Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Proč něco vlastnit?

Česko

Osobní výběr ze světového tisku

. Nejdřív dobrá zpráva o velrybách: jejich světová populace se prý vzpamatovává díky zákazu jejich lovu. Ideas, intelektuální příloha deníku Boston Globe, o tom píše v rozhovoru s Angličanem Philipem Hoarem, autorem knihy „The Whale: In Search of the Giants of the Sea“ (Velryba. Pátrání po mořských obrech). Hoare je specialista na historii a životopisy, ale velryby měl rád odmalička a teď napsal napůl studii, napůl cestopis inspirovaný Melvillovým románem Bílá velryba.

„Zúčastnil jsem se stovek vyjížděk za velrybami a pokaždé mě fascinovalo, jak se chovají k lodím,“ říká. „Matky vodí svá mláďata, aby jim ukázala lidské bytosti.“ Odvolává se na Hala Whiteheada, specialistu na vorvaně z univerzity v kanadské provincii Nové Skotsko. Velryby mají tak vyvinutou mozkovou kůru, že jsou pravděpodobně schopny abstraktního myšlení, komunikace a snad i vědomí sebe sama.

Jak se intelektuálové zamilují do zvířat, nejsou k udržení: „V těle jedné velryby grónské, žijící v Severním ledovém oceánu, se našla eskymácká harpuna, jejíž stáří bylo uhlíkovou metodou určeno na 235 let. Jsou to nejstarší žijící živočichové, starší než galapážské želvy.“ Tvrdí Hoare. A píše Ideas. A opakuje Rozcestník.

*** Prozápadní prezident Viktor Juščenko dosáhl v ukrajinských volbách „kefírového výsledku“ 5,5 % (taková je tučnost místních kefírů), píše 27. ledna z kyjevského výjezdu komentátor Wall Street Journal Matthew Kaminski. Pokud už texty o Ukrajině a volbách přeskakujete, nejste sami. „V Bruselu a Washingtonu se šíří únava z Ukrajiny,“ země vyšla z módy.

Přitom je Ukrajina na postsovětské poměry pořád velmi slušná demokracie. Má svobodný tisk, soupeří tu politické strany, lednové volby byly nejčistší za dlouhá léta, nikdo se tentokrát nepokusil žádného kandidáta zabít a výsledek druhého kola není jasný (což není v bývalém SSSR zvykem).

Západní diplomaté v Kyjevě navrhují, aby se vztahy s Ukrajinou „resetovaly“. Jenže Barack Obama Ukrajinu přenechal -stejně jako Gruzii - svému viceprezidentovi Bidenovi; sám sem ani nezajel. Členství v NATO není v nabídce. „A EU trpí akutním případem strategické krátkozrakosti: využívá každé záminky (a že jich Ukrajina nabízí), aby před ní přibouchla dveře.“ *** Dvakrát stručně ze Spiegelu. Na jeho serveru se objevily citace z důvěrné analýzy „euroministerstva“ pro finanční a měnové otázky (DG ECFIN). Rozdílný vývoj zemí eurozóny „dává všanc důvěru v euro a ohrožuje soudržnost celé zóny“. Po Řecku mohou být na řadě Španělsko, Irsko a Portugalsko, neklid budí i Itálie. Analýza Deutsche Bank z minulého týdne dodává, že „do konce příštího roku“ může v těchto státech vzrůst nespokojenost s jednotnou měnou a objeví se pokušení euro opustit.

Spiegel se také podrobně věnuje fatálně chybnému údaji o rozpuštění himálajského ledovce do roku 2035. Jak známo, Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) citoval z časopisu New Scientist spekulaci indického glaciologa. Ale možná není obecně známo, že tento glaciolog jménem Saíd Hasnaín pracuje v indickém Ústavu pro energii a zdroje (TERI), jehož ředitelem je šéf mezivládního panelu Rádžendra Páčaurí. V polovině ledna New Scientist přiznal chybu; a jak říká německý klimatolog Hans von Storch, den poté Páčaurí oznámil společný projekt TERI Islandu a Spojených států na zkoumání himálajských ledovců financovaný půlmilionem dolarů od Carnegieho nadace. Páčaurího ústavu TERI přispěla 80 tisíc dolarů i Toyota. Minulý týden dostala Toyota ekologickou cenu 1,5 milionu dolarů za svůj hybridní vůz Prius. Předsedou poroty byl Páčaurí. *** Pro vzdělané americké ženy je stále těžší najít muže, píše Richard Whitmire ve Wall Street Journal (21. ledna). Nedělní magazín New York Times tomu dokonce věnoval celé téma: od roku 1980 vzrostl počet nemanželských dětí u vysokoškolsky vzdělaných žen o 145 % (to je dvakrát větší nárůst než u žen bez vzdělání z colleges).

Stále víc mužů je méně vydělávající polovinou páru. Podle lednové zprávy Pew Research Center dnes 22 % Američanů s vysokoškolským vzděláním bere nižší plat než jejich ženy (v roce 1970 to byla jen 4 %). Whitmire popisuje v článku vzdělanou a pohlednou telekomunikační manažerku Rachel Downtainovou, která zůstává sama. „Našla jsem už spoustu panů Téměř, ale ani jednoho pana Pravého,“ říká. „Donekonečna si dávám rande... Kde je?“ Hledá totiž vzdělaného, spolehlivého, lépe vydělávajícího muže. Vzhledem k jejím vysokým příjmům a úspěšné kariéře je to pro ni v 35 letech problém: takoví muži už si dávno vzali svou lásku ze střední školy.

*** Ještě jednou z Ideas. Jejich hlavní téma má titul „Pronajatý život“ a jde v něm o nový americký trend: lidé si vytvářejí sítě vzájemných výpůjček. Dřív to bylo známo u aut, jež skupina sousedů vlastnila rovným dílem. Ale teď si na webu Rentalic. com lze půjčit měřič tuku (5 dolarů za týden) nebo pícku na chleba (1,75 dolaru na den). Text má dobrý podtitul: Proč něco vlastnit?

ROZCESTNÍK Jak se intelektuálové zamilují do zvířat, nejsou k udržení: „V těle jedné velryby grónské se našla eskymácká harpuna, jejíž stáří bylo určeno na 235 let. Jsou to nejstarší žijící živočichové.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!