Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Projekt dostavby Temelína může zkrachovat

S možností, že stát a ČEZ nakonec stopnou rozšiřování jaderné elektrárny, je nutné reálně počítat. Po vyřazení Arevy je to ještě pravděpodobnější.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Tak na takovou pitomost se nedá ani odpovědět,
15% p.a., nespletl jste si desetinnou čárku?
0 0
možnosti

Pepan25

6. 12. 2012 21:09
P. Mikeska
Pan Mikeska je podle všeho fakt odborník, takže jsem ho nahlásil na ČNB, oni už mu vysvětlí, co je to poctivá prezentace investičních doporučení .. A taky nebude mít čas tu psát kraviny ...
0 0
možnosti
a muzete podlozit ty cisla o
a muzete podlozit ty cisla o navratnosti a ekologicke likvidaci jak v pripade JE tak FTV ??
0 0
možnosti

Lojza Z Paseky

6. 12. 2012 17:20
Tunel Temelín
Již dávno jsem opustil argumentaci jasnými čísly, vyhledanými informacemi, prokazatelnými manipulacemi atd. Nemá to smyslu. Jeden na tom stráví hodiny svého soukromého času, druhý za jeho peníze vyvrací dalšími výmysly, polopravdami, čtvrtpravdami i vyloženými nesmysly.Řekněme, že dnes udávaná cena tzv. dostavby Temelína je 250 mld. Kč. Tato částka je jako ostatně veškeré veřejné zakázky silně podhodnocena. Srovnáme-li s navýšením ceny tunelu Blanka v Praze, což jest místní stavba, musíme nutně dospěti ke zhruba pětistům miliardám Kč. Doba stavby se dle místních špecifík prodlouží o nějakých 10 let, to hodí bratru dalších 150 miliard. Při průměrné výši úplatků  dlužno připočíst částku dalších asi 140 miliard. A dostáváme se k číslům,  jež neumím pojmenovat bez nahlédnutí do wikipedie.To by byl konec tohoto státu. Mně by to tedy vůbec nevadilo. Vždy jsem tento stát nenáviděl ať už se jmenoval jak chtěl a krom toho už to mám za pár. Ale dokud jsem živ, živím tuto bandu zlodějů, podvodníků a co hůře, budou ji za mne živit i mé děti/vnuci.
0 0
možnosti
Házet miliardami, sečítat a vyvolávat paniku,
jaký to má smysl? Nechte to na vedení ČEZu, stejně na rozhodnutí stavět nebo nestavět má veřejné mínění pramalý vliv. Spíše  je větší nebezpečí pro ČEZ ješitnost politických špiček, když koukám na politickou špičku našich stran jak se svíjejí rozkoší že si jich všímají politici jako je Hillary Clintonová, mám strach že udělají na ČEZ nátlak a vyberou americkojaponskou firmu, tím pádem přijdeme o tisíce pracovních míst. To by byla škoda.
0 0
možnosti
Uhodil jste, asi nevědomky "hřebík na hlavičku",
laik nedokáže ani z výroční zprávy odhadnou finanční možnosti ČEZu a hlavně nezná procesy vytváření několikasložkového financování. V dnešní době, kdy banky přetékají hotovostí a možnost prosadit tyto peníze na trhu je mizivá, naskýtá se ČEZu pořídit finance na dostavbu relativně levně. Navíc se naskýtá i možnost vstupu kapitálově silného partnera do procesu financování dostavby, což se při výhře českoruské společnosti nedá vyloučit. Navíc i v této době recese generuje ČEZ slušný zisk,k tomu jak jste výše napsal, dluhopisy jsou pod cenou nerozděleného  zisku. Teď jde o to, jaká je struktura dluhopisů, jejich doba splatnosti a pod.  Možná že pro stát, jako rozhodujícího akcionáře ČEZu, je výhodnější odčerpávat dividendy a zadlužovat ČEZ dluhopisy, možná níže úročené než státní dluhopisy.
0 0
možnosti
Aaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaa paaaaaaaanicek je financni poradce, chce aby majoritni akcionar vytuneloval CEZ a.s.
0 0
možnosti

Severan

6. 12. 2012 15:44
Temelín?
Současný ČEZ už Temelín postavit nemůže, nemá na to. Podívejte se dobře do jeho bilance – dluhopisy za 160 mld a dalších 180 mld je nerozdělený zisk, přitom dluh roste v posledních pěti letech, kdy roste cena elektřiny atd. Podívejte se, co si za tyto dluhy koupil – jak kvalitní aktiva má….    Proto pokud to nezaplatí stát z rozpočtu, tak ČEZ nikdy Temelín dostavět za své peníze nemůže, ledaže bychom měli nejdražší elektřinu v Evropě a tak se na to všichni složili….Článek jde správným směrem  - jen neříká to podstatné, jaká je skutečná finanční pozice ČEZ a co všechno se kolem něho děje….. 
0 0
možnosti
bohužel žádné akcie ČEZu
bohužel žádné akcie ČEZu nevlastníte! Ono totiž výnosy z kapitálových trhů jsou po 6 měsících držení osvobozeny od daní z příjmu, jedině , že dividendy dostáváte jako člen vedení ČEZu /o tom pochybuji/ ,proto nic nedaníte. O umístění daní od daňových poplatníků taky nerozhodujete a platíte ČEZ a  i ty spodky a útočné pušky, tak jako já, pokud vlastníte Kč
0 0
možnosti
Pane, promiňte když něčemu nerozumíte
tak o tom nepište. Dividendy se daní automaticky při připsání majiteli u zdroje. To, o čem píšete je zdaňování výnosu (zisku) z rozdílu mezi nákupní a prodejní ceny jestliže existuje (rozdíl může být i mínusový pak se nedaní ani způsobem vykázání ztráty) v době která nepřesahuje 6 měsíců, po této době se nedaní (zisk z akciového obchodu). To jen pro upřesnění. Dnešního dne akcie ČEZu spadly na myslím roční minimum a v případě dividend kolem 45,- Kč na akcii je to výnosnost daleko přesahující nejlepší termínované vklady. Berte to jako investiční tip, vyberte úspory a hurá nakupovat akcie ČEZu.
0 0
možnosti
Radši ze svých daní
zaplatím část Temelína než spodky nějakému hlasateli jakéhokoliv náboženství, nebo útočné pušky na odebírání životů cizích občanů v jejich zemi v rámci šíření demokracie. Ještě mi osvětlete prosím jakým způsobem budete přispívat ze svých daní na Temelín vy? Financování Temelína se Vašich daní nikterak nedotýká, já alespoň daním dividendy které dostávám ze zisku ČEZu.
0 0
možnosti
Součastná výše cen nijak neurčuje
jaká bude po dostavbě, nevěřte na zázraky že bude nižžší. A zaplatí si to akcionáři ČEZu, tak co ta starost. Při konkurenci na našem trhu se Vám nabízí odebírat od levnější firmy (když ji najdete) a starosti o dostavbu nechte na nás, akcionářům ČEZu.
0 0
možnosti
Nižší nebude, a zaplatí to 
Nižší nebude, a zaplatí to  český daňový nevolník
0 0
možnosti
Pokud je současná cena
Pokud je současná cena elektřiny na burze cca 45 EUR/MWh, tak všechny další složky konečné ceny tvoří až 350% z ceny silové elekřiny!! !!! !!!!! !!!!!Takže je jasné že rozšíření Temelíná za cca 200 miliars, resp. až se dostaví bude za 500 miliar, se z vyroby a prodeje elektriky nemuze zaplatit!!! 
0 0
možnosti
Pokud jde o investice
do dopravy máte pravdu, ale dopravní cesty jsou financovány výhradně z rozpočtu státu a dostavba JETE bude financována a.s., většinou z vlastních zdrojů. Dostavba je  cesta injekce do hospodářství ze zdroje soukromé (i když většinu akcií vlastní stát) společnosti. Jestli je něco aktuální, je to jak získat právní rámec okleštění již postavených dotovaných zdrojů OZE. Pak by bylo na Temelín a i na dopravní infrastrukturu. Nemluvě o odstranění politiků kteří devastují svojí nekompetemtostí a hamounstvím republiku, to by se uspořilo a rozpočet by mohl být i přebytkový. Musíme si zachovat a i budovat zdroje příjmů státu, to rozdávání by už mohlo přestat. Další kolotoč se točí okolo těžby těch pár miliard co máme po zemí (uhlí, zlato a pod.) a zahraniční spoečnosti už provádí mediální masáž jak je nutné je využít.
0 0
možnosti