Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč Velký Narcis, otec bankovního socialismu, neměl nazvat Havla levičákem

Připomínka éry kapitánů průmyslu, poslušných bank, prvních lobbistů a obědů zadarmo.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

22. 2. 2013 7:41
Vazeny pane redaktore, nyni odborne...
Kdyz prdu rozumite, neopisujte slataniny a neblbnete duverivym lidem hlavy...Kdyby"ZPS Zlín a další podniky zbankrotovaly, nezaměstnanost by dramaticky rostla!"ZPS vyrabely v te vzpominane dobe RC 63 CN, SKJ8, 10 NC a konvencni revolvery. Byly to soustruhy rizene 8mi stopou dernou paskou, kdyz ve svete jiz bezne pracovaly stroje s PC rizenim. Prodavaly se tezko do zahranici, odbyt byl pouze jisty ve statech RVHP. Po rozpadu vychodniho bloku skoncilo naturalni obchodovani / obr. stroje za papriky, ryby, naftu/ a byly i tam neprodejne...Proto napr ZPS, nebo Transporta zkrachovaly. Duvod /pro natvrdle/- nebyly konkurence shopne na mezinarodnim trhu. Presto se dalo na akciich TRA vydelat. 1ks = 400 Kc pri rychlem prodeji kuponovky. Tak nechte pana Klause na pokoji...
0 0
možnosti
M

Murdoch

22. 2. 2013 8:50
Vy jste ale hlupák, Lucasi.
Vy jste ale hlupák, Lucasi. ZPS Zlín byla svého času vůbec nejlepším a vysoce ziskovým strojírenským podnikem zařazeným do kuponové privatizace. Akcie s nominálem 1000 Kč se obchodvaly i za trojnásobek, společnost byla v první polovině 90. let největším (!!!) evropským exportérem obráběcích center do USA a vy tu píšete hovadiny o RVHP. Zkrachovala kvůli tomu, že neměla reálného vlastníka, který by jí zajistil přístup k levnému kapitálu, know-how, obchodní síť a kontakty, protože měla za vlastníky Kellnerovic fondy, které se jaksi moc nestaraly ani o řízení kreditního rizika u tak významného exportéra...  Ale pište dál hovadiny o tom, jak to Klaus dělal šikovně, líbíte se mi:-))
0 0
možnosti
K

Křivan

22. 2. 2013 10:47
Když ptáčka lapají hezky mu zpívají
Pochopitelně máte pravdu. V té době už nebyl problém na dobré stroje naroubovat i dobré řídící systémy. Tak i nyní funguje řada i malých českých podniků jako například Attl továrna na stroje. Podobnou historii má většina uváděných bývalých státních podniků. Poldi Kladno se stát prodal za cenu řádově nižší, než byla cena šrotu, za který se později rozprodávala. Takhle se likviduje konkurence. Uzavřít vlastníkům úvěrové linky, vyhladověný podnik buď lacino převzít, nebo definitivně odepsat. Dluhy přenechat státu. Na tohle ale i Klaus byl jen malý pán, vždyť si, nejspíš oprávněně, stěžoval na ČNB a jeho šéfa PepíčkaTošovského. Ten byl také náležitě odměněn.
0 0
možnosti
LN
A jak to teda dělali Němci, když nabízeli celé fabriky za 1DM
symbolické ceny, jen aby si je konečně už někdo vzal do vlastnictví a začal v nich hospodařit? Taky počítali ceny cihel v budovách a železo v betonu? :-P
0 0
možnosti
K

Křivan

22. 2. 2013 14:04
z jedné vody
Český vlastník neměl kapitál, ale ten neměl ani ten potencionální zahraniční vlastník. Na rozdíl od českého však peníze dostal, viz Bakala.Pokud nový vlastník začal hospodařit, včetně vytváření pracovních míst OK. Jenže v případě Poldi to rozprodal většinou na šrot. To není podnikání, ale kanibalizmus.  Krásný příklad je fotograficky zdokumentovaný konec nejmodernějšího cukrovaru v Čechách, který zprivatizovali Francouzi. Poslední foto ukazuje už jen louku.
0 0
možnosti
LN
Ale vždyť pan architekt Stehlík, to byl takový milý pán, Poldi
sliboval dotáhnout na světovou špičku, úspěch, prosperita, slušné mzdy a sociální jistoty...Takoví mají přece u českého lidu vždy hlas podpory jistý! :-)
0 0
možnosti
K

Křivan

22. 2. 2013 19:40
Mezi Stehlíkem a Kovošrotem
Mezi Stehlíkem a Kovošrotem určitě existovala řada rozumějších variant, ale kdo si bude pěstovat konkurenci. Vzpomeňte si na jakých základech vlastně vznikala Evropská unie původně Evropské sdružení uhlí a oceli.
0 0
možnosti
LN
Kterou konkrétní variantu máte na mysli?
:-)
0 0
možnosti
M

Murdoch

22. 2. 2013 13:44
Křivane, v tom je právě
Křivane, v tom je právě problém privatizace českou cestou, že vlastník sám neměl potřebný kapitál na koupi Škodovky, Vítkovic, Poldi, Nové huti atd., splácel úvěry tím, co si stáhnul z firmy - a když firma kvůli nějaké nerovnováze dostala do ztrát a přestala dostávat úvěrovou linku od financujících bank, tak se to sesypalo jak domeček z karet. Proto potřeboval mít tatíček Klaus na banky vliv, proto je neprivatizoval, aby ta jeho pseudoreforma dál fungovala...
0 0
možnosti
LN
A jak byste tedy privatizoval majetek vy na Klausově místě?
S vědomím nutnosti sociální průchodnosti reforem a neochoty politické většiny privatizovat přednostně zahraničním subjektům s volným kapitálem? Hromadně, celé národní hospodářství najednou, metodou, která nebyla předem známa, protože takový proces nikdy v minulosti nikde na světě neproběhl?A k tomu s národem promořeným komunistickou ideologií? ;-)
0 0
možnosti