29. dubna 2008 19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Proti nepravdám se nebojuje nepravdami

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 29. 4.: S bolševikem, s tím by se bouřící umělci dohodli

Vážený pane Kratochvíle,

 cítím se povinen reagovat na Vaši polemiku v LN 29.4., v níž mě obviňujete z autorství „snůšky lží, nepravd a pomluv“. Vždy jsem si myslel, že snůška představuje větší počet něčeho. Vy ve svém textu reagujete na pouhá dvě místa z mé „zprávy“.
 To první, o vzducholodích, je spíše úsměvné. Každý, kdo tam byl, může potvrdit, jakým způsobem se vzducholoď pohybovala. Tvrdit, že se ji její majitel tímto způsobem manipulace pouze snažil ochránil před demonstranty, znamená podle mě prohlásit ho za nesvéprávnou bytost, které taková věc vůbec nepatří do rukou – a už vůbec ne na veřejném prostranství. Krom toho nechápu, proč jste si tam ty vzducholodě vůbec bral. Naznačuje to, že jste si spletl demonstraci s reklamní kampaní. Ta vyžaduje bombastičnost a agresivní mediální zviditelnění. Demonstrace naproti tomu slouží k vyjádření skupinových názorů a z té pozice by jí mělo stačit (a stačí) pouhé shromáždění jejich zastánců. To byste jako sebeproklamovaný demokrat a antibolševik měl vědět.
 Podstatnější je Vaše výhrada k mému vyjádřenému podezření (nikoli pomluvě), že přinejmenším část Vašich zastánců byla podplacena nebo jinak zmanipulována. Pro toto podezření existuje řada důvodů – kromě těch, které jsem zmínil, například fakt, že mnozí z těchto „fanoušků muzikálu“ na přímý dotaz nedokázali odpovědět, proč tam vlastně jsou, že nosiči cedule s nápisem „Justovi kapříci“ nepoznali Vladimíra Justa, když se jich zeptal, co jim na tom Justovi tak vadí, a konečně, že ti nejpitomější z nich (nebo nedostatečně nainstruovaní) se otevřeně přiznali, že dostali zaplaceno. Pokud ne od Vás, pak tedy od koho? Od radního Richtera? Od „Broadway and Hibernia Fanclubu“? Ať tak či onak, kupovat si „nosiče názoru“ je věc nanejvýš nechutná, pobuřující a v demokracii naprosto nepřijatelná. Pokud Vás pohled do tváří Vašich takzvaných zastánců a jejich nacvičený potlesk na zasedání zastupitelstva těšil, pak je mi Vás upřímně líto.
 Jelikož se k jiným bodům mé zprávy nevyjadřujete, předpokládám, že je nemáte jak napadnout. A jeden dokonce nepřímo potvrzujete. Opět totiž označujete své odpůrce za bolševiky, případně za jejich někdejší podporovatele. Za sebe můžu říct, že bolševik nejsem a nikdy jsem nebyl – nemám na to věk. Podstatnější je, že mnozí z divadelníků, shromážděných 24. dubna před pražským magistrátem, proti bolševikům aktivně vystupovali a přispěli k pádu jejich režimu. Když už tedy chcete bojovat proti lžím, nepravdám a pomluvám, nečiňte tak prostřednictvím lží, nepravd a pomluv.

Jan Tošovský, student DAMU