Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Proč je Česko rájem solárních luk? Na vaše dotazy odpovídala Zuzana Musilová

Zuzana Musilová, výkonná ředitelka České fotovolatické průmyslové asociace

UKONČENO

Poslanci tento týden přehlasovali veto prezidenta Klause a stvrdili tak zákon o podporovaných zdrojích energie. Mezi podporované zdroje zahrnul i biometan. Nový zákon má podle vlády pomoci Česku dosáhnout cíle, ke kterému se zavázalo v rámci EU, aby do roku 2020 obnovitelné zdroje pokrývaly 13,5 procenta spotřeby energie. Energetický regulační úřad však předpokládá, že Česko dosáhne cíle již v roce 2013. Jaké jsou nedostatky nového zákona, jaký ekonomický dopad bude mít podpora obnovitelných zdrojů na občany a kdy fotovoltaický sektor dosáhne samostatnosti? Ptejte se nově zvolené ředitelky České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzany Musilové. Odpovídat bude v pátek od 12 hodin.

položených otázek: 45 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (11.5.2012 9:01) Jiří Pěnkava
Dobrý den, jak se jako ředitelka CZEPHO díváte na riziko blackoutu v ČR, ke kterému už bylo párkrát blízko (ačkoli se o tom pochopitelně nemluví)? Letní slunečná neděle - fotovoltaika chrlí MW, spotřeba nízká...a je to tu. Byla byste ochotná jakožto ředitelka asociace přistoupit na možnost odpojení fotovoltaiky v těchto případech - přesto že zákon nařizuje "vykoupit a zaplatit"? A vzdát se tak určitého (asi malého) podílu tržby? Nebo je Vaším úkolem hájit byznys bez ohledu na následky? A prosím - nerozporujte a nezlehčujte to riziko o kterém jsem mluvil, odpovězte na mou otázku. Děkuji a přeji pěkný slunečný (výnosný) den.
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:03)
Dobrý den, blackout v České republice nikdy nehrozil z důvodu českých obnovitelných zdrojů energie. Do budoucna tato hrozba už nehrozí z důvodu zavedení povinnosti dálkové regulace fotovoltaických elektráren,která umožňuje v případě jakéhokoliv ohrožení stability sítě snižovat výkon elektráren dle potřeby.
OTÁZKA (10.5.2012 19:41) Petr Pruner
Včera na ČT nebyl odborník schopen vysvětlit větu v zákoně: " zákon ponechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u kterých ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy." Chápu to jako laik správně v tom smyslu, že stát bude dotovat i ty zdroje, které by dle stávajícíh předpisů už dotovat nemusel?
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:07)
Jedná se o nedorozumění. Jde o zachování podmínek podnikání pro stávající provozovatele. Zákon totiž mění aktéry na trhu odpovědné za vykoupení a prodej elektřiny z obnovitelných zdrojů a ruší tudíž provozovatelům stávající smlouvy a umožňuje převod na nové subjekty.
OTÁZKA (11.5.2012 1:16) Tomáš Vacek
Dobrý den. Kolik podnikatelů by podle Vás v této době investovalo do fotovoltaiky v případě, že by žádná podpora od státu nebyla? Myslíte, že vůbec někdo? Kdybyste měli prodávat fotovoltaickou elektřinu přímo konečnému spotřebiteli, kolik lidí si myslíte, že by od vás 15x dražší elektřinu kupovalo? Domníváte se, že byznys, který se rodí a zároveň i padá s podporou resp. nepodporou státu je zdravý byznys? Nemám nic proti fotovoltaickému podnikání v případě, že by tito "podnikatelé" byli závislí na reálné tržní poptávce a ne na slíbených nadhodnocených výkupech státu.
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:12)
V současné době již zaznamenáváme zájem ze strany rodin a drobných podnikatelů stavět tzv. ostrovní systémy. Jedná se o fotovoltaické elektrárny, které nemají nárok na podporu. Jejich motivem je snaha o energetickou soběstačnost, která jim umožní snížit dopad kontinuálního růstu ceny elektřiny. Dnes je cena elektřiny z FVE cca 6Kč/kWh, zatímco cena elektřiny pro koncového zákazníka cca 5Kč/kWh. Do pěti let by měla být elektřina z fotovoltaiky levnější.
OTÁZKA (11.5.2012 2:47) Jiri Huml
Dobry den, prosim vysvetlete, podle Vaseho nazoru, proc je treba podporovat dotacemi obnovitelne zdroje energie a jak si predstavujete ze tyto dotace budou postupne odstraneny, dekuji.
