13. prosince 2008 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protesty v Praze a Janově bez incidentů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 117Diskuse
V Praze protestovalo asi pět set levicových radikálů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze protestovalo asi pět set levicových radikálů. | foto: ČTK

PRAHA/LITVÍNOV Zhruba pět set levicových radikálů se shromáždilo v Praze, kde protestovali proti projevům rasismu. Reagovali tak na nedávné nepokoje v litvínovském sídlišti Janov. Policie nevyloučila možné střety s pravicovými extremisty. Demonstrace se konala i v Litvínově, kde se sešlo asi sto nacionalistů a lidí nespokojených se situací v Janově. Na sídliště sice mířili, nakonec se ale plánu vzdali.

Asi pět stovek levicových radikálů se dnes odpoledne shromáždilo na pražském Těšnově na akci zorganizované levicovou Antifašistickou akcí (AFA). Pod heslem Proti rasistickým pogromům, proti sociálnímu vyloučení, za důstojný život pro všechny vyrazili na pochod přes centrum města na náměstí Jana Palacha, kam dorazili před 17:00. Po projevech se demonstranti začali rozcházet. Podle zpravodaje ČTK policie neměla důvod zasahovat. Pražská policejní mluvčí Iva Knolová potvrdila, že akce se obešla bez incidentů, policie bude nicméně situaci nadále monitorovat.

Zpravodaj zaznamenal pouze drobný konflikt, kdy se levicoví radikálové snažili vyprovokovat policisty tvrzením, že napomáhají pravicovým radikálům. Konflikt ale dále nepokračoval. Podle neoficiálních informací by se v okolí Palachova náměstí mohly pohybovat malé skupinky pravicových extremistů.

Dnešní pochod, který byl řádně nahlášen, monitorovaly desítky policistů, které šly podél průvodu, před průvodem jela policejní auta. Průvod po cestě sledovali turisté, nikdo se však k demonstrantům nepřidal ani nikdo nezačal skandovat hesla. V průvodu byly vidět vlajky a transparenty s hesly jako "Rozdělují nás třídy, ne rasy". Na místě byl antikonfliktní tým.

Mluvčí akce Marek Roubal prohlásil, že pochod je také uctěním památky "zavražděného mladého řeckého radikála". Patnáctiletý mladík přišel v sobotu o život při střetu s policií v řecké metropoli. V souvislosti s jeho smrtí jsou ve vazbě dva policisté.

Akce se účastnili nejen radikálové, ale i zástupci romské, židovské a
somálské komunity. Ve svým projevech na Těšnově vystoupili řečníci proti nastupujícímu fašismu a kritizovali nečinnost státních orgánů při řešení problémů romské komunity. Levicoví radikálové, kteří dorazili s červenočernými vlajkami a často se zakrytými obličeji, chtěli reagovat zejména na nedávné události v litvínovském Janově, kde shromáždění pravicových radikálů vyvolalo nepokoje. Extremisté pochodovali do janovského sídliště 4. a 18. října a
17. listopadu. Poslední akce vyústila v ostrý střet s policií, vyžádala si zraněné na obou stranách.

Policie nevyloučila to, že se s účastníky dnešní akce budou chtít střetnout pravicoví extremisté, kteří to naznačili v diskusních fórech na některých webech.

Radikálové se vrátili do Litvínova autobusem
Ve stejnou dobu jako pražská demonstrace se konalo shromáždění pravicových radikálů v litvínovském Zámeckém parku. Demonstraci v Litvínově "proti rasismu a za řešení situace na sídlišti Janov" ohlásila pravděpodobně příznivkyně extremistických hnutí z Mostu.

Shromáždění v parku zahájil místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb. V projevu shrnul situaci v Janově, hovořil o obtěžování slušných lidí a vzpomněl minulé akce DS. Město podle něj problém v Janově dlouhodobě neřešilo a teprve prý na popud DS se v poslední době snaží něco udělat. Následovali další řečníci včetně obyvatel Janova, kteří vyjádřili sympatie DS. Jsou prý obtěžováni nepřizpůsobivými lidmi, nevyspí se a stále volají hlídky městské policie.

Kotáb poté řekl, že půjde na procházku zapálit svíčky ke kruhovému objezdu do Janova. Zástupce městského úřadu účastníky akce upozornil na to, že pokud se v průvodu vydají do Janova, zasáhne proti nim policie. Vyvolalo to obrovskou nevoli účastníků shromáždění, kteří častovali zástupce města vulgárními urážkami. Před 15:00 se ve skupinkách začali různými směry rozcházet.

Účastníci po zapálení svíček u kruhového objezdu zamířili do sídliště v Janově. Asi stovku nespokojených obyvatel Janova a pravicových radikálů doprovázeli policisté na koních a těžkooděnci. Pochod do sídliště přitom nebyl na litvínovské radnici ohlášen.

Účastníci demonstrace se kolem 16:00 zastavili v Hamerské ulici u zastávky místní autobusové dopravy. Policisté je poté dvakrát vyzvali megafonem, aby se vrátili do Litvínova pěšky, nebo aby nastoupili do připraveného autobusu, který by je měl do města odvézt. Asi 50 radikálů výzvy uposlechlo a autobusem odjelo. Policejní výzvy vzbudily mezi demonstranty vlnu emocí, policistům vulgárně nadávali.

Radikálové podle mluvčí severočeské policejní správy Jarmily Hrubešové vystoupili z autobusu na litvínovském nádraží, odkud odjeli tramvají či vlakem. Situaci ve městě i v litvínovském sídlišti policie dál monitoruje, činnost pořádkových sil byla v 17:00 ukončena. "Pochod do sídliště nebyl ohlášenou akcí, nešlo ji tedy zakázat. V momentě, kdy se účastníci demonstrace chtěli rozprchnout do sídliště, jsme pochod ukončili a vyzvali je, aby se rozešli. Oni uposlechli, takže nebyl důvod k zásahu. Nikdo nebyl
předveden ani obviněn z přestupku či trestného činu," uvedla.

ČTK
  • 117Diskuse