Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Proč kupovat šperky od českých designérů? Odpovídala kurátorka Hanková

Monika Hanková

UKONČENO

Monika Hanková dělá pro český šperk hodně už řadu let. Mladým designérům dávala prostor už jako kurátorka v Chemistry Gallery a díky jejím článkům pronikají do České republiky informace i o zahraniční tvorbě současných šperkařů. Teď stojí před Hankovou další velká výzva - ve čtvrtek se na Hradčanech slavnostně otevře galerie We exhibit: contemporary jewelry and objects, která chce hlavně podporovat nastupující generaci českých šperkařů a jejich práci propagovat i v zahraničí. Proč investovat šperků českých designérů? Jak si stojíme v porovnání se zahraničím? A co českému šperku chybí? Monika Hanková odpovídala. Foto: Markéta Bendová.

položených otázek: 10 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (25.6.2013 9:38) Gabriela Radová
Dobrý den paní Hanková, vyrábím šperky z cínu - technikou letování. Tato technika je u nás poměrně nová, ale řekla bych, že čím dál více oblíbená. Tento materiál poskytuje svými vlastnostmi při výrobě spoustu možností. Jen si nejsem jistá s jakým názorem se setkává mezi odborníky - šperkaři a galeristy. Ve světě je k vidění mnoho nádherných šperků z různých materiálů a jejich různých kombinací. Takže si myslím, že materiál při výrobě zajímavého šperku nehraje až takovou roli - tedy není podmínkou. Ale mám pocit, že v Česku se nahlíží na šperkaře jako na někoho kdo musí mít vzdělání v tomto oboru a pracuje převážně s ušlechtilými kovy nebo materiálem jaksi "zajetým" na který už si lidi v ČR "zvykli". Prosím, co si o tom myslíte? Jak nejlépe prezentovat a nabízet svou práci galeriím u nás i v zahraničí? Děkuji Vám za odpověď a přeji krásné léto Gabriela Radová www.abraka-gabra.com www.abraka-gabra.com
ODPOVĚĎ (26.6.2013 14:13)
Vážená paní Radová, souhlasím s Vámi, že materiál a technika nehraje nebo by neměly hrát roli, zajímavé jsou, dle mého, právě třeba "nečekané" materiálové kombinace. Dobrým příkladem je např. set od Jásám, který byl vytvořen přímo pro galerii We exhibit: contemporary jewelry and objects - spojení plastu a českého granátu je dobrou reflexí české tradice a zároveň zajímavé spojení nízkého s vysokým. Nemyslím, že je nutné vzdělání v oboru, jde o něco jiného - současný autorský šperk chápu jako nedílnou součást vizuální kultury jako takové, jako cosi, co dalece překračuje pouhé řemeslné zpracování materiálu. Jde tedy více o přístup, kontext a určitou nadstavbu. Co se týče nabízení věcí galeriím, záleží na zaměření té které galerie, jaký je její náhled, jaké má podmínky a jaký preferuje šperk. Pro mně osobně je to především prostředek ke komunikaci. Chystáme proto v souvislosti s prezentacemi v naší galerii třeba performance a další akce podobného charakteru. Pěkné léto i Vám, M.H.
OTÁZKA (25.6.2013 0:54) bibi
Máte tip na server, kde se dají pořídit šperky zahraničních designérů?
ODPOVĚĎ (26.6.2013 14:16)
Existuje vícero zahraničních serverů, které nabízejí kromě oděvů, produktového designu apod. také šperk, ale server zaměřený výhradně na autorský šperk neznám. Je dobré sledovat některé blogy, jako např. Mar de Color Rosa, kde se denně objevuje výběr toho nejzajímavějšího ze současné světové autorské scény s kontakty na web autora, event. zastupující instituci.
OTÁZKA (26.6.2013 9:13) Mahulena Svobodová
Ahoj Moniko, chci se zeptat, jaké jsou Tvoje ambice a sny v souvislosti s touto galerií? A ještě, jaký šperk/ jaké šperky máš teď na sobě? Držím palce galerii We exhibit a tím pádem i českému šperku! Mahulena
ODPOVĚĎ (26.6.2013 14:30)
Ahoj Mahuleno, byla bych ráda, pokud by galerie alespoň částečně splnila to, aby se český autorský šperk dostal více do povědomí lidí, aby věděli, že něco takového vůbec existuje a že se zde navazuje na určitou tradici. Teď mám na sobě náramek z kolekce Stretch od Kláry Šípkové, prsten od Jana Čtvrtníka pro Tactoo a háčkovaný náhrdelník módní návrhářky Hany Frišonsové z kolekce Blooming. Děkujeme moc za přání! M.