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:16)
Dnes by výroba eletřiny bez podpory byla pro běžného člověka nedostupná. Podpora především slouží k rychlejšímu rozvoji sektoru a dosažení tzv. parity, kdy bude pro člověka levnější si elektřinu raději vyrobit vlastními silami než si ji kupovat ze sítě. Díky podpoře by k tomuto mělo dojít do pěti let,jinak by lidé neměli alternativu k elektřině z tradičních zdrojů.
OTÁZKA (11.5.2012 5:42) Jaroslav Dorda
V Německu v sektoru OZE pracuje přes 300 000 lidí. Kolik si myslíte, že by mohl sektor fotovoltaiky (pouze malé střešní instalace) zaměstnat v ČR za předpokladu, že by stát dále rozumně podporoval rozvoj malých střešních FVE?
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:21)
V současné době pracuje v sektoru zhruba 15000 lidí. Pracovní místa se vytvářejí zejména v regionech v souvislosti s rozvojem střešních instalací např. v instalačních firmách, výrobních, v distribuci komponentů apod. Do budoucna, pokud dojde k rozvoji sektoru, předpokládáme růst na několik desítek tisíc. Naopak v případě zastavení rozvoje sektoru dojde ke zrušení několika tisíc pracovních míst.
OTÁZKA (11.5.2012 5:40) Jaroslav Dorda
Kdy si myslíte, že fotovoltaiky bude konkurenceshopná bez dotací?
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:21)
Do pěti let.
OTÁZKA (11.5.2012 5:43) Jaroslav Dorda
Proč si dne lidé nemouhou připojit malou střešní FVE na většině území ČR. Kdy dojde opět k povolování připojení nových FVE do sítě E.ON nebo ČEZ na Olomoucku?
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:27)
Omezení připojování obnovitelných zdrojů nikdy nebylo řádně zdůvodněno. Plošný cca dvouletý stop stav trvá od r.2010 v rozporu s platnou českou a evropskou legislativou. Koncem loňského roku a začátkem tohoto jej velmi omezeně uvolnily distribuční společnosti ČEZ a PRE. Vzhledem k tomu, že s platností zákona o podporovaných zdrojích energie budou zrušeny nevyužité rezervace výkonu v rozsahu zhruba 600 MWp, lze očekávat, že tento prostor bude uvolněn pro další rozvoj výroben zejména pro malé střešní instalace.
OTÁZKA (11.5.2012 7:12) sramek44@seznam.cz
nesmyslné nápady mají podporu,ale skutečně obnovitelný energetický komplex tuto podporu nemá.Mám na mysli JE Dukovany--VD Dalešice--VD Mohelno!Proč nepodporujete rekonstrukci jiných na stejný způsob?Proč se nevyužívá kapacita JE?
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:30)
Všechny energetické zdroje jsou dnes podporovány,ale každý jinak. Za tradiční zdroje hradí stát externality tj. náklady za škody na zdraví a životním prostředí ze státního rozpočtu. Například likvidace uranových dolů nás bude stát desítky miliard ročně, které bude platit ještě generace našich potomků.
OTÁZKA (11.5.2012 8:16) Martin
Povinný výkup elektřiny ze zákona, dotování a výpalné pro obnovitelné "zdroje" a bezplatné drancování systémových služeb elektrické sítě mě a především mojí peněžence nedá spát. Jak dlouho ještě bude těm vašim hračkám trvat, než budou plně konkurenceschopné na trhu s elektřinou i bez těchto berliček? Prosím jasnou odpověď a žádné pohádky o grid parity. Taktéž prosím o odhad aktuální tržní ceny elektřiny z FVE v modelu trhu bez státních deformací.
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:35)
Cena elektřiny z obnovitelných zdrojů by se měla vyrovnat ceně elektřiny pro koncového zákazníka do pěti let. Tehdy bude tedy pro člověka levnější si elektřinu vyrobit např. ve fotovoltaické elektrárně než ji nakoupit ze sítě. Tržní cenu elektřiny z FVE nelze stanovit v situaci,kdy elektřina není obchodována na burze. Toto řeší nový zákon o podporovaných zdrojích, který obchodování umožňuje a po dosažení konkurenceschopnosti zde bude elektřina prodávána čistě na základě tržních principů.
OTÁZKA (11.5.2012 9:00) rudastraka
Dobry den, na podporu vykupu zelene elektriny platime cca 0.50hal, coz zvysuje cenu "nocni elektriny" elektriny o 30%. Po pripadnem zruseni fotovoltaicke dane se za 1kWh bude platit navic 70-80hal, coz by elektrinu zvedalo az o vic jak 50% (podle cen CEZ sazba D8 v NT bez podpory obnovitelnych zdroju 1.5kc/kWh, 0.8/1.5 = 0.53). Nemyslitre si, ze by si za tento penezovod od nas obycejnych obcanu k bohatym investorum mel jit nekdo sednout??
