Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Prostudujte si, proč Dalíkovi zůstal pas. Nikdo jej nechtěl

Česko

  7:00aktualizováno  7:27
Proč soud nezabavil lobbistovi Marku Dalíkovi cestovní pas? Protože to nikdo nepožadoval. Překvapivou odpověď vyčetly Lidovky.cz ze soudního protokolu, který se redakci podařilo získat. Dosud nepublikovaný dokument ukazuje i rozsah Dalíkova majetku. Ale pouze v Česku.

Když před pár dny odmítla soudkyně Marie Korbařová poslat lobbistu a poradce expremiéra Mirka Topolánka do vazby, čelila ostré kritice. Uteče Dalík? Nechali mu i pas! hlásaly titulky. Ve velkém se rozebíralo, proč soud Dalíkovi alespoň neomezil cestování.
"O případném zákazu vycestování do zahraničí soudkyně nerozhodovala, neboť takový návrh ze strany státního zástupce učiněn nebyl," stojí však v dosud nepublikovaném soudním rozhodnutí, který mají Lidovky.cz k dispozici.

Bradáčová: Zákaz cestování nestačí

Kauza Dalík. Chci třikrát 6 milionů euro

Policie předminulý týden obvinila lobbistu Marka Dalíka z pokusu o podvod  při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Blízký spolupracovník expremiéra Mirka Topolánkova žádal dle obvinění úplatek 18 milionů euro za něco, co nemohl splnit.

Podle žalobců - alibismus. "Považuji za naprosto normální, že o tom rozhodne soudkyně sama bez návrhu. Nelze to oddělit," reagoval na argumentaci soudu dozorující státní zástupce Jan Kořán. Jeho nadřízená Lenka Bradáčová se jej zastává: "Pro nás ta alternativa vůbec nepřicházela v úvahu, žádali jsme vazbu, nepovažujeme nějaký zákaz vycestování do ciziny za relevantní prostředek pro situaci, která byla. Ničemu to nezabrání. Když chci vazbu, trvám si na vazbě a nedávám alternativy. Pokud soud chce, může o tom rozhodnout, ale my to nepovažujeme a nepovažovali jsme za adekvátní opatření."

Žalobci se se soudkyní minuli i v dalších pohledech na výbušnou kauzu, v níž je Dalík obviněn za údajné vymáhání úplatku při nákupu obrněnců Pandur.

Jako hlavní argument pro uvalení takzvané útěkové vazby státní zástupce Kořán použil Dalíkovy časté pobyty v cizině. "V zahraničí vlastní nemovitosti a má k dispozici dostatek finančních prostředků, aby si za hranicemi vytvořil potřebné zázemí," uvedl žalobce Kořán.

Soudkyni Korbařovou ovšem nepřesvědčil. "Z vyšetřovacího spisu nebylo zjištěno nic, co by nasvědčovalo tomu, že obviněný má v zahraničí nemovitý, případně movitý majetek," napsala Korbařová do rozhodnutí.

Monte Argentario? Ani zmínka

Samotný Dalík u soudu předložil soupis, v němž obsáhle popsal pouze svůj tuzemský majetek. Byt zatížený hypotékou na pražských Hradčanech, byt a dům vlastnící se svými rodiči v Brně, rekreační chata v Jeseníkách a podíl v tenisovém centru ve Vestci. "V Brně jsem investoval do stavby třiceti bytů, dále pracuji v oblasti prodeje lodí," popsal Dalík. O vilce v toskánském Monte Argentariu, kterou - alespoň papírově - vlastní neprůhledná lichtenštejnská firma, se nezmínil. A nepitval se ani v nedávném prodeji svého podílu v luxusní restauraci v pražských Holešovicích.

Soudkyně každopádně neslyšela ani na hrozbu ovlivňování svědků. Dalík o vyšetřování ví už přes rok a měl tak prý dost času, aby případně svědky usměrnil. "Dva svědci, které je třeba vyslechnout opakovaně, u předmětného jednání vůbec nebyli," doplnila soudkyně.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!