Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Obžaloba v kauze opencard míří na špatné lidi, tvrdí fond

Česko

  19:06
PRAHA - Protikorupční fond s organizací Veřejnost proti korupci podal nové trestní oznámení kvůli kauze opencard. Obžaloba Městského státního zastupitelství v Praze je totiž podle něj nedostatečná a míří na nesprávné lidi.

Opencard foto: Fluger René ČTK

Fondu nejvíce vadí, že v případu je mezi pěti úředníky-pěšáky stíhán i bývalý vedoucí projektu Jiří Chytil, který na podezřelé praktiky upozornil. "Z našeho pohledu je to klasické stíhání whistleblowera. Když se v komisi rozhodovalo, nebyl v ní, nevěděl, o co jde," řekla serveru Lidovky.cz advokátka a zástupkyně Veřejnosti proti korupci Hana Marvanová.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě Chytila míří obžaloba městského zastupitelství v Praze na bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka, který smlouvu podepsal, Ladislava Kendíka, Miroslava Čadského a dalšího pracovníka odboru informatiky. Muži byli členy hodnotící komise, která firmu vybrala. Podle Marvanové ale ze svého jednání neměli žádný prospěch.

Opencard

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) také koncem června udělil kvůli kauze opencard pokuty. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600.000 korun, dopravní podnik 500.000 korun. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné, hlavní město proti němu podalo rozklad.

V lednu policisté odložili část případu, v němž prověřovali zadávání veřejných zakázek na dodávku právních a konzultačních služeb. Dospěli totiž k závěru, že v tomto případě nebyl spáchán trestný čin.

V trestním oznámení fondu, které má server Lidovky.cz k dispozici,  figuruje Seyček také, vedle něj dále jednatel společnosti Haguess Jaroslav Turek a Petr Stráský, který byl v evidentním střetu zájmů, když působil na obou stranách – pracoval pro magistrát a následně i pro společnost Haguess.

Trojice se v březnu 2006 dohodla "...s cílem 'zinscenovat' veřejnou zakázku tak, aby jediným uchazečem a tedy smluvním partnerem Hlavního města Prahy byla společnost Haguess a.s.," píše se v oznámení vinícím je z pletichy při veřejné soutěži. Praha kvůli nim mohla přijít bezmála o sto milionů, odhaduje fond.

Zakázku kryl ředitel magistrátu, tvrdí fond

Trestní oznámení kvůli zneužívání pravomoci veřejného činitele míří i proti řediteli magistrátu Martinu Trnkovi, jenž pochybnou zakázku kryl. Zákon podle fondu porušili i členové Rady hlavního města Prahy.

"Nesplnili svou zákonnou povinnost v postavení výkonného orgánu, když připustili a jakkoliv se nepřesvědčili o jim předkládaných zásadních dokumentech, ačkoliv tak mohli a měli učinit, a svým rozhodnutím – projevem vůle, tak schválili nadlimitní veřejnou zakázku," uvádí dokument.

Na dvacetistránkovém oznámení detailně popisujícím okolnosti kauzy organizace pracovala od loňského roku, v půlce září putovalo k rukám šéfky Vrchního zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové. "Zatím nemáme odpověď," dodává k tomu Marvanová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!