. 2017 9:30

Když se ale na problematiku podíváte jinak, tak ta vychvalovaná západní medicína v mnoha případech nedokáže zjistit důvody zdravotních problémů a dlouhodobě léky tlumí jen následky. Většina syntetických léků má řadu nežádoucích účinků. Bylinkami se lidstvo léči tisíce let. I když nepomohou na vše, tak minimálně jako podpůrná léčba proč ne. A ještě je tu jeden aspekt - lidská psyché. Máme řadu psychosomatických chorob, kde onen placebo efekt (tj. věř a víra tvá tě uzdraví) funguje skvěle.

0 0
možnosti

O. Prokop

22. 5. 2017 9:15

Tzv. tradiční čínská medicína - TCM je prý stará tisíce let. Ta západní se vyvíjí hlavně poslední století, je to medicína založena na důkazech. Jaké důkazy nám poskytuje TCM? Žádné, maximálně je to placebo, protože ( a jsou na to práce) pomáhá hlavně to, co si člověk platí. Co je zadarmo( resp. u nás za to přicmrndávají tzv. pojišťovny- přerozdělovny zdravotní daně), to má menší efekt. TCM se propagovala za Maa. kdy lékaři byli zdecimováni kulturní revolucí. Jsou to šarlatáni, na někoho ten placebo efekt působí a ten se zviditelní, ten, kdo vyhodil tisíce a bylo to k ničemu, ten je zticha- ten se nepochlubí svojí hloupostí. v A zajímavé je, že český stát- nemocnice v Hradci Králová dává těmto šarlatánům 80 tis. Kč a k tomu od čínského státu 80 tis. 160 tis Kč je plat šarlatána tzv. TCM

0 0
možnosti

F. Houžňák

22. 5. 2017 9:12

Ano, a taky není pravda, že paní Bendová buší do vlastního bubnu a dělá si reklamu. To by mohlo napadnout jenom zabedněnce.

0 0
možnosti

P. Bárta 150

22. 5. 2017 9:06

Západní medicína je úrovní poznání na molekulární úrovni a my se budeme vracet k poznání pasáčků krav objevivších skutečnost, že po spasení lánu meduňky je stádo spavé?

0 0
možnosti

22. 5. 2017 8:58

Takze tradicni cinska medicina funguje asi 2000 let a kazdych 100 let vydala jedno stezejni dilo. No ja se ani moc nedivim, ze lekari ji neberou moc vazne, kdyz ji popisuje asi tak 20 knizek. To je seznam literatury asi tak na prvni semestr. Ale na druhou stranu, kdyz neni nic jineho, tak je to asi lepsi nez nic.

0 0
možnosti