Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Proč chce Fico „trestat“ Mečiara

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Před pár lety měl týdeník Plus 7 dní jednoduchý, ale geniální nápad. Začal na svých stránkách zveřejňovat fotografie vil prominentních slovenských politiků a nepřímo se tak ptát, kde si na své domy za miliony z poslaneckých platů našetřili. Z článků se stal bestseler a „pluska“ měla náklad, o kterém se českým časopisům mohlo jen zdát.

Jenže co je to všechno platné, když nikomu nikdo nic nedokázal, nikoho nezavřeli, a dokonce ani v politice nikdo neskončil. A bývalý premiér Vladimír Mečiar si dál bydlel ve své vile za desítky milionů, a aby mu dali všichni pokoj, ukázal jakýsi papír, že si na ni půjčil. A konec.

Když náhodou policie i něco vyšetřila, ještě vždy tu byly soudy, obsazené ještě za dob Mečiara, kdy se na Slovensku kradlo takovým způsobem, že kuponovka vypadala jako téměř čistá hra. Proti tomu se hlasitě ozýval tehdy ještě opoziční politik Robert Fico, jenž razil heslo „Kradlo se za Mečiara, krade se i za Dzurindy“. Podobný zákon tehdy nakonec dokonce prosadil, ale soud ho označil za protiústavní.

Po volbách 2006 si Fico ze „zlodějů“ vybral do koalice Mečiara a Jána Slotu a opozice v podání Mikuláše Dzurindy rozšířila heslo o dodatek „... ale tak, jak se krade za Fica, tak se na Slovensku ještě nekradlo“.

Je však před volbami, v parlamentu se toho už do května moc schvalovat nebude, a tak je třeba vůči korupčními skandály opředeným partnerům z koalice ukázat tvrdost. A proto je tu zákon o původu majetku ve verzi 2010. Návrh, který schválila vláda, počítá s tím, že by se prokazoval původ majetku až k roku 1990. Bývalí soudruzi tedy mohou být v klidu. Kdo v klidu nezůstal, je Mečiar, který označil zákon za protiústavní a přirovnal ho ke znárodnění. Nic víc si Fico ani přát nemohl. Zákon, který musí ještě doprovázet novela ústavy, míří právě proti Mečiarovi a Slotovi a proti jejich největší slabině - milionovým majetkům.

Na jedné straně lze s Ficem souhlasit, takový zákon by byl dobrý, byť přichází příliš pozdě, protože dvacet let pozdě je. Současně ale platí, že přenášet břímě dokazování z obžaloby na obviněného skutečně zavání neústavností a jistou formou znárodňování.

Stará moudrost praví, že lépe než trestat stará bezpráví, je zabraňovat novým. Naše miliardáře z devadesátých let už asi nepotrestáme, ale zlodějny, nejen na Slovensku, by se už mohly omezit. K tomuto cíli vede však dlouhá cesta, která se voličům špatně prodává. Slibovat potrestání lumpů je pár měsíců před volbami daleko efektnější.

O autorovi| Luboš Palata Redaktor LN

Autor: