Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Protikorupční fond udeřil na Ivo Rittiga

Drsné obvinění: Podíl z předražených pražských jízdenek prý kasírovala šedá eminence ODS. Přinášíme detailní popis kauzy.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
P

Paedair

8. 12. 2011 9:19
Z praktik právnického systému v ČR se mi zvedá žaludek
Pane Kalino, vaše komentáře jsou pro mě dalším dokladem toho, že zločinci a právníci (a nejen v čechách) používají stejnou řeč. A sice, "co nedokážeš, to se nestalo". Je ale veliký rozdíl, mezi spácháním trestného činu a jeho prokázáním - to  zejména v ČR. Oproti jiným státům je v čechách situace odlišná od zemí, kde funguje systém právní a nikoliv právnický jako u nás. Právníci(a nejen právníci naštěstí) všude na světě si uvědomují, že proniknout do struktury organizovaného zločinu lze pouze zevnitř. Zvenčí ta cesta neexistuje a veškeré korupční aktivity lze obhájit  "legalitou" procesu. Teprve v okamžiku, kdy začne mluvit  někdo "zevnitř" tak se začne odkrývat neformální korupční pozadí obdobných zakázek, jako je ta, o které je řeč. Oproti ostatním státům, v České republice neexistuje, mimo jiné,(naprosto záměrně) institut  "korunního svědka" a jeho ochrana, tedy toto v čechách očekávat nemůžeme. Navíc právníci a politici veřejně kriminalizují a dehonestují snahu občanů porozumět tomu, proč jsou veřejné zakázky v ČR nehorázným způsobem předražovány. Nevím nic  o pozadí zakázky, o které se hovoří, ale jako občanovi se mi nelíbí, že se instituce financovaná z veřejných zdrojů platí dlouhodobě za nějakou službu dvojnásobek obvyklé ceny. Ačkoliv jsem naprosto přesvědčen, že se jedná o korupční jednání( pokud použiji vašeho "hezkého" příkladu se stavební firmou, tak se jedná o dohodu s dodavatele a úředníka o tom, že se část státních peněz prostě ukradne a rozdělí mezi "zasvěcené" a práci nakonec  udělá subdodavatel - ale z hlediska práva  to je vše naprosto v pořádku že). Ale v ČR není možné takové korupční jednání takřka dokázat. Co je ale  naprosto zřetelné a musí být trestáno, je nehospodárné zacházení s veřejnými prostředky. Pokud totiž nekdo podepíše jasně nevýhodnou smlouvu, tak nejedná jako dobrý hospodář a porušuje své povinnosti. A  veškeré škody a náklady vzniklé porušením povinnosti(dobře hospodařit se svěřenými prostředky)  musí být vymáhány na tom, kdo takovou smlouvu podepsal. V tuto chvíli by bez ohledu na to zda se jednalo či nejednalo o korupční jednání, a bez ohledu na to, jak bude vyšetřování v tomto směru probíhat, měli sečíst škody vzniklé takto nevýhodnou smlouvou(a je zcela irelevantní, zda nevýhodná cena byla schválená v řádném procesu nebo ne), a začít se vymáhat po vinících.Petr Ptáček
0 0
možnosti
X

Xjert02

12. 12. 2011 16:45
Kmotr
Nedavno jsem si  poprve od svych 15 let precetl Kmotra a nestacil jsem se divit, jak v knize pouzivane praktiky maji sve krasne odrazy v nasi realne spolecnosti.
0 0
možnosti