Prokop už je juniorským králem

JYVÄSKYLÄ Jako první český jezdec v historii se stal Martin Prokop juniorským mistrem světa v automobilových soutěžích.

Titul si v předstihu zajistil vítězstvím ve své kategorii ve Finské rallye, kterou v absolutním pořadí ovládl domácí pilot Mikko Hirvonen s fordem.

Prokop s citroëkund před Finem Kallem Pinomäkim na renaultu.

„Je to neuvěřitelné! Trvalo nám dlouho, než jsme tohohle dosáhli. Finská rallye byla dlouhá, ale zvládli jsme ji. Je to fantastické, splnil se mi velký sen. Je to nejlepší moment mého života,“ citoval šťastného Prokopa server mediasport.cz.

Šestadvacetiletý jezdec letos zvítězil také na Kypru a Sardinii, v Irsku a Polsku skončil druhý. Na juniorském trůnu vystřídal Francouze Sébastiena Ogiera.

Hirvonenova jubilejní výhra V něm si dojel Hirvonen na domácí půdě pro jubilejní desáté vítězství v kariéře. V letošním seriálu si připsal třetí triumf po sobě a upevnil si vedení. Před Francouzem Sébastienem Loebem, kterého porazil o 25 sekund, má náskok tři body. Do konce šampionátu, v němž Loeb obhajuje titul z předchozích pěti let, zbývají tři soutěže.

„Jako malý kluk jsem tuhle rallye sledoval a teď jsem ji vyhrál! Je to fantastický pocit,“ jásal Hirvonen po svém triumfu v rodné zemi.

„Všechno šlo přesně podle plánu. Pořád jsem věděl, jaký mám odstup od Sébastiena. Celý víkend jsem si užil, prostě fantazie,“ uvedl jezdec, který si dal dodatečný dárek k pátečním 29. narozeninám.

Hirvonen vyhrál sedm rychlostních zkoušek stejně jako Loeb, který nabral větší ztrátu ve druhé etapě po technických potížích.

„Svedli jsme s Mikkem velkou bitvu, ale byl tu rychlejší. Po defektu jsem ztratil příliš mnoho. Ale máme aspoň něco. Ztratili jsme jen dva body a ne deset, jak už se nám stalo. Bude to zajímavé vyvrcholení sezony,“ řekl francouzský šampion. Exmistr světa v závodech formule 1 Kimi Räikkönen po nehodě v druhé etapě soutěž nedokončil.

Výsledky - konečné pořadí: 1. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) 2:50:40,9, 2. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) -25,1, 3. Latvala, Anttila (Fin./Ford Focus) -49,9, ..14. PROKOP, TOMÁNEK (Citroën C2) -26:22,2. Kategorie JWRC: 1. Prokop 3:17:03,1, 2. Pinomäki, Kaskinen (Fin./Renault) -55,5, 3. Kosciuszko (Pol./Suzuki Swift) -3:23,3.

Průběžné pořadí MS: 1. Hirvonen 68, 2. Loeb 65, 3. Sordo 44. Průběžné pořadí J-WRC: 1. PROKOP 46, 2. Kosciuszko 42, 3. Burkart (Něm./Suzuki Swift) 35.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...