Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

„Prodám auto a uteču z Kuby“

Svět

  8:56
GUANTÁNAMO/PRAHA - Na silnicích téměř kdekoli na světě by chevrolet z roku 1954 vyvolal údiv, na Kubě jsou ale tyto staré vozy běžnou součástí života. Pro některé Kubánce i šancí, jak přijít k penězům.

Sílící emigrace. Kubánci opět začínají ve větším počtu utíkat z ostrova. Nedočkali se totiž změny ani rok poté, co Fidel odstoupil. foto: AFP

V Guantánamu mě na ulici osloví muž ve středních letech. Rychle mě zavede na opuštěný dvůr, kde má pod plachtou ukrytý onen chevrolet. „Prodám ti ho za 5000 dolarů, potřebuji se totiž odsud dostat. Nedá se tady žít a nezdá se, že by se něco v budoucnu změnilo,“ vysvětluje mi své pohnutky muž, který se představuje jako Angél.

Není sám, kdo se chce z „ostrova svobody“ dostat. Počet Kubánců, kteří utíkají po moři, v poslední době opět vzrostl. Fidel Castro sice přesně před rokem předal moc svému bratrovi Raúlovi, ale k očekávané změně poměrů nedošlo.

Podle amerických údajů na Floridu za uplynulých sedm měsíců dorazilo přes 2 800 Kubánců, za celý loňský rok to přitom bylo „jen“ 3076. Režim každopádně loni zpřísnil kontrolu na moři i u pobřeží. Řada lidí navíc očekávala, že se poměry opravdu změní, a proto vyčkávala.

Nestalo se však nic, a tak se tisíce Kubánců opět pouští na hazardní 140kilometrovou pouť po moři. Ke kubánským břehům ale přijíždějí i rychlé čluny převaděčů, které jsou dvakrát rychlejší než lodě sovětské výroby používané kubánskou pobřežní stráží. Kubánci také mají větší možnost proklouznout kolem amerických pobřežních stráží, které Kubánce, jež zadrží na moři, vracejí na ostrov.

Podle agentury Reuters za cestu na motorovém člunu musí lidé zaplatit 8000 dolarů. Takovou částku si mohou dovolit jen ti z Kubánců, kteří mají v USA příbuzné. Kapacita člunů je osm, deset lidí. Na palubu se ale běžně namačká až třicet osob.


Další podrobnosti
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!