20. listopadu 2008 13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Problémy Romů musí řešit města z dotací

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 196Diskuse
Jiří Čunek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek | foto: ČTK

PRAHA Problémy s bydlením, vzděláním a zaměstnaností Romů jsou podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka řešitelné. Vyžadují ale jednotný postup v celé zemi - měla by se jimi zabývat především města, která ale na řešení musí dostat peníze od státu.

Čunek na konferenci o regionální politice v Brně řekl, že řešení těchto problémů je dlouhodobým úkolem. Bude vyžadovat změnu některých zákonů, uvedl.

Podle Čunka by měla vzniknout koncepce, která zajistí, aby města postupovala v klíčových bodech stejně. "To znamená, že chtějí-li například získat peníze na rekonstrukci domu, který je zdevastován jeho obyvateli, musí předvést, že mají určitý program," uvedl.

Kritérií, která by města musela splnit, by podle něj byla celá řada. Musela by například na radnicích nebo u neziskových organizací mít k dispozici školitele, který bude nastávající maminky z problémových lokalit učit hygienická pravidla a ekonomiku domácnosti. Město by také jako příjemce státních peněz muselo mít program pro předškoláky, aby - až půjdou do školy - uměli dobře česky.

"Pak budou muset prokázat, že mají družinářky, které se o ně od prvního do devátého ročníku budou starat tak, že děti půjdou z družiny se splněnými úkoly," řekl Čunek s tím, existují rodiny, kde mohou rodiče dětem poradit s úkoly nejvýš do třetí třídy, protože maminka sama umí "sotva psát".

Romové nesmí být závislí na sociálních dávkách
Další opatření by se podle ministra mělo týkat živitelů rodin. Mělo by zaručit, aby nikdo z Romů, ale i jiných občanů, nemohl být dlouhodobě závislý na sociálních dávkách. Když se takový člověk práci bude vyhýbat, měl by vykonávat obecně prospěšné práce.

Podle ministra taková speciální pravidla potřebují desítky až stovky rodin v ČR, které zneužívají sociální dávky a v nichž od 90. let vyrostla generace zcela odvyklá tomu, že rodiče chodí do práce. Právě v těchto rodinách se přitom podle Čunka rodí nejvíc dětí, takže "problém roste exponenciální řadou".

Čunkovo ministerstvo vypracovalo letos na podzim materiál, jak situaci Romů řešit. Romští aktivisté dokument kritizovali. Například podle předsedy sdružení Dženo a místopředsedy vládní rady pro záležitosti romské komunity Ivana Veselého připomíná návrh praxi bolševiků a válečného tzv. slovenského státu. Praxe rozdělování lidí na základě původu je podle něj nepřijatelná a u řady Romů vyvolává vzpomínky na holokaust.

Podle Čunkova poradce Josefa Baláže, který materiál vypracoval, byl však dokument špatně pochopen. K potřebným Romům je potřeba přistupovat individuálně, dodal Baláž.

Lidovky.cz, ČTK
  • 196Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.