OTÁZKA (26.6.2013 9:16) Josef Jelínek
Dobrý den, proč myslíte, že je potřeba nosit šperky? A proč české šperky? Děkuji, Josef Jelínek
ODPOVĚĎ (26.6.2013 14:36)
Dobrý den, myslím, že je to velmi individuální, někdo má potřebu nosit šperky, jiný ne. Stejně jako oděv vypoví hodně o osobnosti, šperkem se dá mnoho vyjádřit. Šperky od českých mladých desgnérů jsou originální, mají nápad, vzniká zde spousta zajímavých věcí - tak proto český šperk. M. H.
OTÁZKA (26.6.2013 10:47) student
Dobrý den Moniko, jaká klientela bude Vaší cílovou skupinou? Mluvíte o šperku v kontextu volného umění, znamená to, že se budete prosazovat šperk na roveň volného umění, pokud ano jakým způsobem? Co si může slibovat student od spolupráce s Vámi? V zahraničí se mluví o krizi vztahů mezi galeristy a šperkaři (vysoké provize x nízké výdělky šperkařů), jaký na toto máte názor? Co myslíte že je nejzásadnější pro rozjezd kariéry mladého začínajícího šperkaře?
ODPOVĚĎ (26.6.2013 15:09)
Milý studente, nepokládám každý šperk zcela na roveň volnému umění, záleží na konkrétním díle. Zaměříme se (avšak nikoliv výhradně) na absolventy šperkařských oborů, kteří mají splněné závazky vůči škole a mohou se svobodně rozhodovat, jak se svou tvorbou naloží. Pro mladého šperkaře, domnívám se, je pro dobrý start kariéry důležitá především kombinace několika vlastností, a sice: nepochybně talent, ale také vůle, ctižádost a v neposlední řadě odvaha. Z praktického hlediska, myslím, je důležité účastnit se za studia různých zahraničních stáží, navázat kontakty, podívat se, jak to funguje jinde a na základě toho se rozhodovat, jak dále. Praha je velmi zajímavá svou výhodnou polohou a mohla by být v rámci Evropy centrem, ale stálá klientela, sběratelé, se teprve tvoří. Vzhledem k tomu, že galerii zítra teprve otvíráme, nejsem schopna odhadnout, jak se vše vyvine, v každém případě se pokusíme udělat maximum pro to, abychom autorský šperk podpořili a propagovali jak u nás, tak v zahraničí. M. H.
OTÁZKA (26.6.2013 12:32) Anonym
Dobrý den, jezdím léta do Mnichova a moc mě baví, jak berou šperk i z konceptuálního hlediska, proč to u nás nejde? Tady co není nositelný jakoby neexistuje, je to veliká škoda. Zároveň míra nositelnosti je podivně nízko.. Myslíte, že je to naší náturou, nebo se to časem změní? Díky za galerii a hodně štěstí! Petra
ODPOVĚĎ (26.6.2013 15:26)
Dobrý den, Petro, já pevně doufám, že to právě teď u nás už půjde. :-) Koncept v souvislosti se šperkem je to, co mě velmi baví a zajímá. Proto máme v plánu výstavy a víkendové prezentace, které by představily tento náhled na autorský šperk a vybídly tak ke komunikaci (myslím, že již první výstava Š. Růžičky odpovídá tomuto pojetí). Co se týče "české nátury", je pravda, že velká většina lidí zde se z nějakého důvodu bojí vybočovat, je to asi celkovým přístupem k jinakosti, které se tady lidé bojí či vysmívají, místo toho, aby je zajímala a inspirovala. Doufejme, že se to časem změní (ačkoliv soudě dle vývoje země za posledního půl roku jsem v tomto ohledu více než skeptická). Děkuji za přání! M. H.
OTÁZKA (26.6.2013 12:42) th
Ahoj Moniko, koncept a celá galerie je bezvadná, je skvělé, že budete zahajovat výstavou Štěpána Růžičky, o kterém teď nebylo zas tolik slyšet (kromě SFS..), ale dělá skvělé věci.. Bude prostor fungovat i nějak živě - přednášky, happeningy...? Na Slovensku dělá Ateliér S M L XL výborný Šperk Stret i se zahraničníma řečníkama, , vkonečně se toho někdo chopil v ČR:) A ještě k časopisu C.O., bude k mání nebo k prohlédnutí? Díky a přeju hodně štěstí!
