Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Proč jsme na tom pořád špatně

Česko

Přišel mi na rameno plakat můj statečný známý, (v dobách nesvobody hrdinně a ve velkém pašoval literaturu), a položil mi tu věčnou lidovou otázku: „Proč Češi tak hrozně kradou, proč jsme v tabulkách korupce kdesi mezi Horní Voltou a Ugandou, kde také jako u nás vládne kleptokracie, a proč naši sousedi Poláci, Rakušani, Bavoři i Maďaři jsou na tom o tolik lépe, ač s námi sdílejí střední Evropu a někteří i docela nedávnou minulost?“

Jak je možné, že si naši politici radostně odcházejí do politického důchodu s před- i nepředstavitelnými majetky, jako třeba případ šedesátimilionového upřímného Standy „mašinfíry“ Grosse, místo aby přistáli za mřížemi? Proč máme nejdražší státní zakázky, monopolní ředitelství silnic, železnic, vzduchu a elektřiny i světový rekord nejen v počtu neadoptovatelných dětí a úředníků? Jeremiáda by samozřejmě pokračovala ještě dlouho..

Odpověď je někdy prostá, byť trochu neúplná. Každý člověk, ať ví, nebo neví, je tvor historický, proto by měl být dějepis ve školách na prvním místě, aby věděl, s čím mu bylo dáno zápasit. Za celý ten novodobý marasmus může totiž šlechta, ano, poctivá česká aristokracie.

Kdysi mi to v exilu objasnil starý správce schwarzenberských polností a lesů z Hluboké. „Po revoluci (1848),“ pravil, „se národ už definitivně rozdělil na větev německou a českou a my, co jsme uměli spíš německy, jsme se museli nějak se sedláky domluvit. Rychtáři přece nemohli jíst pořád jenom králíky a sedláci vlastně taky ne. A tak jsme jim im rahmen dohodnutých kvót tolerovali lesní i polní pych. Docela to fungovalo, dokud nepřišel protestant Masaryk a nezačal brojit proti krádežím a dělat z národa zloděje.“

Češi pak holt museli budovat novou střední vrstvu, co určuje moresy, když tu svou Böhmisch ztratili, no a budují ji odspodu dodnes. Tohle nikde okolo není. Říkalo se, že k tomu přispěla i ztráta náboženství, ale já nevím, chodilo se na pych rovnou z kostela.

Co dodat? Že máme chytrou horákyni, lakomou Barku, Prodanou nevěstu (na falešnou směnku) i sedláka, jenž přelstil pána.

Jak krásně se historie opakuje. Řekl si nejspíš kníže Karel ze Schwarzenbergů, proč bychom se netěšili, máme tu schopného filutu i financministra, oba budem na svým a vše bude v cajku. Jenže ouha. Ekonomům by snad tolik nevadilo, že náš šikula vykouzlil směnku na byt za 6,5 milionu, to je pakatel, je tu vážnější problém. Obávám se, že chemický technolog a bývalý účtař statických socialistických „investic“, nerozumí dynamice ekonomie. Jak jinak by jeho fámulus Eduard Janota mohl zvýšit daň na pohonná paliva, a když se stamilionová chyba vyjeví, dozvídáme se od jeho učitele, že zpátky ni krok, neb by tu za lacino stejně nikdo netankoval a vznikla by další ztráta.

A teď tu máme výpočet nové spotřební daně na cigarety (musíme živit nadbytečné úředníky). Ale i ten je statický! Jako bychom nevěděli, že někdo, kdo už dávno hodlá, teď škodlivého návyku zanechá a většina přejde k levnějšímu kuřivu.

Chytrá ta horákyně ale přece jen je. V Bruselu se z našich krásných politicky korektních daní radují a pro pana ministra trafiku chystají. Smutno mi je nejen z daní, ale i nad pohrobky TOP 09, strany na jedno použití, která to snad myslela upřímně.

***

ČTVRTEK ALEXANDRA TOMSKÉHO Češi holt museli budovat novou střední vrstvu, co určuje moresy, když tu svou Böhmisch ztratili, no a budují ji odspodu dodnes

O autorovi| ALEXANDER TOMSKÝ, publicista

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...