Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Proč vědci zkreslují výsledky

Česko

Třikrát z vědy: výzkumy pod tlakem peněz, solárium jako droga a špatný učitel brzdí žáky

VĚDNOHUBKY

Vědci, kteří při shánění peněz na svoji práci čelí větší konkurenci, častěji dosahují zkreslených výsledků. Tvrdí to Daniele Fanelliová z Edinburghské univerzity ve studii, kterou tento týden zveřejnil časopis PLoS ONE. Vědkyně vycházela z předpokladu, že kvalita vědců se nejčastěji posuzuje podle počtu zveřejněných studií. Odborné časopisy přitom častěji přijímají práce s pozitivními výsledky – tedy takové, jež potvrzují navrženou hypotézu.

Fanelliová se podívala na výsledky 1300 vědeckých prací z nejrůznějších oborů od fyziky po sociologii, kde byl hlavním autorem Američan. Porovnala je s publikační produktivitou jednotlivých amerických států. Zjistila, že v zemích, jako je Nevada, Severní Dakota nebo Mississippi, měla pozitivní výsledek méně než polovina studií. V Michiganu, Ohiu, Kolumbii a Nebrasce bylo ovšem pozitivních 95 až 100 procent studií. Jde přitom o země s nejvyšší publikační aktivitou. Nelze vyloučit, že vědci v produktivnějších zemích jsou vzdělanější a lépe vybavení, takže dosahují lepších výsledků. Ani to ale podle Fanelliové nemůže plně vysvětlit tak velký rozdíl. Podle jejích slov vědci pod tlakem konkurence své výsledky zkreslují – ať už záměrně, či podvědomě –, aby měli větší šanci publikovat. Dostávají se tak do konfliktu mezi přesnou, objektivní vědou a nutností udržet si do budoucna zdroje peněz pro svoji další práci a kariéru.

Chování některých lidí, kteří pravidelně navštěvují solárium, vykazují typické zvyky závislosti, zjistili vědci ve studii zveřejněné v časopise Archives of Dermatology. Zhruba třetina vysokoškolských studentů, kteří chodí pravidelně do solária, splňuje kritéria používaná pro diagnózu závislosti na škodlivých substancích. Zároveň se ukazuje, že tito lidé konzumují drogy častěji než jejich vrstevníci.

Výzkumu se zúčastnilo 421 studentů. V dotazníku odpovídali jednak na otázky spojené s konzumací drog, jednak na dotazy typu „Chcete omezit čas strávený v soláriu, ale nedaří se vám to?“ nebo „Nestihli jste někdy naplánovanou společenskou, pracovní či odpočinkovou aktivitu, protože jste raději šli do solária?“. Ze zkoumaného vzorku studentů odpovědělo 56 procent, že solárium navštěvují. Třetina z nich splňovala kritéria závislosti. Kromě toho 42 procent „opalovacích závisláků“ uvedla, že v uplynulém měsíci konzumovala zakázanou substanci, například marihuanu nebo kokain. Mezi ostatními studenty odpovědělo na tuto otázku kladně jen 16 procent.

Autoři studie konstatují, že podle předchozích výzkumů udržuje UV záření lidi v dobré náladě. Pravděpodobně se totiž podílí na uvolňování „hormonu štěstí“ endorfinu v mozku. Zároveň ale připomínají loňské prohlášení Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny. Podle něj je u lidí, kteří začnou navštěvovat solárium před 30. rokem života, o 75 procent vyšší riziko vzniku rakoviny kůže.

Dobrý učitel umožní, aby se projevily vrozené předpoklady dítěte ke čtení. Naopak ve třídách se špatnými učiteli dosahují děti celkově horších výsledků, přestože se jejich vlohy mohou lišit. Vyplývá to ze studie vědců z Floridské státní univerzity, zveřejněné včera v časopise Science. Vědci v dlouhodobé studii porovnávali schopnost číst u dvojčat navštěvujících základní školu. Chtěli zjistit, do jaké míry je schopnost učení vrozená a jak se na ní podepisuje vliv okolí, konkrétně učitele.

Odborníci zkoumali schopnost plynule číst u 280 párů jednovaječných dvojčat, která mají stoprocentně stejnou DNA, a 526 párů dvojvaječných dvojčat, která sdílejí jen polovinu genů. Jako měřítko pro kvalitu učitelů si vědci vzali to, jakých pokroků dosáhli v průměru během jednoho roku ostatní spolužáci dvojčat.

Ve třídách s kvalitními učiteli dosáhly děti z dvojčat s lepším vrozeným potenciálem nadprůměrných výsledků. Jejich sourozenci s mizernými učiteli ale byli vtaženi do podprůměru. Lepší učitelé zkrátka dokážou vytvořit prostředí, které dětem umožní naplnit jejich přirozený potenciál, tvrdí hlavní autorka studie Jeanette Taylorová.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Příloha Věda&Výzkum o rozsahu

čtyř tiskových stran vychází v Lidových novinách každé úterý.

O autorovi| Eva Vlčková redaktorka LN

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...