ODPOVĚĎ (26.6.2013 15:43)
Ahoj, děkujeme! Ano, máme v plánu různé akce, vč. performancí, chystáme se zvát zajímavé osobnosti ze zahraničí, zamýšlíme spolupracovat se zahraničními galeriemi a jednotlivci apod. Jako první chystáme Artist Talk se Štěpánem Růžičkou - Artist Talks budeme pořádat ke každé výstavě. Na konec roku je naplánována víkendová prezentace Radky Kovačíkové, která působí v NYC atd. Current Obsession bude u nás od zítřka ke koupi. Obsah tematického "The Archetype Issue" je perfektní, vřele doporučuji! M. H.
OTÁZKA (26.6.2013 12:47) Marie K.
Dobrý den, paní Hanková, nevím, jestli je to pragocentrismem, nebo se mi to jen zdá, ale přijde mi, že absolventi VŠUP mají otevřené dvěře všude, kdežto studenti jiných škol ne, přijde mi skvělé, že dáváte prostor i Plzni.. Chápu, že má pražská škola historii, tradici i reputaci, ale člověk přece musí zůstat otevřený kvalitě, která vzniká i v Plzni nebo třeba v Jablonci u paní Šikolové. Jak těmto studentům pomoci? Na Designbloku řeba nevidím žádné nové tváře, nikde.. Teď mě moc potěšilo bienále v Brodě.. Děkuji za odpověď, s pozdravem Marie K.
ODPOVĚĎ (26.6.2013 15:52)
Milá Marie, je pravda, že o absolventech jiných škol je méně slyšet a je to samozřejmě velká škoda, protože vzniká spousta kvalitních věcí jinde (tuto skutečnost potvrzuje mj. třeba zrovna probíhající Bienále šperku v Železném Brodě, které zmiňujete). Je také pravdou, že DB poslední léta spíše tochu nudí, právě proto, že se zde opakují stále táž jména. V galerii We exhibit: contemporary jewelry and objects bychom rádi představili právě i některá v Praze"neznámá" jména. Myslím, že to bude jistě inspirativní. S pozdravem, Monika H.
OTÁZKA (26.6.2013 13:49) Anonym
Myslím, že je dobrý, jakým způsobem pomáhá Eva Eisler svým stduentům, mají po škole skvělé kontakty a za sebou výstavy po celém světě - myslíte, že tyto vazby a kontakty jsou trvalé a opravdové, že k něčemu designérům jsou i po škole, nebo spíš galeristé spolupracují práve s Eisler?
ODPOVĚĎ (26.6.2013 16:13)
Eva Eisler dělá pro své studenty maximum, plně je podporuje, ukazuje cestu, inspiruje je a rozšiřuje obzory. Druhou část otázky nejsem schopna zodpovědět. V každém případě, záleží na každém jednotlivci, jak posléze naloží se získanými kontakty.
OTÁZKA (26.6.2013 13:53) FH
Přijde mi, že se v ČR hodně rozděluje, že je někdo "designér/šperkař" a někdojiný zas "tvoří", viz lásky a nenávisti k Fleru. Často se ale napozastavujeme nad kvalitou věci jako spíš nad tím, že kdo ji vytvořil případně kolik stojí, jestli získala nějakou cenu a kde ji prodávají. Opravdu se bojíme udělat si názor? Jak to je ve světě?
ODPOVĚĎ (26.6.2013 16:49)
To je celkem obtížná otázka. Podle mého, v ČR se obecně málo toleruje, když se někdo sám vypracuje, je tedy schopný a šikovný, ať už jde o jakoukoliv profesi. Třeba v USA je to jinak, zde se jako hlavní devíza vidí výsledná kvalita. Ale samozřejmě, co se umění týče, prodává se vždy nejlépe to, co nebo kdo je právě v módě, pokud je autor už proslavený, to samozřejmě hraje velku roli. Myslím, že jde hlavně o to, jak se vztahuji k tomu, co dělám, jaký má moje tvorba přesah, na to by měl být brán zřetel při hodnocení toho, zda, jak píšete, někdo "tvoří" nebo je "designér".