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:41)
Vaše výpočty jsou chybné. Příspěvek na obnovitelné zdroje energie se promítá do ceny elektřiny pro koncového zákazníka ve výši 10%. Výše než 50% ceny tvoří tzv. regulované složky, které může Energetický regulační úřad svojí politikou a tlakem na úspory snížit. Bohužel v praxi tak nečiní. V České republice máme například nejvyšší náklady na distribuci. Jednou z možností úspor je právě decentralizace výroby, která znamená spotřebu v místě výroby a tudíž úsporu za přenos elektřiny.
OTÁZKA (11.5.2012 8:32) AGO Bocek
13,5 % spotřeby el. energie je sice krásný socialistický závazek , co se však stane s českým průmyslem , když mu díky tomuto závazku stoupne cena eleny na dvojnásobek , nemáte obavy z rozbíjení fotovoltaických panelů obyvatelstvem , a připadá vám fyzikálně možné zakládat energetiku na zdrojích, jejichž roční koeficient využitelnosti je pouhých 14 % ?
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:43)
Dovolím si odpovědět otázkou. Co se stane s českým průmyslem ve střednědobé perspektivě, když oproti většině evropských zemí nebudeme rozvíjet obnovitelné zdroje a za pět let, kdy budou konkurenceschopné, budeme mít nejdražší elektřinu v Evropě?
OTÁZKA (11.5.2012 9:42) j. Sklenar
Jako reditelka CZEPHO muzete comentovat na odbouravani dotaci pro fotovoltaicke panely, crachy a propousteni v Nemecku, US, Anglii, Australii Spanelsku, Italii, a jinde? . Na priklad http://savethenorwesters.com/2011/03/21/wind-and-solar-subsidies-drying-up-in-europe-us/ a http://articles.latimes.com/2012/apr/18/business/la-fi-first-solar-layoffs-20120418
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:47)
Odbourávání dotací jde ruku v ruce se snižováním nákladů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a jejich radikální tempo v posledních letech dokresluje, jak rychle spěje sektor ke konkurenceschopnosti. Krachy, ke kterým došlo v posledním roce, jsou zapřičiněné zvýšením konkurence ze strany čínských výrobců. Povede v budoucnu k vytříbení zrna od plev na evropském trhu a dalšímu poklesu cen i evropských komponentů.
OTÁZKA (11.5.2012 9:03) Ladislav
Dobrý den, prosím o odpověď na otázku, co je ekologického na fotovoltaické elektrárně postavené na orné půdě (jedna z nejůrodnějších oblastí v Evropě) v polabí? Děkuji a přeji příjemný den
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:52)
Výstavba fotovoltaický elektráren na orné půdě nedává smysl. Primárně by tento zdroj měl být instalován na budovách, těžce využitelných plochách apod. Nicméně rozhodnutí je na vlastníkovi půdy. Fotovoltaická elektrárna ornou půdu nepotřebuje. Když už je tam umístěna, tak ji v žádném případě nepoškozuje, je to srovnatelné jako když je pole necháno ladem.
OTÁZKA (11.5.2012 10:53) Petr Vacek
Paní Musilová, kdo vlastní nejvíc ftv elektráren v Česku? V médiích se neustále dovídáme o tajemných zahraničních majitelích, mezi lidmi se ale mluví o tom, že ve skutečnosti nejvíc elektráren patří ČEZu (prý celá čtvrtina) a spřáteleným politikům z ODS (také čtvrtina). To by pak znamenalo, že tu vysokou státní podporu odhlasovali politici sami sobě... děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (11.5.2012 12:59)
88% fotovoltaický eletráren, což představuje více než 11000 instalací, je na střechách rodinných domů a malých a středních firem. Jedná se malé elektrárny do 100kWp výkonu, proto jejich celkový podíl je pouze cca 12% na celkovém instalovaném výkonu. Největší objem instalovaného výkonu skutečně drží v rukách společnost ČEZ. K poslednímu dotazu bych uvedla: Na každém šprochu je pravdy trochu.
OTÁZKA (11.5.2012 8:46) Jan Matucha
Můžete nám doložit jaké skutečné přínosy fotovoltaika má pro nás jako spotřebitele a proč bychom je měli podporovat? Jak je zajištěna dodávka elektřiny když slunce nesvítí?
ODPOVĚĎ (11.5.2012 13:07)
Cena elektřiny kontinuálně roste. Za dalších pět let lze očekávat, že vzroste až o 25%. Vlastní výrobou elektřiny např. ve fotovoltaické eletrárně, můžete alespoň částečně tento dopad omezit. Dnešní FV systémy vybavené akumulací jsou schopné pokrýt spotřebu Vašeho domu zcela v období březen až říjen.