14. března 2008 19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Proč je v české politice málo žen

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 11. 3.: Studie EU: Žen v české politice je zoufale málo

Vážená redakce,

oceňuji, že se Vám podařil věcný příspěvek k problematice působení žen v politice.

Jeden den jste přinesli zprávu o spojení zednářských lóží v ČR; poctivě jste uvedli, že do těchto lóží nemají ženy přístup. Patrně jen nedopatřením jste neuvedli, že stejná pravidla platí v rotary-klubech.

Před několika lety jsem se octla v pražském rotary-klubu (nevím, není-li jich více) jako host; viděla jsem tam několik mužů, kteří se od převratu stále pohybují ve vysokých politických funkcích (předtím mi nebylo jasné proč). Jeden z nich mi vysvětlil, že tady "ženské" v žádném případě nechtějí.

V dotyčném klubu panovala nevole nad tím, že dr. Moserová se jako vyslankyně v Austrálii stala členkou tamějšího rotary-klubu, který ženy nediskriminuje. Samozřejmě lze považovat za pouhou náhodu, že právě tato žena získala v politice takovou podporu, že mohla - se ctí - kandidovat na presidentku ČR.

Vzhledem k tomu, že v neveřejných organizacích, jako jsou zednářské lóže a rotary-kluby, se odehrává značná část personálního rozhodování o politických funkcích,  je nedostatek žen ve vyšších funkcích logický.

O den později uveřejňujete několik textů, které uvažují, čímže ten nedostatek žen ve vyšší politice vzniká.

Předpokládám, že zítra nebo pozítří uveřejníte nějaký text, který tuto překvapivou skutečnost zdůvodní patriarchální strukturou české rodiny.

Už se těším.

Michaela Freiová, Praha
Najdete na Lidovky.cz